MÜSLÜMANLARIN SORUNU, MÜSLÜMAN OLAMAMALARIDIR

Bugün cuma namazında hocanın vaazda ve hutbede söyledikleri, İslamiyet ile Müslümanlar’ın farklılığını bir kez daha ortaya koydu. Söylemler ile eylemler birbirini tutmuyorsa, ya söylemde ya eylemde sorun var demektir.

Celal ÇETİN

Namaz saatine kadar hoca vaaz veriyor. Vaazın konusu israf. Hoca israfın İslam’da günah kabul edildiğini söyledikten sonra mealen şöyle devam etti:

“Müsriflik toplumda yaygın bir hastalık haline geldi. Bir müslüman, abdest alırken bile suyu israf etmemeli. Allah’ın gazabı, nimetleri israf edenin üzerinde olur.”

Sorgulamak böyle bir şey. Bir yandan ibadetini yaparken diğer yandan söylenenle yapılanın uyuşup uyuşmadığını düşünüyorsun.

İslam’da israf günah derecesinde değerlendiriliyor ve yasaklanıyorsa, bugün yapılanlar nedir?

Kişilere “abdest alırken suyu israf etme” derken, İslam adına hareket ettiklerini iddia edenlerin israfını görmezden gelmek mümkün mü?

Devlet ve millet ekonomik açıdan zor durumda iken, mevcut imkanları en verimli şekilde kullanmak yerine şatafatlı, gösterişli binalar için milyarlarca lira harcamak, ay sonunu zor getiren vatandaşın sırtına vergi yükü yüklemek, almadığı hizmetler karşılığı haksız kesintiler yapmak, devletin bütçesini hesap vermeksizin kullanmak İslam’ın hangi kuralına uygun?

Kamu kurumlarının, kamu adına devleti yönetenlerin yol açtıkları israf İslam’ın hangi kuralına uygun?

Birkaç işadamına para kazandırmak için köprüden geçmediği halde köprü parası almak, kullanmadığı elektriğin parasını tahsil etmek, elektrik şirketleri birkaç kuruş daha fazla kazansın diye yaz/kış saat uygulamasından vazgeçmek, millete küfreden müteahhitlerin vergilerini silmek, ama küçük/orta boy esnafın üstüne gitmek, yüzde 3 maaş artışına karşın yüzde 40’lık vergi artışı yapıp, “vatandaşımızı enaflasyona ezdirmedik” diyebilmek İslam’ın hangi kuralına uygun?

Ülkenin bekasını tehdit eden örgütlere, Barzani'ye yoksul milletin cebinden yardım edmek İslam’ın hangi kuralına uygun?

Soruları artırmak mümkün. Bir Müslüman israf etmemeli ama, aynı zamanda bir Müslüman bu soruları sorabilmeli ve cevap arayabilmeli.

KUR’AN KURSLARINA YARDIM

Vaazdan sonra ezan okundu, 2 rekat sünnet kılındı ve hoca minbere çıkarak hutbeye başladı. Hutbenin sonunda, Çankaya Müftülüğü’nün açtığı Kur’an kurslarının ihtiyaçları için cemaatten yardım talebinde bulundu.

Çankaya Müftülüğü Diyanet işleri Başkanlığı’na (DİB) bağlı.

Sorgulama süreci yine devreye girdi.

DİB 2017 yılı bütçesi 4 milyar 368 milyar liraydı. Geçen yıl bütçesi yetmediği için aldığı ek ödeneklerle 6.5 milyar lira harcayan DİB’in, bu yıl da ek ödeneği ihtiyacı oldu. Diyanet, 1.3 milyar liralık ek ödenekle yıl sonuna kadar 8.1 milyar lira harcama yapmayı planlıyor. DİB’e, aralarında Ekonomi, Kalkınma, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Bilim Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Sağlık, Kültür ve Turizm bakanlıklarının da yer aldığı on bir bakanlığın her birine ayrılan bütçeden fazla bütçe tahsis edilmişti.

DİB’in yılın ilk altı ayında yaptığı harcamalarla, geride kalan altı ayda yapmayı planladığı harcamaları gösteren 2017 yılı Mali Durum ve Beklentiler Raporu’na göre, 2017’ye 6 milyar 867 milyonluk bütçe ile başlayan, diğer kurumlara aktarmalarla ödenekleri 4.3 milyara düşen ve bunun 4.2 milyarını da (yüzde 97) yedi ayda harcayan DİB, yıl sonuna kadar harcama yapabilmek için ek ödenek istemeyi planlıyordu. 2017 yılı harcama tahmini 8 milyar 148 milyon lira olarak öngörülen rapora göre, DİB’in yıl sonuna kadar en az 1.3 milyarlık aktarma yapılması gerekiyor.

DİB’in 2017 yılı performans programına göre personel sayısı 117 bin 378. Personelin büyük çoğunluğu müftülüklerde görev yapıyor. Müftülüklerde görevli personel sayısı 115 bin 218. 

DİB’in 2015’te faizden önemli gelir elde ettiği ortaya çıktı. 2015 yılı bütçesiyle, 5 milyon 743 bin 383 lira tahsis edilen DİB yıl sonunda 6 milyar 37 milyon lira harcadı. Diyanet, 2015’te 397 milyon 469 bin 808 lira da gelir elde etti.

DİB, her köşe başına yapılan camilere kaynak aktarmıyor. Camiler, cami yaptırma dernekleri üzerinden vatandaş tarafından finanse ediliyor. DİB cami yapımına finansal kaynak ayırmıyorsa, faizden gelir elde ediyorsa bu para nereye gitti?

DİB’e devasa bütçe ayrılmışken müftülüklerin açtığı Kur’an kurslarının giderleri için hala vatandaştan yardım istenmesi, en kibar tanımıyla ayıptır.

İslam’da israf günahsa kamu kurumlarının harcamaları da sorgulanmalı.

Müslümanlar’ın en büyük sorunu, Müslüman olamamalarıdır.

06.10.2017