ELEKTROMANYETİK SAVAŞ DÖNEMİ

Dünya devletleri, mevcut en güçlü caydırıcı güç olan nükleer silahlara sahip olmalarına karşın bunların kullanımının yan etkileri caydırıcılığı azaltıyor. Nükleer savaş durumunda bu savaşın kazananı olmayacak. Böyle bir durumda “düşmanı hareketsiz hale getirecek” çözümlere yönelen gelişmiş ülkeler, elektronik silahlara yönelik araştırmalarına hız verdi.

Celal ÇETİN

Dünyanın en güçlü ülkeleri sıralamasında ilk 3’ü paylaşan ABD, Rusya ve Çin klasik silahlarını ve füzeler geliştirmeyi sürdürürken, bir yandan da karşı tarafa daha fazla zarar verebilecek teknolojiler konusunda yeni adımlar atıyor.

Rus Radyoelektronik Teknolojiler şirketinin (KRET) Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Miheyev, açıklamasına göre Rusya dahil olmak üzere bu 3 büyük güç elektromanyetik olarak karşı tarafın füze, silah ve diğer cihazlarını etkisiz hale getirecek olan ekipmanlar geliştirdiklerini doğruladı. Bu silahlar sayesinde karşı tarafın saldırı ve savunma sistemlerinin bertaraf edilmesi planlanıyor.

ABD’NİN HEDEFİNDE ÇİN VAR

Bu teknolojinin diğer 2 dev ülke olan ABD ve Çin tarafından da geliştirildiğini ve üzerinde çalışmalar yapıldığını doğrulayan KRET Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Miheyev, bu sayede 3.5 km yakında olan düşman ekipmanlarının kısa süreli etkisiz hale getirilebilecek olduğunu açıkladı. Teknolojinin sağlıklı çalışması halinde savaş stratejilerinde yeni bir adım atılmış olacak. Bazı uzmanlar bu teknoloji sayesinde savaşlarda kan dökülmesinin dahi önüne geçilebileceğini iddia etmekte.

RUSYA 1-0 ÖNDE

Rus mühendisler, elektromanyetik ateşleme mekanizması sayesinde her türlü zırhı delebilecek hıza ulaşabilen yeni bir silahı başarıyla test ettiklerini bildirdi.

Moskova yakınındaki Shatura Enstitüsünün yüksek basınç araştırma birimi mühendisleri, patlayıcı ve itici mekanizmalar yerine elektromanyetik güç birikimiyle ateşleme yapan yeni bir silahın testini tamamladıklarını açıkladı. Yeni teknoloji silah, namlusunun içinde her iki tarafında elektromanyetik güç üreticileri olan bir kızakla ateşleme yapıyor.

Uzmanlar, test ettikleri silahtan çıkan merminin saniyede 3 kilometre hıza ulaştığını belirtirken, yayınladıkları videoda silahtan ateşlenen 15 gramlık plastik silindirin santimetrelerce kalınlıktaki alüminyum plakayı deldiği görülüyor.

Normalde konvansiyonel silahlarda mermi çıkış hızı, merminin kalibresine, silahın namlu çapına ve içindeki yiv setlerine bağlı olarak saniyede 330 metre ile bin 800 metre arasında değişiyor.

Elektromanyetik silahın yüksek enerji fiziği çalışmalarında yeni bir dönüm noktası olduğunu ifade eden Enstitü Direktörü Aleksey Şurpov, "Artık saniyede 4,5 kilometre hıza ulaşabilecek düzenekler yapabileceğiz." ifadesini kullandı.

Amerikalılar ise aynı teknolojiyi daha büyük ebatlı top türevi silahlara uygulamak üzere çalışmalar yürütüyor. ABD Savunma Bakanlığı, 20 kilogramlık mermiler fırlatan elektromanyetik ateşlemeli bir topun denizdeki ilk denemelerinin bu yıl ve gelecek yıl içinde yapılacağını açıklamıştı.

