ABD, İRAN KARŞITI İTTİFAK KURUYOR

Wall Street Journal gazetesi, Trump yönetiminin İsrail, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün’le birlikte İran karşıtı bir askeri ittifak kurmak istediğini yazdı. Gazete, tartışmalara Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail, Mısır ve Ürdün’ün katıldığını duyurdu. Türkiye’nin ittifaka dahil olduğu iddia ediliyor.

Celal ÇETİN

Gazeteye konuşan Ortadoğu yetkilileri, söz konusu ittifaka diğer Arap ülkelerinin de katılmasının olası olduğunu belirtirken, ortak düşmana karşı İsrail ile istihbarat paylaşımının gündemde olduğunu söyledi.

İsmi belirtilmeyen bir Arap diplomat ise şunları söyledi:

“Washington’daki diplomatik misyonlara, içinde İsrail’in de olduğu bir güce katılmak isteyip istemediğimizi soruyorlar. İsrail’in rolü eğitim ya da kara gücü şeklinde değil muhtemelen istihbarat paylaşımıyla sınırlı olacak. Bu, İsrail’in iyi olduğu bir alan.”

NATO BENZERİ BİR YAPI

İsmi geçen Arap ülkelerinin hali hazırda karşılıklı savunma anlaşmalarına sahip olmadığına dikkat çeken Wall Street Journal, gündemdeki ittifakla birlikte bu ülkelerin NATO benzeri bir savunma şemsiyesi altına gireceğini ve bir ülkeye gerçekleştirilecek bir saldırının diğerlerine de yapılmış sayılacağını iddia etti.

ABD, ASKERİ VE İSTİHBARAT DESTEĞİ VERECEK

ABD’nin söz konusu itifaka, Yemen’de Husiler’e karşı Suudi Arabistan’a sağladığının ötesinde bir askeri ve istihbarat desteği vereceğini aktaran WSJ, bununla birlikte ne ABD’nin ne de İsrail’in ortak savunma paktının parçası olmayacağını öne sürdü.

Beyaz Saray ve İsrail’in konuyla ilgili yorumda bulunmamayı tercih ettiğini belirten WSJ, İsrail’i resmen düşman ilan etmiş olan Suudi Arabistan ile BAE’nin, Tel Aviv yönetimiyle işbirliği karşılığında bazı taleplerde bulunduğunu ifade etti.

Buna göre, 11 Eylül mağdurlarının ailelerinin hükümetlerine dava açabilmelerine olanak sağlayan ABD Kongresi’nin ilgili kararının iptal edilmesini isteyen Suudi Arabistan ve BAE,  İsrail’in Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki yerleşim yeri inşasına son vermesini de talep etti.

TÜRKİYE DE İTTİFAKA DAHİL OLDU MU?

ABD öncülüğünde İran’a karşı ittifak oluşturulmaya çalışılırken Türkiye’nin tercihi tartışılıyor. Fars Körfezi Arap Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin, Türkiye’nin İran karşıtı ittifaka katılması karşılığı Türkiye’ye 100 milyar dolar yardım yapılması kararı aldığı iddia ediliyor.

Öte yandan AKP hükümetinin ABD’nin yeni başkanı Trump ile ısrarla görüşme talepleri, ABD’den peş peşe gelen CIA Başkanı, Genelkurmay Başkanı gibi önemli ziyaretçiler, körfez ülkeleri ile sıradışı temaslar dikkat çekiyor.

İçinde bulunduğu ekonomik çöküntü, yaklaşan referandum ve acil para ihtiyacı ve mezhep temelli hükümet politikası Türkiye’nin tercihinde etkili olacak gibi görünüyor.

DEBKA HABERİ VERMİŞTİ

İsrail Gizli Servisi MOSSAD’ın web sitesi olan DEBKA, Trump’un Ortadoğu için birkaç ordu arasında bir koalisyonu gerektirecek dev bir görev düşündüğünü, bu amaçla müttefik olarak almak istediği ülkelerin “DEAŞ’e karşı ortak mücadelenin yanı sıra Suriye,Irak ve Yemen’deki İran’ın askeri varlığına son verilmesi için bir araya gelmelerini de istediği” iddiasında bulundu.

16.02.2017