ABD DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ’NIN KAFASI İYİCE KARIŞTI

ABD Dış İlişkiler Konseyi, ülkenin ulusal güvenlik ve çıkarlarına yönelik muhtemel tehditleri listelediği “Önleyici Öncelikler Araştırması-2017”yi yayınladı. Bu yıl 9.’su yayınlanan raporda, Rusya ile NATO arasında yaşanabilecek muhtemel bir askeri çatışmanın 2017 yılında ABD için en büyük tehdidi oluşturabileceği iddia ediliyor. Oysa Aynı konsey bir yıl önce Rusya’yı “öncelikli tehdit” listesinden çıkarmıştı.

Celal ÇETİN

“Önleyici Öncelikler Araştırması-2017”yi hazırlayan uzmanlar, Rusya ile bir NATO ülkesini karşı karşıya getirecek silahlı çatışmayı tehdit kategorisinin 1. sırasına koyarken bu tehdidin etkisi “yüksek”, gerçekleşme ihtimali ise “orta” olarak tanımlandı.

Raporda, “Moskova’nın Doğu Avrupa’da izleyeceği saldırgan tutum sonucunda Rusya ile NATO üyeleri arasında kasıtlı ya da istenmeyen bir çatışma çıkabilir” denildi.

İLK 2: SİBER VE TERÖR SALDIRISI

Nükleer denemelerine devam eden Kuzey Kore ise tehdit listesinin 2. sırasında yer aldı. ABD’nin önemli altyapılarına yönelik olası bir siber saldırı da en büyük 3. tehdit olarak algılandı. ABD veya müttefik bir ülkede gerçekleşecek ve büyük can kaybına yol açacak bir terör saldırısına bu kategorinin 4. sırasında yer verildi.

TÜRKİYE-KÜRT ÇATIŞMASI ORTA ETKİLİ TEHDİT

“Orta” etkili ve “yüksek” gerçekleşme ihtimalli kategoride ise sırasıyla Afganistan’daki muhtemel Taliban ayaklanması, Türkiye ile Kürt gruplar arasındaki çatışma ve Suriye’deki iç savaşın şiddetlenmesi, 2017 yılındaki diğer muhtemel tehditler olarak değerlendirildi. ABD Dış İlişkiler Konseyi tarafından 2008’den beri yayınlanan araştırma, 500’den fazla uzmanın katılımıyla hazırlanıyor.

1 YIL ÖNCE FARKLI RAPOR YAYINLANMIŞTI

NATO-Rusya çatşma riskini tehdit sıralamasında ilk sıraya alan ABD Dış İlişkiler Konseyi, bir yıl önce farklı bir yaklaşım sergiliyordu. Ülkenin ulusal güvenlik ve çıkarlarına yönelik muhtemel tehditleri listelediği “Önleyici Öncelikler Araştırması-2016”nın 8’incisini yayınlayan Konsey, Rusya’yı öncelikli tehditler arasından çıkarmıştı.

Önleyici Öncelikler Araştırması-2016’da Rusya’nın yer aldığı senaryolar, orta ve düşük seviyeli tehditler arasında gösterildi. Rusya, geçmiş yıllarda yayımlanan araştırmalarda ise ABD’ye yönelik öncelikli tehditler arasında yer alıyordu.

ORTADOĞU'DAN YÜKSELEN TEHDİTLER ÖNE ÇIKIYOR

Araştırmada, Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin oluşturduğu tehditler ön plana çıktı. Suriye’deki askeri faaliyetlerin yoğunlaşması, ABD ve müttefiklerine yönelik terör saldırıları, kritik öneme sahip altyapılara yönelik siber saldırılar, Kuzey Kore ile ABD arasında yaşanan kriz, Türk hükümeti ile Kürtler arasındaki çatışmanın artması ve İsrail ile Filistin arasındaki çatışmanın artması gibi muhtemel gelişmeler üst seviyedeki tehditler olarak değerlendirildi.

Bir yıl önceki raporda sığınmacı akını, terör saldırıları ya da sığınmacılara yönelik şiddet uygulamaları sonucu Avrupa’da oluşan sosyal istikrarsızlık ile bağlantılı siyasi istikrarsızlıklar da ilk kez tehdit olarak gösterilirken, Avrupa’daki siyasi istikrarsızlıklar da üst seviyedeki tehditler arasında gösterildi.

KONSEYİN ÖNGÖRÜLERİ TUTMADI

2016 raporunda Rusya ile NATO’ya üye ülkeler arasında çatışma yaşanması olasılığı ilk kez tehdit unsuru olarak kabul edilmiş, ancak ‘orta seviyeli tehdit’ler arasında yer almıştı.

NATO (ABD)-Rusya çatışma olasılığı “orta seviye tehdit” olarak kabul edilirken, bir yıl sonra “güçlü olasılık” seviyesine çıkması dikkat çekiyor. Ayrıca yine 2016 raporunda yer alan, “Türkiye ile Kürt gruplar arasında çatışma çıkabileceği” öngörüsü de tutmadı.

14.12.2016