İSTEDİĞİNİ VERDİKLERİNDEN YEDİKLERİ KAZIK

Bu yazı 18 Aralık 2013’te yazılmış. AKP ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’la cemaat yapılanmasının arasının açıldığı dönemlerde. Uzun yıllardır, “Fethullah Gülen Cemaati ABD tarafından kontrol edilen, hedef ülkelerin savunma sistemlerini çökertmek üzere kullanılan koçbaşıdır. Türkiye için en büyük tehdit odaklarından biridir” diyoruz. AKP, 2002’dene itibaren bu yapı ile işbirliğine girdi. Sonuç gelinen nokta.

Celal CETİN

Cemaat müthiş bir strateji izledi. MİT Müsteşarı hakkında açılan soruşturma davasında Erdoğan'ın kişiye özel yasa çıkartmasını sağladılar. Bu, Başbakan'ın PKK ile pazarlığını deşifre etti. Gezi eylemlerinde cemaatçi polislerin uyguladığı insanlık dışı müdahalelerle kin ve nefretin Erdğan'ın ve AKP'nin üzerine yönelmesini sağladılar. Erdoğan'ı öyle bir köşeye sıkıştırdılar ki, her demokratik eylemi kendisine komplo olarak algılamasını ve sert önlemlerle bastırmasını sağladılar.

Bu strateji ile cemaat hem kendisini AKP ve Erdoğan'la savaşan bir güç odağı haline getirdi hem de kamuoyunda "kötünün iyisi" olarak algılanmasına yol açtı.

Ama unutmayacağız, 2002'den itibaren milli refleksi yok eden, Türk Ordusu'nun kolunu kanadını kıran, PKK'yı güçlendirerek memleketin başına bela eden, memleketin yer altı-yer üstü kaynaklarını peşkeş çeken AKP-cemaat ittifakıdır. Menfaat çatışmasına girip kavga etmeleri bu ülkeye birlikte verdikleri zararın üstünü örtemez...

18.12.2016