RUS ALABUGA FÜZESİ

Rusya, düşman teçhizatlarını güçlü yüksek frekans dalgalarıyla etkisiz hale getirebilecek bomba, füze gibi radyoelektronik mühimmatlar üzerindeki çalışmasını sürdürüyor. Bu çerçevede yeni bir füze üzerinde çalışılıyor.

Rusya'nın Alabuga isimli yüksek frekans dalgalarıyla 3.5 kilometre uzaklıktaki düşman teçhizatlarını etkisiz edebilen bir füze geliştirdiği yönündeki iddialarla ilgili konuşan Rus Radyoelektronik Teknolojiler şirketinin (KRET) Genel Müdür Yardımcısı Vladimir Miheyev, Alabuga ismi altında gelecekte kullanılacak radyo elektronik mühimmatlara yönelik araştırmalar yapıldığını ifade etti.

Miheyev "Bu çerçevede geliştireceğimiz silahlar düşman silah sistemlerini geçici olarak etkisiz hale getirebiliyor" dedi.

Bu yöndeki araştırmalar ve bu gibi silahlara yönelik bilgilerin gizli tutulduğunu aktaran Miheyev "Tek söyleyebileceğim, elde edilen bilgiler şimdilik elektromanyetik topçu mermileri, bombalar ve füzelerin geliştirilmesinde kullanılıyor. Tüm bunlar manyetik bir patlama jeneratörü içeriyor" ifadelerini kullandı.

Miheyev, Çin ve ABD gibi diğer lider ülkelerin de bu teknoloji üzerinde çalıştığını aktardı.

BATI ENDİŞELİ

İngiliz medyası, Rusya'nın geliştirmekte olduğu yeni radyoelektronik silahın "nükleer bombadan daha güçlü" ve orduları etkisiz hale getirme yeteneğine sahip olacağını ileri yazdı. İngiliz Daily Star'da bir makale kaleme alan Tom Towers'a göre, yüksek frekans dalgalarıyla 7 kilometre uzaklıktaki düşman teçhizatlarını etkisiz hale getirebilen Alabuga, en çok dikkat çeken yeni bir silah ve nükleer bombadan daha yoğun bir güce sahip. 

"Gizli silah" olarak nitelendirdiği Alabuga'nın insansız hava araçları (İHA) tarafından da kullanılabildiğine dikkat çeken Towers, bunun Batı'daki tedirginliği daha yukarıya çektiğinin altını çizdi. 

Gazete, bu füzenin en büyük özelliğinin tankların kontrol sistemlerini devre dışı bırakma ve tank kuleleri içindeki mermileri patlatma yeteneği olduğunu iddia etti. Ayrıca yer altında 100 metre derinliklerde saklanan askerlerin bile bu elektromanyetik silahtan kurtulamayacağı ileri sürüldü.

RUSYA UKRAYNA’YI TEST SAHASI YAPTI

BBC’nin haberine göre Rusya Ukrayna’nın doğu bölgelerinde yeni silah denemeleri yapıyor.

2008 yılında Gürcistan’a saldırıp zafer kazanan Rusya’nın askeri yönetiminin, Rus ordusunun modern savaş alanında çok geri kaldığını anladığını kaydeden BBC, Rusya’nın yeniden silahlanma için 7 yıl harcadığını ve günümüzde yeni silahları Donbas’ta denediğini iddia etti. BBC, “İki kilit örnek: gözetim ve tevcih için insansız hava araçları ve radyoelektronik mücadele araçlarının kullanımı” yorumunu yaptı.

Söz konusu iki teknoloji, 2008 yılında Rus ordusunun en zayıf tarafı olarak kabul edildiğini, şimdi ise Donbas’ta çok yaygın kullanıldığını yazan BBC, Ukrayna ordusunun Rus ordusuna kıyasla iletişim sisteminde geri kaldığını belirtti.

Ukraynalı askerlerin kullandıkları iletişim sistemlerinin devamlı bozulduğunu ve Rus donanımı aracılığı ile sistemin yerini tespit etmek mümkün olduğunu kaydeden BBC, bunun sonucunda Ukrayna güçlerinin Rus askerlerinin hedefi haline geldiğini bildirdi.

01.10.2017