PENTAGON YASADIŞI SİLAH MI SATIYOR?

The Military Times gazetesi ABD’nin Ortadoğu’da gerçekleştirdiği hava saldırılarıyla ilgili açıklanan verilerin tutarsız olduğunu, binlerce hava saldırısıyla ilgili bilgilerin açıklanamadığını ileri sürdü. Uzmanlara göre bunun sebebi, başarısız operasyonların mali portresini gizleme kaygısı veya silahların yasadışı satılma ihtimali olabilir. Pentagon’un tasarruf raporlarını hasıraltı etmesi kuşkuları artırıyor.

Celal ÇETİN

Gazetenin haberine göre, ABD ordusu, birkaç yıl boyunca Irak, Suriye ve Afganistan’da gerçekleştirilen binlerce hava saldırısını açıklamakta başarısız oldu.

Haberde, ABD Hava Kuvvetleri’nin açıkladığı verilerle ve Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer alan operasyon özetleri arasında ciddi uyumsuzluklar olduğu ileri sürülmüştü. En son tutarsızlıklardan birisi, Hava Kuvvetleri tarafından 23.740 olarak belirtilen 2016 yılına kadar koalisyon uçaklarının Suriye ve Irak’ta gerçekleştirdiği hava saldırısı sayısının, Savunma Bakanlığı’nın operasyon özeti bilgilerinde 17.861 olarak belirtilmesi.  Bu durumda hesaplarda yaklaşık 6 binlik bir “açık” ortaya çıkıyor.

Öte yandan haberde, ABD’nin geçen yıl Afganistan’da en az 456 hava operasyonu düzenlediği, ancak bunlardan hiçbirinin Hava Kuvvetleri’nin veri tabanına işlenmediği vurgulandı.

Haberde ayrıca, Pentagon’un sahte tanıtım kampanyaları için önemli miktarda para harcadığı yönündeki raporlar da hatırlatıldı. Londra merkezli bir firma olan Bell Pottinger’ın geçtiğimiz ekim ayında Irak’ta gizli bir propaganda kampanyası yapmak üzere para teklif edildiğini açıkladığı biliniyor. Firma, El-Kaide’ye ait olduğu duyurulan sahte videolar hazırlandığını ileri sürmüştü.

PENTAGON HAKKINDA CİDDİ İDDİA

Uzmanlara göre Apache helikopterleri, tanesi 99.600 dolar değerindeki “cehennem ateşi” füzeleri dahil birçok silah taşıyabiliyor. Her bir hava saldırısı, birden çok hava aracıyla, birden çok hedefe düzenleniyor ve sayısız bomba, füze, roket ve mermi kullanılıyor. Her bir saldırıda, milyonlarca Amerikan doları harcanıyor ve bu para Amerikalı vergi mükelleflerinin cebincen çıkıyor.

Eğer füzeler kayıtsız şekilde kullanılıyorsa, yerel birlikler cephaneliği Ortadoğu ve Afrika’daki müttefiklere “formalitelere bağlı kalmadan ve karşılıklı yarar gözeterek satmış olabilir.” ABD'nin Afrika’daki komutanlığı, Somali ve Libya’daki birçok gizli operasyonun yürütüldüğü bir merkez konumunda bulunuyor. Bu komutanlığın mali gücü onlarca milyar dolarlarla ifade ediliyor, “terörizmle savaş yöntemleri” fazla sorgulanmıyor. Bu nedenle kaydedilmeyen binlerce hava saldırısının, Pentagon’un gölge ekonomisine hizmet ettiği, istenmeyen bütün verilerin bu gibi yollarla gizlenip, yanlış bilgilerin ortaya salındığını iddia ediliyor.

Bir başka ifadeyle Pentagon yasadışı silah satışları ile önemli oranda gelir sağlıyor olabilir.

TASARRUF RAPORLARI HASIRALTI

Öte yandan ABD Savunma Bakanlığı’nın 5 yıl içinde 125 milyar dolar tasarruf sağlanabileceğini gösteren kurum içi bir araştırmayı örtbas ettiği iddia edildi. İddiaya göre örtbasın nedeni ABD Kongresi’nin bakanlığa ayrılan bütçeyi kısma ihtimali.

Washington Post gazetesi, Pentagon’un kurum içindeki işleyişi daha verimli kılmak ve muharebe gücünde kullanması amacıyla sağlanabilecek olası tasarrufları ortaya çıkarması için Savunma İş Kurulu’na hazırlattığı raporun, üst düzey bakanlık yetkilileri tarafından hasıraltı edildiğini öne sürdü.

Haberini gizli yazışmalar ve mülakatlara dayandıran gazeteye göre kurul tarafından Ocak 2015’te tamamlanan rapor, Pentagon’un 2020 yılına kadar 5 yıllık sürede 125 milyar dolarlık tasarrufta bulunabileceğini gösteriyor.

Bakanlığın tasarrufta bulunmak için sivil çalışanlarını işten çıkarması veya askeri personelini azaltmasını gerekli görmeyen raporda, bunun yerine yıpranma ve erken emeklilik nedenlerinin yanı sıra yüksek ücretli sözleşmeli çalışan sayısının azaltılması, bilgi teknolojilerinin daha iyi kullanılmasıyla işleyişin düzgün bir şekilde sağlanabileceği öngörülüyor.

Gazeteye göre yapılan araştırma, bakanlığın yaklaşık 580 milyar dolar olan bütçesinin 4’te birine yakın olan 134 milyar doları muhasebe, insan kaynakları, lojistik ve mülk yönetimi gibi faaliyetlere harcadığını ortaya koyuyor.

ABD’nin 1 milyon 300 bin civarında aktif silahlı personeli bulunduğu belirtilen raporda, Pentagon’un idari işlerin yürütülmesi için de 1 milyondan fazla personeli istihdam ettiği vurgulanıyor.

