IŞİD = BÜYÜK İSRAİL

2014'te yazılmış bir yazı. Göz göre göre gelen tehlike. Bir sabah uyandık, IŞİD diye bir örgütle tanıştık. Nereden geldiler, kim gönderdi bilmiyoruz. Sanki gökten indiler. O kadar hızlı ilerlediler ki, Irak'ta ve Suriye'de tüm dengeler değişti. Şimdi IŞİD'le en az üç yıllık bir mücadele planlanıyor.

Celal ÇETİN - 10 Eylül 2014

IŞİD'in özellikle Irak'ta ilerlediği güzergahta iki organize güç var; biri IŞİD'in kendisi, diğeri İŞİD'le savaşır gibi görünen PKK destekli Kürt Peşmergeler.

Haritaya baktığınız zaman şöyle bir tablo ortaya çıkıyor:
Kuzey Irak'tan yola çıkan biri, Irak'ın aşağısından Suriye sınırına kadar gidebilir. Oradan Suriye'ye geçebilir ve 200 km kadar ilerleyebilir. Yani hiçbir devlet otoritesi yoktur.

Şimdi düşünelim.

IŞİD geldi, Türkmenler yurtlarından edildi. Ezidiler, Şiiler yurtlarından edildi. Bugün oralara Kürt Peşmergeler yerleşti.

Üç yılın sonunda IŞİD geldiği gibi birden ortadan kaybolursa, ne olacak? O bölgede Türkmenler yok. Ezidiler yok. Şiiler yok. Ya kimler var? Kürtler...

Kuzey Irak'tan Suriye'nin içlerine kadar bir Kürt bölgesi oluşturulmuş olacak.

Buna Türkiye'nin Güneydoğusu'nu da ekleyin.

Yani büyük bir Kürt devleti.

Peki, sorulması gereken soru şu? Bölgenin petrol rezervlerini Kürtler'e yedirirler mi? Hayır.
O zaman bu operasyon niye yapılıyor?

IŞİD ortadan kaybolup da o bölgelerde İsrail yeni yerleşim birimleri inşa etmeye başladığında anlayacağız operasyonun niye yapıldığını.

IŞİD, Büyük İsrail'in inşası için atılmış en büyük adımlardan biridir.

Gelelim bugüne.

Barzani’nin Kerkük’ü de dahil edeceği referandum ısrarı ile Suriye’de PYD’nin öreklki hazırlığı birlikte ele alındığında 2014’teki tespitler gerçekleşiyor. Kaldı ki bu planlar son 3.5 senede yapılmış değil. ABD ve Batı emperyalizmi tarafından hazırlanan 100 yıllık planlardır ve sır değil.

Peki Türkiye neden önleyici tedbirler almadığı gibi Barzani ve Kuzey Irak’la yakın ilişkiler geliştirdi?

Neden PYD’ye yaptığı gibi Barzani’ye kükremedi, en azından kükrer gibi yapmadı?

 

Bu soruların cevapları çok önemli.

10.09.2017