NY TIMES, SOKAK KAVGASININ ANALİZİNİ YAPTI

The New York Times, geçtiğimiz hafta Washington’da göstericilerle kavgaya karışan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumalarının da dahil olduğu 24 kişilik bir grubu analiz etmek için olay esnasında çekilmiş video görüntü ve fotoğrafları inceledi. İnceleme sonunda göstericilerin birçoğunun ABD vatandaşı olduğu ortaya çıktı.

Washington’da Türkiye Büyükelçilik Konutu önündeki parkta yaşanan olayların video kayıtlarının son derece ayrıntılı bir biçimde incelendiği değerlendirme, olaylara karışanları üç ayrı gruba ayırmış, 24 kişiyi mercek altına almış ve her birinin karmaşa sırasındaki hareketlerinin izini sürmek için görüntülerini ayrı ayrı incelemiş.

Buna göre birinci grupta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koyu renk takım elbiseli korumaları, ikinci grupta haki gömlek ve pantolonlu kişiler, üçüncü grupta ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olay yerinde bulunan sivil destekçileri yer alıyor.

New York Times, protestoculara saldıranlardan 10’unun Türkiye’ye bağlı çalışan resmi güvenlik gücü mensubu olduklarını ifade ederek, şu ifadelere yer verdi: “Koyu renkli takım elbiseler giyiyorlardı, kulaklarında kulaklık takılıydı, Cumhurbaşkanlık forsunun yer aldığı yaka kartları takmışlardı. Bu 10 kişiden en az 4’ünün silahlı olduğu tespit edildi.”

Gazetenin video görüntüleri incelemesine göre bu kişilerden ikisi protestocuların üzerine koşuyor ve kavganın ana kısmını başlatıyor. Gazete bu kişilerin kim olduklarının tam olarak bilinmediğini ancak Anadolu Ajansı’nın ”Cumhurbaşkanı’nın güvenlik korumaları ve Türk polisinin kavgaya karıştığı” şeklinde bir haber geçtiğini bildiriyor.

Öte yandan New York Times, arbede sırasında dört kişinin bir protestocuya saldırdığını, bir korumanın ise 26 yaşındaki Ceren Borazan'ın boğazını sıktığını yazdı. Haberde şöyle devam edildi: “Arbedeye karışan bu kişilerin kimlikleri tam olarak bilinemiyor. Fakat Türkiye’nin devlet kaynaklı haber ajansı Anadolu Ajansı bu kişilerin ‘Cumhurbaşkanı’nın güvenlik timleri ve Türk polisine’ mensup olduklarını yazdı. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’nden bir temsilci, arbedeye karışanlar hakkında konuşmayı reddetti. Geçen hafta verilen ifadede elçilik, protestocuların ‘başkanı karşılamak için gelen Türk-Amerikan vatandaşlarını provoke ettiği ve bu vatandaşların da özsavunma yaptığını' söyledi.”

HAKİ GİYEN ADAMLAR

Haberde protestocularla kavgaya karışanlardan 6 kişinin, Türk korumalarının yaz üniforması olan haki pantolon, siyah, yeşil ya da kahverengi tişörtler giydiği, fotoğrafta da 3'ünün görüldüğü kaydedildi. Söz konusu 3 kişinin protestoculara saldırdığı, bir tanesinin iki kadını yere düşürdüğü, başka birinin ise yerdeki protestocuya defalarca yumruk attığı ifade edildi

New York Times, “Erdoğan’ın destekçileri’ olarak tanımladığı bir grubun da arbedede önemli rol oynadığını öne sürdü. Bu gruptan Alpkenan Dereci’nin bir protestocuyu defalarca yumrukladığı, Sinan Narin’in ise Facebook’ta “Kavga benimle başladı” yazdığı belirtildi. Eyüp Yıldırım adlı üçüncü kişinin ise videoda Alpkenan Dereci’nin kuzeni olduğunu söylerken, “Ben vergilerini ödeyen bir ABD vatandaşıyım” dediği bildirildi. Yıldırım’ın da yere düşen kadını defalarca tekmelediği kaydedildi.

CUMHURBAŞKANI'NIN BERABERİNDEKİLER

New york Times, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın arbedeyi, olayların yakınında, Türkiye Büyükelçiliği binasının önüne park etmiş siyah bir araçtan izlediğini aktardı: “Arbedede rolü olup olmadığı bilinmiyor. Fakat videolarda, kendisinin yakın koruması olan en az bir kişinin arbedeye karıştığı ve protestocuları yumruklayıp tekmelediği görülüyor.”

Erdoğan, oturduğu aracın arka kapısına yaslanan güvenlik şefi Muhsin Köse ile istişarede bulundu. Köse, bunun ardından kulaklıklı mikrofondan konuştu ve Cumhurbaşkanı’nın arabasını koruyan üç güvenlik personeli, arbedenin yaşandığı noktaya doğru gitti.

New York Times, şöyle devam etti: “Arbede birkaç dakika sonra başladı ve arabanın yanından ayrılan bu üç güvenlik personelinden kel olan, videolarda protestocuları yumruklayıp tekmelerken görüldü. Güvenlik Şefi Muhsin Köse, arbede boyunca Erdoğan’la konuştu. Köse’nin iki mesleştaşı arbede bittikten sonra çimenlikte buluştu ve arabaya geri döndü. Sonrasında Erdoğan, arabadan ayrılarak büyükelçilik binasına girdi.”

"Sokakta çıkan ilk kargaşa ile Erdoğan'ın varışı arasında sadece birkaç dakika geçti. Polis protestocuları ve saldırganları ayırdı ve Türkiye'ye bağlı güvenlik güçleri polis çizgisinin gerisinde kaldı. Birkaç saniye sonra Muhsin Köse kulaklığına konuştu ve görevlileri değiştirdi.”

26.05.2017