HAYIR İÇİN BİRKAÇ GEREKÇE

16 Nisan referandumunda HAYIR demek için çok sayıda haklı ve mantıklı gerekçe üretilebilir. EVET için şu ana kadar haklı ve mantıklı tek bir gerekçe ileri sürülemedi. İşte HAYIR demek için birkaç gerekçe.

Celal ÇETİN

Madde 1: Başkan ve yardımcıları için Türk vatandaşı olma şartı yok. (Başkan isterse Arap veya başka bir ülkenin vatandaşını birini/birkaçını başkan yardımcısı yapabilecek.)

Madde 2: Yeni başkan kendisine çok sayıda başkan yardımcısı atayacak ve bu yardımcılar, ilkokul mezunu olabilecek, 18 yaşında tecrübesiz olabilecek, yemin etmeyecek. Başkan isterse, devlet tecrübesi olmayan oğlunu ya da kızını, akrabalarını atayabilecek. Yetki sınırlaması da yok.

Madde 3: Kendisini yargılayacak yargıçları kendisi seçecek, isterse görevden alabilecek. Vali, kaymakam ve genel müdürleri, rektörleri ve diğer kamu görevlilerini tek başına bir imza ile atayıp, görevden alabilecek. Meclis dışından bakan atayabilecek. Bu bakanlarda aranan bir kriter yok.

Madde 4: Başkan veya yardımcıları, muhalif gazete ve televizyon kanallarını mahkemeye verdiğinde, Yargıç hükümet aleyhine karar alırsa hükümet düşmanı, FETÖ’cü veya o günün moda terör örgütü üyesi ilan edilme korkusu yaşayacağından hukuka uygun kararlar alamayacak, yargıya güven bitecek.

Madde 5: Başkan bir karar ile yükselişini önleyemediği dövizi yasaklayabilecek. Bu defa yabancı yatırımcı kaçacak. İş dünyası çökme noktasına gelecek. Yatırımcı kaçınca işsizlik fırlayacak, hırsızlık ve gasp artacak.

Madde 6: Başkan, KHK yetkisi ile savaş ilanı, OHAL ilanı ve her karara imza atabilecek.

Madde 7: Meclis iradesi ortadan kalkacak, her şey tek kişininin emri ile yapılacak, Başkan hukuk dışı bir şey yaparsa, yargılanması için 400 milletvekili imzası ve kararı gerekiyor. Milletvekili çoğunluğu başkanın partisinde olduğu için böyle bir imza toplanması mümkün olmayacak. Hadi 400 Mv. imzası toplandı diyelim. Bu defa başkan kendisini yüce divana gönderen Meclisi derhal fesih etme yetkisini kullanacak ve seçime gidecek. Yeni seçimde, kendisini yüce divana götürmeyecek milletvekillerini seçtirecek. Kendisini yüce divana gönderen milletvekillerinde bunun hesabı sorulacak.

Medda 8: PKK terör örgütü ile Oslo’da pazarlık yaparlar, “kandırıldık” derler. FETÖ terör örgütü ile birlikte olurlar, “kandırıldık” derler. “Suriye’ye Esed’i devirmek için girdik” derler, “öyle demedik” derler. “El Bab’tan sonraki hedefimiz Münbiç ve Rakka” derler, sonra “El Bab’tan daha derinlere inmemek lazım” derler, ardından yeniden “El Bab’tan sonraki hedefimiz Rakka” derler. ABD ile Suriye’de içsavaş çıkarırlar. Araları açılınca ABD’ye sırtını dönüp Rusya’ya yanaşırlar. Trump’a yaranabilmek için bu kez Rusya’ya sırtını dönüp ABD’ye yanaşırlar. Ve bu zihniyet, “istikrarlı yönetim” gerekçesiyle tüm yetkilerin bir kişide toplanmasını isterler.

Madde 9: Referandum sürecinde bu 18 maddeden hiç bahsedilmeyecek. Daha önceki seçimlerde yaptıkları gibi, hiç alakası olmadığı halde; terör bitecek, ekonomi şahlanacak deyip, HAYIR oyu verenlerin FETÖ, PKK, ABD vb teröristlere hizmet ettikleri, vatana ihanet ettikleri gibi söylemleri öne çıkaracaklar ve asıl konuyu gizleyecekler.

Sürekli kandırılanlar tarafından sürekli kandırılmaya YETER ARTIK...

16.02.2017