Rapora göre bu 1 milyondan fazla personelin 298 binini sivil çalışanlar, 448 binini sivil savunma çalışanları, 268 binini de sözleşmeli personel oluşturuyor.

Tasarruf edilecek 125 milyar doların askerler ve teçhizatlar için yeniden kullanılabileceğine değinilen raporda, bu paranın büyük bölümünün ülkenin yıpranan nükleer silahları veya kara kuvvetlerindeki 50 tugayın giderleri için de harcanabileceği tavsiye ediliyor.

Buna karşın Washington Post’a göre, araştırma tahmin edilenden daha yüksek bir miktarın israf edildiğini ortaya koyunca, yapılan mülakatlarda üst düzey savunma yetkilileri rapora kuşkuyla baktı.

Dönemin Savunma Bakanı Yardımcısı Robert Work’ün yapılmasını istediği araştırma, yine Work tarafından “gerçekçi olmamakla” eleştirildi.

RAPOR SİTEDEN KALDIRILDI, GİZLİLİK KARARI ALINDI

77 sayfalık raporun tartışmaya açılması ve tepkiler üzerinerapor bakanlığın internet sitesinden kaldırıldı ve içeriği hakkında gizlilik kararı alındı.

Gazeteye göre bunun arkasında Pentagon liderlerinin aşırı israfın ön plana çıkarılmasının, zaten son yıllarda Kongre ve Beyaz Saray yönetimi tarafından milyarlarca dolar azaltılan savunma bütçesinin daha da kısıtlanmasına neden olabileceği endişesi vardı.

UÇAKLAR ETKİSİZ HALDE

Öte yandan Defense News’un yer verdiği haberde, ABD Deniz Kuvvetleri'nin elindeki F/A-18 gemi tipi savaş uçaklarının yaklaşık olarak üçte ikisinin şu veya bu sebeple kullanılmaz durumda oldukları bildirildi.

Bu tipteki hava araçlarının yüzde 62’sinin etkin kullanılmadığı aktarılan haberde, uçakların yüzde 27’sinin derin stoklarda bulunduğu, yüzde 25’inin onarılması içinse yedek parçaların beklendiği kaydedildi.

Haberde ayrıca ABD Deniz Kuvvetleri’nin emrinde bulunan tüm uçakların yüzde 53’ünün, yani yaklaşık 1.700 adet uçağın kullanılmaz durumda olduğu ve bu rakamın Deniz Kuvvetleri’nin tüm tarihindeki etkisiz uçak ortalamasının neredeyse iki katına ulaştığı ifade edildi.

Bu sayıdaki uçağın kullanılamaz durumda olmasının ana nedeni olarak onarım işleri için yetersiz gelen paralar ve çok uzun süren teknik bakımlar gösterildi. Uçaklar için gerekli yedek parçaların teminindeki gecikmelerin ve para yetersizliğinden dolayı kapsamlı bakımları yapılamayan hava araçlarının zorunlu olarak yedeğe çekilmesinin de etkisiz uçakların sayısını arttırdığının altı çizildi.

ABD Parlamentosu’nun 9 yıldan bu yana ilk kez 2016-2017 dönemi için askeri bütçeyi zamanında onaylayamadığı ve bu nedenle savunma harcamalarının tümünün finanse edilmesinin mümkün olmadığı ifade ediliyor.

PENTAGON WİKİPEDİA’YI MI REFERANS ALIYOR?

21 Mart 2016’da Ulusal İstihbarat Direktörü Clapper ile Savunma Bakan Yardımcısı Work’un, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi’ndeki oturumda, Pentagon’un İngiltere’deki Croughton Hava Üssü’ne kurmak istediği istihbarat analiz kompleksi için yaptığı sunumda büyük bir rezalet ortaya çıkmıştı. Toplantıda Pentagon’un, “internet ansiklopedisi” olarak tanımlanan Wikipedia’dan alınan bilgileri doğrudan kaynak olarak kullandığı iddia edildi.

​Oturumda Komite Başkanı Kaliforniya Vekili Devin Nunes, Pentagon tarafından Wikipedia’nın doğrudan kullanılıp kullanılmadığını sordu.

Komite üyelerine konuyu açıklamakta zorlanan güvenlik bürokrasisi yetkilileri, Wikipedia’nın Pentagon çalışanları tarafından ne ölçüde kaynak olarak kullanıldığını net olarak bilmediklerini söyledi.

Nunes, oturumda hazır bulunanlara, biri 21 Mart’ta Kongre’ye sunulan, diğeri ise Wikipedia’nın konuyla ilgili belgelerinin yer aldığı iki dökümanın dağıtılmasını istedi.

LİSE ÖĞRENCİLERİ EV ÖDEVLERİ İÇİN WİKİPEDİA’YI KULLANIYOR

Her iki belgede de aynı bilgilerin yer aldığına işaret eden Nunes, Bakan Yardımcısı Work’a hitaben, “komite üyelerine sunduğunuz bu belgenin önemli bir bölümünün Wikipedia’dan intihal olduğunun farkında mısınız?” sorusunu sordu.

Söz konusu belgedeki bilgilerin Wikipedia’dan alındığını bilmediğini kaydeden Work, “Şu anda gerçekten şaşırdım” diyerek konuyu ciddi bir şekilde araştıracağını belirtti.

Wikipedia’nın çoğunlukla lise öğrencilerinin ev ödevleri için kullandığı açık bir kaynak olduğuna işaret eden Nunes, Wikipedia’dan alınan bir bilginin doğrudan Kongre önüne getirilmesinin yanlış olduğu değerlendirmesini yaptı.

07.02.2017