ABD’Lİ ESKİ KOMUTAN: ORTADOĞU’DA LİDERLİĞİ RUSYA’YA BIRAKTIK

Eski ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Raymond Odierno, ABD Başkanı Barack Obama’nın “geriden liderlik” stratejisinin ülkeyi terörle mücadelede pasif bıraktığını savunarak, “Dürüst olmak gerekirse bölgede liderliği Rusya’ya bıraktık” dedi. ABD kendisini Trump dönemine hazırlıyor. Odierno, Kuzey Irak’ta 2003’te Türk askerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren ABD’li komutanlardan bir tanesiydi.

Celal ÇETİN

Obama yönetiminin bölgesel ve yerel güçleri bir araya getirip koalisyonlar kurmak suretiyle dünyaya “arka planda liderlik yapma” stratejisini eleştiren Odierno, terörizme karşı ABD'nin “proaktif liderlik yapma zamanının geldiğini” belirterek şöyle devam etti:

“Biz, her nedense, şimdiki yönetim altında geriden liderlik yapmayı seçtik. Şimdi önden liderlik yapmanın, ulusları bir araya getirmede, kendi politikalarımızda ve hükümetimizin kabiliyetlerini bir araya getirmede agresif olma zamanıdır.”

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un suikaste uğramasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Odierno, saldırganın kimlerle bağlantılı olduğu ve saldırıyı neden gerçekleştirdiğinin soruşturma sonucunda netleşeceğini kaydetti. Saldırının bölgedeki karmaşıklığı tam olarak yansıttığını ifade eden ABD’li komutan, “Tam da bu nedenle ABD bölgedeki müttefikleriyle iyi ilişkiler içerisinde olmalı” diye konuştu.

Odierno, Kuzey Irak’ta 2003’te Türk askerinin başına çuval geçirilmesi emrini veren ABD’li komutanlardan bir tanesiydi.

TRUMP DÖNEMİNİN İPUÇLARI

Eski komutan Odierno’nun açıklamaları ve “ABD bölgedeki müttefikleriyle iyi ilişkiler içerisinde olmalı” yorumu, Trump’ın dış politikaya yönelik söylemlerine uyumlu olarak kabul ediliyor.

Trump’ın seçim kampanyasında, bölge için yeni politikalar oluşturmak ve danışma desteği vermek için kurulan Amerikan Ortadoğu Koalisyonu (American MidEast Coalition) göreve başlayacak yeni hükümete bölgesel sorunların ele alındığı çeşitli raporlar hazırlıyor.

Amerikan Ortadoğu Koalisyonu, kapsamlı olarak sürdürdüğü çalışmalarında Ortadoğu’da barışın sağlanması için Trump ve yeni kabineye şu önerilerde bulunuyor:

 “Obama yönetimiyle İran’daki Ayetullah yönetimi ile imzalanan İran’ın aşırı Şii akımını yaymasına imkan veren ve insan haklarını çiğnenmesine yol açan anlaşmaya (nükleer anlaşmaya) karşı çıkılması.

ABD’de FETÖ, Müslüman Kardeşler ve diğer İslami akımlara direnmek.

İŞİD, Hamas, Hizbullah ve diğer cihatçı terör örgütlerinin kökünü kazımak için kararlılıkla mücadele başlatmak.

Ortadoğu’da zulüm gören Türkmenler, Aleviler, Kürtler, Yezidiler, Hıristiyanlar ve Yahudiler’in savunmaları için gerekli müdahalelerde bulunmak.

Suriye ve Irak’ın içinde mülteciler için güvenli bölgelerin oluşturulmasını sağlamak.

Cihatçı teröristlerle mücadele için Reformcu Müslüman Birliği’nin oluşturulması için çalışmalara başlamak.

Ortadoğu’da istikrar ve barışın gelmesi içim İran yönetiminin bölgede yıkıcı olan etkisini yok edilmesi.

Marksist Leninist ideolojisindeki PKK gibi terör örgütleriyle mücadele etmek.

Müslüman nüfusların çoğunlukta olduğu ülkelerde laik demokratik yönetim anlayışını desteklemek.”

Uzmanlara göre Trump belirsiz bir zaman çatışmasızlık dönemi başlatacak. Ortadoğu dahil önemli kriz bölgelerinde anlaşma/uzlaşma yöntemini devreye sokacak. Ki, seçim kampanyalarında Rusya ile ilişkileri düzelteceğini açıklamıştı.

ABD devlet mekanizmasının kendisini güncellediği ve Trump dönemine göre yeniden şekillendiği belirtiliyor.

ABD, “RUSYA İLE İLİŞKİLERE DEVAM” DİYOR

Öte yandan, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov’un, Rusya-ABD diyalogunun neredeyse tüm seviyelerde donduğuna dair açıklamasına ABD’den farklı cevap geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Rusya’yla olan diyalogun ana öneme sahip konularda devam ettiğini söyledi.

Peskov’un diyalogun neredeyse durduğunu söyleyerek tam olarak neyi kastettiğini bilmediğini ifade eden Kirby, “Biz, Washington’la Moskova arasındaki iletişimi bu şekilde görmüyoruz” diye konuştu. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD ve Rusya dışişleri bakanları John Kerry ve Sergey Lavrov’un Suriye konusunda salı günü bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini de sözlerine ekledi.

21.12.2016