AKILLI ROBOTLAR KORKUTUYOR

Son yıllarda hızla gelişen yapay zeka ve buna bağlı olarak geliştirilen öğrenme yeteneğine sahip robotlar, insanlığın gelecekte tamamen robotlar tarafından yönetilebileceği paranoyasını güçlendiriyor. Bu konuda ise Birleşmiş Milletler farklı bir yola gidecek gibi görünüyor.

Celal ÇETİN

Özellikle askeri amaçlarla geliştirilen ve yapay zekaya sahip olan robotlar konusu, katil robot tanımını ortaya çıkartıyor. Cenova'da faaliyet gösteren İnsan Hakları Örgütü, bu tip robotların insanlığa karşı potansiyel bir suç olduğunu vurguluyor.

Robotların kullanımı konusunda Birlemiş Milletler'in de benzer bir tutum içinde olması önemli zira askeri amaçlı geliştirilen robotların ateşli savunma saldırı durumlarından insan operatörlerden onay alması gereken bir model üzerinde durulmakta. Bu sayede yapay zekanın insiyatifli olarak zarar vermesi engellenecek.

AİLEYİ TANIYAN ROBOT

Bir Çin şirketinin tasarladığı Big-i adlı robot, evdeki wifi bağlantısını kullanarak ışıkları yakabiliyor ya da televizyonu açabiliyor. Vereceğiniz pek çok komutu uygulayabiliyor.

Şirket, robotun karmaşık komutları anlayabildiğini, hatta Çince ve İngilizce şakalar yapabildiğini söylüyor. Bu da robotun ailenin bir parçası olduğu anlamına geliyor.

Yüz tanımlama yazılımına da sahip olan robot, aile içi hiyerarşiyi anlayabiliyor. Robot, aile bireylerinin adlarını, tercihlerini, zevklerini öğrenebiliyor. Robot, aynı zamanda fotoğraf çekebiliyor, hava durumunu bildiriyor ve yemek tarifleri veriyor.

KAMYON KULLANAN ROBOTLAR

Rbootlar tarafından kullanılan araç projeleri hızla ilerliyor. İlk denemeler sürücüsüz kamyonlarla yapılıyor.

Kamyonların bilgisayarlı robotlar tarafından kullanılmaya başlaması kaçınılmaz olarak görülse de bunun ne zaman yaygın hale geleceği, tartışma konusu. Bazıları, sürücüsüz kamyonların tam olarak geliştirilmesinin yıllar süreceğini iddia ediyor. Ancak bazı tahminlere göre robot kamyonları beklenenden çok daha kısa süre içinde yollarda görülmeye başlanabilir.

Avustralya ve başka bazı ülkelerde dev otonom kamyonlar, madenlerde şimdiden kullanılıyor. Maden cevheri ve toprak taşıyan bu araçlar, madenlerde çok kısıtlı trafik içinde işliyor. Otoyolların ve şehir içi trafik karmaşası ise çok daha farklı bir durum.

Amerikan Kamyonculuk Birliği’nin mühendislik sorumlusu Ted Scott, kural ve kısıtlamalar getirmenin, denemelerin ve kamuoyunun otonom araçları kabullenmesinin zaman alacağı görüşünde.

Volvo ve Uber ise sürücüsüz araç denemelerine başlamaya hazırlanıyor. Ford şirketi de bir Çin şirketiyle araştırma ortaklığı kurduğunu, amacın otonom araç teknolojisini ilerletmek olduğunu açıkladı. Audi de robot sürücüleri şehir trafiği gibi karmaşık ortamlarda denemeye başlayan otomotiv şirketlerinden biri.

Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği Dairesi’nin eski yetkililerinden Chan Leiu’ya göre tüm bu girişimler, otonom araçların geliştirilmesini hızlandıracak nitelikte. Tamamen kendi kendini süren araçların sanılandan daha kısa sürede kullanılmaya başlayacağını öngören Leiu, bu araçların insan hayatını robotlara teslim edeceğini söylüyor. Bunun olumlu bir gelişme olacağını düşünen Leiu, trafik kazalarının yüzde 94‘ünün yorgun, sarhoş ya da dikkat eksikliği olan sürücülerden kaynaklandığını hatırlatıyor.

21.12.2016