TRUMP GÜÇ GÖSTERİSİNE BAŞLADI

ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford IŞİD’e karşı mücadeleyi hızlandırmak için Başkan Donald Trump’a sunacakları seçeneklerin, Türkiye ile ABD arasındaki güçlü ittifakı devam ettirmek ile tutarlı olmasını dikkat edeceklerini söyledi. Trump ise ABD’nin nükleer kapasitesini artırması gerektiğini açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de, Suriye’de mezhep ayrışmasının toprak bütünlüğünü tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Celal ÇETİN

Orgeneral Dunford, Washington merkezli Brookings Enstitüsünce düzenlenen “Global Tehditler ve ABD’nin Ulusal Güvenlik Öncelikleri” panelinde konuştu.

Dunford, Trump’ın bir genelge ile Savunma Bakanlığından (Pentagon) 30 gün içerisinde IŞİD’e karşı yürütülen operasyonların hızlandırılması için talep ettiği plan hakkında detay vermekten kaçındı. Dunford IŞİD ile mücadelede yaptıkları ve yapmakta başarısız oldukları her şeyin ikincil ve üçüncül etkileri olduğunu dolayısıyla Trump’a IŞİD’i yenecek askeri bir plandan ziyade bu planın riskleri ve sonuçlarını da ortaya koyan detaylı “siyasi-askeri” bir strateji sunmuş olacaklarını söyledi.

TÜRK MÜTTEFİKLERİMİZİN ÖNEMİNİ KONUŞACAĞIZ

“Tüm seçenekleri başkana sunacağımızı söylemem daha doğru olacak” diyen Dunford şöyle devam etti:

“Türk müttefiklerimizin önemini konuşacağız ve planlarımızın Türkiye ile olan güçlü ittifakımızı devam ettirmekle tutarlı olmasına dikkat edeceğiz. Bölgedeki Kürt sorununu konuşacağız ki bildiğiniz gibi tek bir Kürt grup yok orada birçok Kürt grup var. Türklerin menfaatlerine karşı İranlıların menfaatlerinin karmaşıklığını ve mevcut birçok şeyi konuşacağız. Bunların hepsini konuşacağız ancak köklü bir değişiklik olacağı konusunda bir şey demeye hazır değilim çünkü karar verecek olan başkandır.”

Bölgede birçok karmaşık sorunla boğuştuklarını ifade eden Dunford, “Ona uygulanamaz ve kabul edilemez bir planla veya bir sorunu çözerken başka bir sorunu oluşturan bir plan sunmak istemiyoruz” şeklinde konuştu.

Pentagonun yanı sıra Dışişleri ve Hazine bakanlıkları ile istihbarat kurumlarının da söz konusu plana katkı sunacağına değinen Dunford sunulan her askeri planın siyasi hedefleri olması gerektiğini, aksi takdirde o planın başarısız olacağına vurgu yaptı.

Söz konusu planın sadece Irak ve Suriye’ye veya IŞİD’e yönelik olmayacağını bölgeler arası radikal tehditlere de yönelik seçenekler sunacağını kaydeden Amerikalı Komutan 120 ülkeden 45 bin civarında yabancı savaşçının Irak ve Suriye’de IŞİD saflarında savaşmasının bölgedeki terörizm tehdidini bölgeler arası bir sorun olmaya evirdiğini ifade etti.

RUSLARLA ASKERİ İŞBİRLİĞİ YAPMAM YASAK

Geçen hafta Rusya Genelkurmay Başkanı Orgeneral Valeriy Gerasimov ile Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yaptığı görüşmeye yönelik sorulara Dunford, Rus mevkidaşı ile askeri iletişim kanallarının açık tutulması ve iletişimsizliğin beraberinde getirebileceği riskleri azaltmak için görüştüğünü dile getirdi.

Dunford Gerasimov ile görüşmesine ilişkin “Benim Ruslarla askeri işbirliği yapmam yasak. Bunu yasaklayan bir yasa var. Dolayısıyla benim Rus mevkidaşımla yaptığım görüşme herhangi bir politika değişimi değildi ve aylar önce planladığım bir görüşme olması dolayısıyla yönetimle ilgisi yok” değerlendirmesini yaptı.

Gerasimov ile ocak ayında görüşmeyi planladığını ancak Trump’ın Pentagon ziyareti dolayısıyla ertelediğini ifade eden Dunford, ABD ordusunun her ülke ile askeri iletişimin olması gerektiğine dikkat çekti.

Dunford, ABD ile Rus uçaklarını birkaç bölgede aynı anda harekat icra ettiğini dolayısıyla iletişimsizliğin Amerikan ve Rus askerlerini tehlikeye düşürebileceğini kaydetti.

TRUMP: ABD NÜKLEER KAPASİTESİNİ ARTIRMALI

Reuters’a konuşan ABD Başkanı Trump, nükleer silah kapasitesinde ABD’nin geride kaldığını söyleyerek, ülkesinin nükleer silah kapasitesinin genişlemesini ve “en tepede” olduğunu göstermesi gerektiğini söyledi.

PUTİN'LE BUNU KONUŞACAĞIM'

Rusya’yla ilişkiler konusunda da görüşünü bildiren Trump, Rusya’nın silahların kontrolü anlaşmalarına aykırı olarak yeni kruz füzeleri sevk ettiğini ileri sürerek, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeleri durumunda bu konuyu da gündeme getireceğini belirtti.

Trump ayrıca, Rusya’yla nükleer silahların azaltılması konusunda “tek taraflı” bir anlaşmaya karşı olduğunu belirtti.

KUZEY KORE’NİN FÜZE DENEMESİNE ÇOK ÖFKELİYİM

Kuzey Kore’nin balistik füze denemeleriyle ilgili “çok öfkeli” olduğunu belirten Trump, buna karşılık Japonya ve Güney Kore’ye füze savunma sistemleri yerleştirebileceklerini, ancak öncelikle konuşacak şeyler bulunduğunu söyledi.

Trump, Çin’in, Pyongyang üzerinde baskı oluşturarak “istediği taktirde kolaylıkla Kuzey Kore sorununu çözebileceğini” söyledi.

PUTİN’DEN MEZHEPSEL AYRIŞMA UYARISI

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye sorununa mezhepsel ayrışma açısından yaklaştı. Putin, Suriye'nin toprak bütünlüğünü tehdit ettiğini, kendisinin de bundan endişe duyduğunu söyledi.

Suriye’deki görevleri tamamlanan Rus donanmacılarla bir araya gelen Putin, şöyle konuştu: “Suriye’nin, toprak bütünlüğünü korumak zorunda olduğunu düşünüyoruz. Ancak herkesin aynı görüşte olmadığını görüyoruz. Mezhepsel ayrışmadan endişe duyuyorum. Bir mezhebin temsilcilerinin Suriye’nin belirli bölgelerinde, farklı grupların da ülkenin diğer kesimlerinde yoğunlaştığını görüyoruz.”

Putin, mezhepsel ayrışmanın Suriye’de muhtemel olumsuz gelişmelerin habercisi olduğunu vurguladı.

Suriye’nin her zaman seküler ve farklı mezheplerin bir arada yaşadığı bir ülke olduğunu hatırlatan Putin, bu sorunun çözümünde dış müdahalenin olmamasına yönelik çaba sarfedilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

24.02.2017