FOREIGN POLICY: ABD, RAKKA’YI KURTARMAK İSTERKEN TÜRKİYE’Yİ KAYBEDEBİLİR

ABD’nin önemli dergilerinden Foreign Policy dergisinde yayınlanan bir analizde, ABD’nin Suriye’nin kuzeyindeki Rakka’yı kurtarma operasyonunda Kürt güçlerle işbirliğine yönelmesinin Washington ve Ankara arasındaki ilişkilere ciddi bir darbe indireceği belirtildi. Analizde ABD’nin Rakka için Türkiye’yi kaybedebileceği uyarısı yapıldı. NOT: Foreign Policy dergisi ABD devletinin yayın organı olarak tanınır.

Celal ÇETİN

ABD'nin IŞİD'in kalesi olarak görülen Rakka kentine ilişkin planlarında YPG birliklerinin geniş katılımının öngörüldüğü ve ABD Savunma Bakanlığı'nın halihazırda Kürtlere havadan destek sunduğu, silah tedarik ettiği kaydedilen makalede, "Ankara'ya göre, YPG birlikleri, PKK ile bağlantılı. Başbakan Binali Yıldırım da, ABD'nin terör örgütleriyle işbirliğinin ikili ilişkilere ciddi zarar vereceğini ifade etti" dendi.

TÜRKİYE, ABD KARŞISINDA CİDDİ KOZLARA SAHİP

Foreign Policy'de David Kenner ve Molly O'toole imzasıyla yayınlanan analizde şu ifadelere yer verildi:

"Türk yetkililer, Washington'ın eylemlerine verilecek yanıtları dile getirmekten kaçınsa da, ABD'nin bölgedeki politikasına nüfuz etmek için ciddi kozlara sahipler. Örneğin Türkiye, ABD'nin Suriye ve Irak'taki operasyonları için kullandığı İncirlik Üssü'nü kapatabilir ya da Rusya ile işbirliğini daha derinleştirebilir.

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, Kürt güçlerin Rakka ilerleyişine destek verme ya da verilen desteği Türkiye ve müttefiklerine yönlendirme konusunda yoğun bir tartışma içinde. Kürtleri üstün savaşçılar ve Rakka’yı kurtarma konusundaki tek uygun seçenek olan gören ABD’li komutanlar, Türkiye’nin işbirliği önerisine ise şüpheyle yaklaşıyor.

ABD, RAKKA İLE İLGİLİ KARARINI KISA SÜREDE ALMAK ZORUNDA

Bunun yanında Trump yönetimi, Rakka operasyonuyla ilgili kararını uzun bir süreliğine erteleyemez. 2012 yılında Obama’nın Suriye Özel Temsilcisi olarak görev yapan Fred Hof’a göre, Paris, Brüksel ve Türkiye’nin farklı bölgelerindeki saldırılar Rakka’da hazırlandı. Rakka operasyonunun hazırlıkları uzadıkça, teröristlerin cevabi eylemler planlamak için daha fazla zamanı olacak.

IŞİD’le mücadelede ABD’nin müttefiki olan Türkiye, YPG’ye askeri yardım sunulmasına karşı çıkıyor. Suriyeli Kürtler de, ülkenin kuzeyinde operasyon düzenleyen Türkiye’yi işgalci olarak nitelendiriyor.

Öte yandan ABD, Washington’un işbirliği yaptığı Kürtlerin PKK ile bağlantılı olmadığını düşünüyor ve müttefikleri arasında çatışma yaşanmasının önüne geçmeye çalışıyor."

TÜRKİYE, 10 ÇATIŞMA ALANINDAN BİRİ

Foreign Policy’nin yaptığı 2017’nin ‘10 çatışma alanı’ değerlendirmesinde Türkiye’ye, Suriye/Irak’ın ardından ikinci sırada yer verildi.

Dergide yer alan haberde dünyanın son yıllarda en tehlikeli dönemine girdiği ve savaşın keskinliğinin arttığı yorumu yapılırken, “Türkiye’den Meksika’ya kadar dünyanın en istikrarsız parlama noktaları bu sene daha da öngörülemez bir hal aldı” denildi.

 

Çatışma alanı olarak 10 ülkenin yer aldığı bir liste oluşturan dergi sıralamayı şöyle yaptı: Suriye/ Irak, Türkiye, Yemen, Büyük Sahra ve Çad Nehri Havzası, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Güney Sudan, Afganistan, Myanmar, Ukrayna ve Meksika.

Dergide, ülkeler hakkında neden çatışma alanı olduklarına ilişkin geniş analizlere de yer verildi. Dünya genelinde ise bunun gerekçeleri arasında Suriye’deki iç savaşın dünyaya yayılması, ülkelerin dış politikalarındaki hatalar ve göçmen krizi gösterildi.

Listede Türkiye’nin Suriye ve Irak’ın ardından ikinci sırada yer alması dikkat çekerken, haberin Türkiye’yle ilgili bölümünde Temmuz 2015’ten bu yana Türkiye’nin içinde bulunduğu çatışma ortamından ötürü 350 bin kişinin yerinden edildiği hatırlatıldı. Çatışmaların gerekçesi olarak hükümet ile PKK arasında yürütülen çözüm sürecinin ‘buzdolabına kaldırılması’nın yarattığı olumsuz etki gösterilirken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 100 bini aşkın kişinin görevden uzaklaştırılmasının ve cumhurbaşkanlığı sistemi sürecinin toplumdaki gerginliği artırdığı belirtildi.

Türkiye’nin Washington’a sırt çevirmeye başlayıp Rusya’yla ilişkileri kuvvetlendirme çabası içine girdiğine dikkat çekilen haberde, “Ankara, Rusya ve İran’la anlaşmalar yaparak kumar oynuyor. Ancak Türkiye ve İran hala, Irak ve Suriye’deki çıkarları üzerindeki derin anlaşmazlığın tetiklediği tehlikeli bir rotada ilerliyor” dendi.

22.03.2017