ERDOĞAN-TRUMP İLİŞKİSİ BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

New York Times gazetesinin Türkiye-ABD ilişkilerine yönelik yayınladığı analizde, ABD’nin Suriye politikalarının AKP Hükümeti ve Erdoğan’ın istediği gibi değişmesinin kolay olmadığı belirtildi. Rakka operasyonunda Türkiye’ye küçük bir rol verilerek ikna edilebileceği vurgusu yapıldı. Economist dergisi ise, Erdoğan’la Trump arasındaki umutlu ilişkinin uzun sürmeyebileceğini iddia etti.

Celal ÇETİN

Gazetede Patrick Kingsley ve Tim Arango imzasıyla yayınlanan analizde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Trump’la Suriye konusunda anlaşabilmek için Müslümanlara seyahat yasağı meselesinde “dilini tuttuğunu” yazdı.

Erdoğan’ın, Danimarka’da yayınlanan Muhammed Peygamber karikatürüne yönelik tepkisinin, yine Charlie Hebdo saldırısına gerekçe gösterilen karikatürler için Müslümanlara yönelik “terörü kışkırtıyor” açıklamasının hatırlatıldığı yazıda, Trump’ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarına yönelik vize yasağı karşısında ise “sessizliğini koruduğu”na dikkat çekildi.

“Yetkililer, Erdoğan’ın Trump’ın başkanlığa yükselmesini, Obama yönetiminin son yıllarında neredeyse çöken ABD ile ilişkilerin yenilenmesi için bir şans olarak gördüğünü söylüyor” denildi.

EN BÜYÜK SORUN ‘KÜRTLERLE İTTİFAK’

NY Times’daki makalede, iki ülke arasındaki ilişkilerin Suriye savaşına farklı bakışları nedeniyle yıprandığı, Türkiye’nin geçtiğimiz yaz meydana gelen darbe girişiminde ABD’nin rolü olduğuna inandığı ve Fethullah Gülen’in iade edilmemesi nedeniyle büyük hayal kırıklığına uğradığı belirtildi.

Tüm bunların, Suriye’nin kuzeyinde ilerleyen Kürt güçlerine yönelik ABD desteğiyle birleştiğine dikkat çekilerek, “Şimdi Sayın Trump’ın ofise girmesiyle Ankara, Amerika’nın Suriyeli Kürtlere yönelik politikasında değişiklik umuyor. Özellikle de Sayın Erdoğan, ABD’nin Obama dönemi planı olan İslam Devleti’nin fiili başkenti Rakka’nın ele geçirilmesi için Kürtlerle çalışma planını hurdaya çıkarmasını ve yerine Türk birlikleri ve Suriyeli Arap milisleri getirmesini istiyor” denildi.

DEĞİŞİKLİK BOŞ UMUT MU?

Erdoğan ve CIA’in yeni başkanı Mike Pompeo arasında gerçekleşen görüşmenin hükümet tarafından “iyiye işaret” olarak algılandığına vurgu yapılan yazıda, Washington’daki kaynakların ise daha “şüpheci” olduğuna dikkat çekilerek, “Türk yetkililerin Amerika’nın Suriye politikası konusunda yanlış umutlara kapıldıklarını söylüyorlar” denildi.

Yazıda, Washington merkezli Atlantik Konseyi isimli düşünce kuruluşunun Türkiye uzmanı Aaron Stein’in, “Türkler neden bu kadar emin bilmiyorum” dediği, ABD’nin eski Türkiye Büyükelçisi James F. Jeffrey’in de “Rakka’da ABD’nin tek ortağı olmak için yeteri kadar güce sahip değiller” dediği aktarılıyor.

ERDOĞAN-TRUMP GÖRÜŞMESİ ‘RUTİN’

Stein’e göre Erdoğan ve Trump arasındaki telefon konuşması “rutin bir görüşme”ydi, durdurulmuş görülen Rakka planı ise Trump yönetimi Obama dönemi politikalarına dair 30 günlük rapor tamamlanınca yeniden yürürlüğe girecek.

Türk askeri birliklerinin ve ‘Suriyeli müttefikleri’ denilen cihatçı grupların IŞİD’in elindeki el Bab’ı almak için aylardır verdiği mücadelenin ise “Rakka savaşı için kısa dönemde en iyi ortak olmayacağı”nın işareti olarak yorumlanıyor.

YA 2018’E ERTELENECEK YA DA YPG İLE YAPILACAK

Stein, “Trump yönetimi için kolay, ya Rakka operasyonunu 2018’e erteleyecekler ve YPG’siz Türk güçlerini kullanarak oyalanacaklar, ya da altı ay içinde YPG ile (Rakka’ya) girecekler.”

Stein’e göre “ikincisi daha muhtemel” çünkü Stein, tüm belirtilerin IŞİD karşıtlığının ABD için birinci sırada olduğunu ve bunun da Türkiye-ABD ilişkileri için pek de iyi olmayacağını düşünüyor.

RAKKA, TÜRKİYE’NİN AĞZINA ÇALINACAK BAL MI?

New York Times’a konuşan eski Ankara Büyükelçisi Jaffrey’e göre ise ABD, Türkiye’yi Ortadoğu’daki ortaklıkları konusunda ikna etmeli,  Türkiye’nin güneydoğu sınırında bir Kürt devletine muhalefetini açıkça göstermeli ve Rakka operasyonunda en azından “küçük bir rol” vermeli.

ECONOMIST: BAHAR HAVASI UZUN SÜRMEYEBİLİR

İngiltere’de yayın yapan Economist dergisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donalp Trump arasındaki ilişkiye dair makale yayımlandı. İkili arasında başlayan ilişkiye dair yayınlanan yazıda, “Türkiye’nin İslamcı Cumhurbaşkanı Donald Trump’ı kucaklıyor. Erdoğan ve Trump arasındaki ilişki iyi bir başlangıç yapmış olabilir. Ama uzun sürmeyebilir” yorumuna yer verildi.

Yazıda Trump’ın başkan seçilmeden önce Müslüman göçmenlerin sınırdışı edilmesine yönelik sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın verdiği tepkiler hatırlatılarak yeni dönemde bu ilişkinin Trump’ın başkanlığının kabulüne evrildiğine dikkat çekildi.

Makalede Trump’ın Amerikan başkanı seçilmeden önce Müslüman göçmenlerin sınırdışı edilmesine yönelik sözlerine Erdoğan’ın başta tepki gösterdiği, Haziran ayında da İstanbul’da bulunan Trump Towers binasından Trump’ın isminin alınmasına yönelik yaptığı çağrı anımsatılıyor.

Ancak dergi, Erdoğan’ın bu konuda fikrini değiştirdiğini ifade ederek iktidardaki AKP’nin Trump başkanlığını ‘umut ve neşe’ ile karşıladığını belirtiyor.

Makalede Ankara’nın 15 Temmuz darbe girişiminin ardında olmakla suçladığı Fethullah Gülen’in iade edilmesinin Trump ile daha kolay olduğunun düşünüldüğü vurgulanıyor.

17.02.2017