WİKİLEAKS CIA’İ YİNE VURDU

WikiLeaks CIA’e ait 8761 gizli belgeyi sızdırdı ve bu belgelerin istihbarat kurumunun “küresel ölçekli gizli hack uygulaması”nı ortaya çıkardığını belirtti. “Kasa Dairesi 7” adıyla yayınlanan belgelere göre CIA; Android, iOS, Linux, macOS, Windows işletim sistemlerini hackleyebiliyor ve hatta Samsung’un akıllı TV’lerini mikrofon olarak kullanıp ortam dinlemesi yapabiliyor.

Celal ÇETİN

WikiLeaks’in sızdırdığı belgelere göre CIA birimleri ayrıca, akıllı telefonlardaki Whatsapp, Telegram, Signal, Wiebo gibi uygulamaların kullandığı şifreleme sistemini aşabiliyor.

Belgelerde gizli yöntemlerle şifreleme, antivirüs yazılımları ve diğer güvenlik ağlarının aşıldığı belirtiliyor.

CIA’in bu işte Ulusal Güvenlik Ajansı ve müttefik devletlerin istihbarat daireleriyle birlikte çalışarak dünyanın en popüler teknoloji platformları, Samsung’un televizyonlarını, Apple’ın iPhone’u ve iPadlerini, Google’ın Android telefonlarını ve Microsoft’un Windows işletim sistemini hedef aldığı kaydediliyor.

Belgelerde internet bağlantılı televizyonların dinleme cihazlarına dönüştüğü de belirtiliyor. Bir belgede araçlara yönelik hacklemeden bahsediliyor. CIA’nin yüksek teknolojik araçlardaki sistemlere ulaşmadaki ilgisinden söz ediliyor.

YAZILIM İNTERNET AĞLARINI DA HEDEF ALIYOR.

CIA sözcüsü Jonathan Liu kurumun konuyla ilgili açıklama yapmayacağını belirtti.

Belgelerde Samsung TV’nin hedef alınması dikkat çekiyor. Samsung yazılımına İngiliz istihbarat servisi MI5’ın yardım ettiği belirtiliyor.

WikiLeaks bunu yayınlamadaki amacının, CIA’nin bilgisayar korsanlığı kapasitesinin, dairenin yetkilerini aşıp aşmadığına dair tartışma başlatmak olarak belirtiyor.

Belgelerin nasıl ele geçirildiği ise netleşmiş değil. WikiLeaks belgelerin izole olmuş, CIA içindeki yüksek güvenlikli bir ağdan geldiğini belirtiyor. Bununla birlikte bu belgelerin, CIA içinde çalışan bir köstebek ya da siber hırsızlık yoluyla elde edilip edilmediği net değil.

WikiLeaks, CIA’nin gizli bilgisayar korsanlığı için üs olarak Langley, Virgina’daki merkezi ile Almanya’nın Frankfurt kentindeki ABD Konsolosluğu’nu merkez olarak kullandığını kaydediyor.

WikiLeaks, hiç beklenmeyen bir davranışla, belgelerdeki bazı gizli bilgileri yayınlamadığını belirtti. Bu bilgiler arasında Latin Amerika, Avrupa ve Amerika’da CIA’nin onbinlerce hedefi ve saldırı araçları olduğu belirtiliyor.

Belgelerde ayrıca aralarında Rusya’nında da bulunduğu diğer ülkelerden alınan dijital casusluk teknikleriyle ilgili “kütüphane” oluşturulduğuna dair bilgi var.

Bazı teknoloji firmaları bilgiyi değerlendirdiklerini belirtti.

EMOTION BİLMECESİ

WikiLeaks’in CIA’ya ait sızdırdığı “Kasa Dairesi 7” adlı binlerce gizli belge arasında internet yazışmalarında kullanılan yüzlerce ifade simgesinin (emoticon) olduğu bir liste de bulunuyor. Ancak CIA uzmanlarının listeyi hangi amaçla kullandığı belirsizliğini koruyor.

Belgeler arasında bulunan bir liste sosyal medya kullanıcıları arasında eğlence konusu oldu.

Sızdırılan 8 binden fazla belge arasında yer alan ve “İnternetin Yüzleri” adı verilen bir belgede Japonların internet yazışmalarında kullandığı yüzlerce ifade simgesi (emoticon) açıklamalarıyla beraber yer alıyor.

Belgede “yavru fok”, “mutlu köpek”, “masa deviren öfkeli adam” ve “salyası akan insan” gibi çeşitli ifadelere yer verilmiş.

Belgede yer alan ifadelerden bazıları şöyle:

 ()ノ彡┻━┻   (Masayı deviren öfkeli adam)

(゚д゚) (Salya akıtan adam)

(\/) (°,,°) (\/)   (WOOPwoopwowopwoopwoopwoop!)

(˘˘) *:....:* happy with music

∩(・ω・)∩   (Mutlu köpek)

щ(゚Д゚щ) (Tanrım, neden?)

İFADE SİMGELERİ EĞLENCE AMAÇLI PAYLAŞILMIŞ OLABİLİR

CIA’in neden ifade simgelerinin listesini tuttuğu bilinmiyor ancak CIA çalışanlarının ofiste eğlence amaçlı bunları paylaşmış olabileceği yorumları yapılıyor.

CIA’in sızdırılan belgeleri arasında ifade simgelerinin yanısıra sibergüvenlik, izleme ve güvenlik ile ilgili “internet meme”lerinin yer aldığı bir arşiv de bulunuyor.

Meme, bir kültürde bir davranış veya tarzın kişiden kişiye yayılmasına deniyor.

İnternet meme ise internette yayılan bir kavramı tanımlamak için kullanılıyor.

APPLE KULLANICILARIN SON İOS SÜRÜMÜNÜ YÜKLEMESİNİ İSTEDİ

Sızıntı sonrası Apple’ın sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada kullanıcıların iOS’un son güncellemesini indirmelerini isteyerek “iPhone’un içindeki teknoloji bugün tüketiciler için en iyi veri güvenliğini temsil ediyor ve biz bunun böyle devam etmesi için çalışıyoruz. Ürünlerimiz ve yazılımlarımız  kullanıcılarımızın hızlıca en son güvenlik güncellemelerini elde etmesi için tasarlandı. Kullanıcıların yüzde 80’i işletim sistemimizin son sürümünü kullanıyor. Yaptığımız ilk incelemeye göre sızıntılarda belirtilen konular son iOs sürümünde düzeltildi. Herhangi bir belirlenmiş savunmasızlığa yanıt vermeyi sürdüreceğiz” dedi.

MICROSOFT VE SAMSUNG: KONUYLA İLGİLENİYORUZ

Microsoft’tan yapılan açıklamada da “söz konusu iddiaların farkında olunduğu ve konuyla acilen ilgilendikleri” belirtildi.

Samsung’un sözcüsü ise “Kullanıcılarımızın gizliliği ve ürünlerimizin güvenliği şirketimizin en önemli önceliğidir. Söz konusu iddiaların farkındayız ve konuyla acilen ilgileniyoruz” dedi.

08.03.2017