TRUMP BİLMECESİ KAFALARI KARIŞTIRIYOR

AB, ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın açıklamalarından duyduğu endişeleri artık saklamıyor. Trump’ın açıklamalarını AB’nin geleceğini öngörülemez hale getiren unsurlar arasında sayan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, AB’nin tarihinde ilk kez açık şekilde Avrupa karşıtı haline geldiğini söyledi. ABD ise Baltık ülkelerine Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri sevkiyatı gerçekleştirecek.

Celal ÇETİN

AB’nin tarihindeki en önemli sınamalarla karşı karşıya olduğunu vurgulayan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, yeni jeopolitik durumu ilk sıraya yerleştirdi. Çin’in özellikle denizlerde iddialı olduğunu, Rusya’nın Ukrayna ve komşularına yönelik olarak agresif bir politika izlediğini, radikal İslam’ın Ortadoğu ve Afrika’daki savaş, terör ve anarşide önemli rol oynadığını belirten Tusk, yeni Amerikan yönetiminin açıklamalarını da bu unsurlarla aynı sepete koydu.

Tusk, AB’nin tarihinde ilk kez açık şekilde Avrupa karşıtı haline geldiğine dikkat çeken Tusk, “Özellikle Washington’daki değişim, yeni yönetimin son 70 yıldaki Amerikan dış politikasını sorgulanır hale getirmesi, AB’yi zor bir durumda bıraktı” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya, Çin, ABD ya da Türkiye’yle mi konuşulduğuna bakılmaksızın birleşmiş bir Avrupa’nın onuru için ayağa kalkınması gerektiği mesajı veren Tusk, “Avrupa Birliği’nin dağılması halinde üye ülkelerde tam egemenliğin yeniden inşası söz konusu olmayacaktır ve ABD, Rusya ve Çin gibi süper güçlere bağımlılığımız artacaktır. Ancak birlikte tam bağımsız olabiliriz. Transatlantik bağı zayıflatmak ya da etkisiz hale getirmek isteyenlere teslim olamayız. Amerikalı dostlarımıza kendi sloganlarını hatırlatmalıyız: Birlikten kuvvet doğar” dedi.

ABD RUSYA’NIN ARKA BAHÇESİNE GİRİYOR

Öte yandan ABD’nin Baltık ülkelerine Soğuk Savaş’tan bu yana en büyük askeri sevkiyatı gerçekleştireceği belirtiliyor. ABD, Atlantik Kararlılığı Operasyonu kapsamında Polonya’da bulunan Abrams tanklarının bir kısmını gelecek hafta Letonya, Litvanya ve Estonya’ya sevk edecek.

Abrams tanklarının, baharda NATO bölgeye yeni bir caydırıcı güç sevk edene dek görevlerini sürdüreceğini kaydeden uluslararası gözlemcilere göre ABD söz konusu adımla AB’deki müttefiklerini güvende tutma taahhüdünü teyit etmeye çalışıyor.

Polonya’ya tank tugayının konuşlandırılması kararı, temmuz ayında Varşova’da yapılan NATO Zirvesi’nde alınmıştı. 3 bin 500 askerin görev yaptığı tank tugayında 87 Abrams tankı ve 20 Paladin kundak motorlu obüs bulunuyor.

TRUMP OBAMA’YI TAKİP EDECEK Mİ?

2015 yılında eski başkan Obama’nın talimatı ile Pentagon Soğuk Savaş’ın bitmesinde bu yana, ilk kez, Rusya ile olası bir askeri çatışma ihtimaline karşı, Moskova’ya cevap verebilmek için askeri planlarını gözden geçirmeye başladı. Pentagon’un yeni savaş planlarının temelini, Rusya’nın 2014’teki Ukrayna müdahalesi oluşturdu.

2014 yılında Ukrayna krizinin patlak vermesinden bu yana NATO, Baltık ülkelerinde askeri güçlerini Rusya’nın Baltık’taki komşularına ait toprakları alma ihtimaline karşı hazırlamak için çeşitli ‘savaş oyunları ve senaryoları’ üzerinde çalıştı. Ancak uzmanlara göre, Pentagon, bu ‘savaş oyunlarıyla' doğudaki NATO ülkelerindeki askeri harcamalarını meşrulaştırmayı ve Avrupa’daki ABD birliklerinin varlığını arttırmayı amaçlıyor. Şimdiye kadar Pentagon’un Baltık ülkelerindeki planları sadece “savaş oyunu” olarak kaldı. Ancak tüm bu planlar, Rusya’ya yakılan bir savaş sinyali olarak görülüyor.

ABD’nin Baltık ülkelerine silah sevkiyatı gibi Rusya’yı rahatsız edecek adımlar atması, Trump’ın seçimlerden hemen öncesi ve sonrası yaptığı açıklamalarla çelişiyor. Trump Suriye veya kendi bakış açısıyla IŞİD konusunda daha net bir savaş yürütebileceğinin ve bu amaçla da Rusya ve İran ile işbirliğinin sinyallerini vermişti. Bir yandan işbirliği mesajları verilirken diğer yandan işbirliğini dinamitleyecek adımların atılması, “ABD’de inisiyatif Trump’ın mı, rakiplerinin mi elinde?” sorusuna yol açıyor.

31.01.2017