VATAN, SİYASİ İKBALİNİZDEN DAHA ÖNEMLİDİR

Bugün yüreğimiz 13 kez daha yandı. Ülke provokasyonla içsavaşa sürüklenmeye çalışılıyor. Bir tarafta PKK/IŞİD var, diğer taraftakini tahmin ediyorsunuz. İçsavaş veya kaos sözkonusu provokatörlerin istediği sonuçtur. Bu nedenledir ki, provokasyonlara gelinmemesi gerekiyor. Yakıp yıkarak terörle mücadele edilmez.

Celal ÇETİN

Kayseri’de PKK’nın çarşı iznine çıkan askerleri hedef alan bombalı araç saldırısında 13 asker şehit oldu, 56 kişi de yaralandı. Bir hafta önce de İstanbul Beşiktaş’ta yine PKK’nın polislere bombalı araçla saldırısı sonunda 27’si polis şehit olmuş 2 vatandaş hayatını kaybetmişti. Saldırıdan sonra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve bazı bakanlar ekrana çıkmış, saldırıyla ilgili bilgi vererek şehit-yaralı sayısını açıklamıştı.

Bugün Kayseri saldırısından sonra ise İçişleri Bakanı eşliğinde birkaç bakan yine ekranlara çıktı. Numan Kurtulmuş benzeri Soylu da “saldırıyla ilgili bilgi verdi, şehit yaralı sayısını açıkladı.”

Kahramanmaraş ziyaretini iptal etmeyen, “niye edeyim? İptal edersem PKK’nın istediği olur” diyen Başbakan Binali Yıldırım, Kahramanmaraş’ta sesini yükselterek terörü lanetledi.

Ama olmuyor. Ekranlara çıkmakla, meydanlarda bağırıp çağırmakla, "kanları yerde kalmayacak, terör sona erene kadar mücadele edeceğiz, başlarını ezeceğiz" demekle terör önlenmiyor. Dini duyguları istismar ederek terörle mücadele edilmiyor. Milli seferberlik ilan etmenin terörizm üzerinde hiçbir etkisi olmuyor. Bunlar milleti birleştirmiyor, daha çok bölüyor. Millet siyasi iradeye güvenmiyor, inanmıyor.

Terörle ve emperyalizmle mücadele için önce toplumu geren eylem ve söylemlerden vazgeçeceksiniz. Başkanlık dayatmasından, toplumu laik/Cumhuriyetçi-Müslüman/dindar olarak bölmekten, devletin temel dinamiklerini yıkma çabasından, PKK, FETÖ gibi terör örgütleri ile siyasi ikbal için işbirliğinden, gizli saklı görüşmelerden vazgeçeceksiniz, asker düşmanlığından, Atatürk’le ve Cumhuriyet’le hesaplaşma takıntınızdan vazgeçeceksiniz.

Bunlardan vazgeçmez devam ettirirseniz; son 15 yıldır yaptığınız gibi sahip olduğunuz iktidar gücünü kaybetmemek için iç-dış her tür karanlık ittifaklara devam ederseniz; içsavaştan, kaostan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yıkımından, her bir şehitten ve ölümlerden siz sorumlu olursunuz.

Bunlardan vazgeçmez devam ettirirseniz; Türk milleti’nin, “bu kaosu AKP siyasi ikbalinin devamı için, birilerinin hırslarının tatmini için bilerek/isteyerek çıkarıyor” algısı haklılık kazanır.

17.12.2016