BU GEMİ NİYE BATTI?

Türkiye artık yönetilemez bir ülke, Türkiye’de yaşayanlar da artık anlaşılamaz insan haline geldi. Bu ülkede öyle bir süreç yaşanıyor ki 2002’den beridir. Hiçbir mantıkla açıklanabilecek gibi değil. Tarihin hiçbir döneminde hiçbir toplumda olumsuz anlamda bu derece değişim/dönüşüm yaşanmadı.

Celal ÇETİN

Ülkeyi yönetenler, “iki kaptan gemiyi batırır” özdeyişi ile başkanlık (tak adamlık) sistemini haklı çıkarmaya çalışıyor.

Gerek yönetenler ve gerekse yönetenlere hala inananlar şu gerçeğin hala farkında değil.

Bu gemi PKK ile çözüm sürecinde battı.

Suriye macerasında battı.

FETÖ terör örgütüne “her istediklerini vererek” battı.

“Bir lokma, bir hırka” felsefesi ile iktidara gelenlerin yolsuzluklarda yüzyılın rekorlarını egale etmesi ile battı.

Toplumu zerrelere ayırarak, tüm değer yargılarını ayaklar altına alarak, yalan-dolanla, sahtekarlıkla iş görenler sayesinde battı.

Terörü destekleyerek battı.

Destekledikleri, korudukları teröre kurban verilen yüzlerce şehidimizi görmeyerek 15 Temmuz’da birilerinin siyasi ikbali için ölüme gönderilenleri ön plana çıkararak ayrımcılık yapanlar ve şehitlik kavramını lekeleyenler sayesinde battı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin binlerce yıllık geçmişini, sistemini, kurumlarını kendi menfaatleri için yok edenler sayesinde battı.

Ahlaksızlıklara, sapıklıklara İslamcılık adına göz yumarak battı.

Yandaş sözde işadamlarının bu millete küfretmesine, hırsızlıklarına göz yumanlar sayesinde battı. İslamcı tarikat/cemaatlerdeki tacizlere, tecavüzlere, ölümlere göz yumanlar sayesinde battı.

“Başkanlık sistemi ile bütün sorunlar çözülecekse, başkanlığı isteyenler 15 yıldır iktidarda, neden çözmediler/çözemediler?” sorusu toplumun geneli tarafından sorulamadığı için battı.

Yargısı, STK’ları, ünversiteleri ve diğer kurumları “bizler bir kişinin değil demokrasinin, hukukun, özgürlüklerin, laikliğin ve Atatürk’ün kurduğu ve “muassır medeniyet yolunda ilerleyen” Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin emrindeyiz” diyemedikleri için battı.

Diyanet işleri Başkanlığı, din adamları, “yapılanlar İslam’a zarar veriyor. İslam’da kul hakkı yemek, hırsızlık, sapıklık, ihanet, Müslümanları bölmek büyük günahtır” demedikleri, sözde Müslüman görünümlü muhafazakar kesimler de din adına her türlü rezalete onay verdikleri için battı.

Laik, Kemalist görünümlü kesimler “bize dokunmayan yılan bin yaşasın” dedikleri için, ülkenin geleceğini tek bir kuruma emanet edip yan gelip yattıkları için, laikliğin, Kemalizm’in ne olduğunu bilmeden kendilerini aydın, çağdaş kabul ettikleri için, içinden çıktıkları toplumu tanıma gereği hissetmedikleri ve değer yargılarına saygı göstermedikleri için battı.

Ve daha bir sürü sebep.

Sonuç olarak bu gemi; son 15 yıl içinde her söyledikleri, her yaptıkları ters tepenler, cehaletlerini görmeyerek açlıklarını her anlamda döke saça yaşayanlar, ülkenin ve milletin vicdanına tırnaklarını geçirerek kanını emenler ile, onlara hareket alanı açanlar sayesinde kayalara çarptı ve darmadağın oldu.

Bu ülke ve insanları için sosyoloji, psikoloji, ekonomi, siyaset bilimi yeniden yazılmak zorunda. Mevcut bilim Türkiye’yi analiz etmek için yeterli gelmiyor artık.

Yeter artık… demeyi çok isterdik ama; tarih bu millet için sürekli tekerrür ediyor. Ders alınsaydı hiç tekerrür eder miydi?

30.01.2017