TRUMP’IN CIA’YA CEVABI: SAÇMA

Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin Rusya’nın geçen ayki başkanlık seçimlerine Trump’ın şansını artırması için müdahale ettiği yönündeki raporuna tepki gösteren Donald Trump, raporu “saçma” olarak niteledi. Tramp’ın kabinesinde, Putin’in dostu, ExxonMobil’in Başkanı Rex Tillerson’u Dışişleri Bakanı olarak atama ihtimali tartışmaya yol açtı.

Celal ÇETİN

Trump, “buna inanmıyorum, eğer CIA’ye bakarsanız çok karmaşıklık var, gerçekte kimse bilmiyor, eğer Rusya mı, Çin mi ya da başkası mı, bu bir yerlerde yatakta oturan biri de olabilir” dedi.

Fox News’a konuşan Trump, Barack Obama’nın siber saldırılarla ilgili gözden geçirme emrine karşı olmadığını da kaydetti. Bununla birlikte Trump, sadece Rusya dememelisiniz, diğer ülkeleri de dahil etmelisiniz ve belki diğer insanları” dedi. CIA, Rusya’nın Trump’ın kazanmasına yardımcı olduğuna dair güçlü şekilde inandığını belirtmişti.

Amerika istihbarat ajansları Rusya’nın sadece seçim sürecine karışmasığını aynı zamanda seçim kampanyasının son bölümünde de etkili olduğunu kaydetti. Bunun temeli Rusların Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi ile Demokratların organizasyonlarının bilgisayar sistemlerine sımzası olarak gösteriliyor. Demokratların emaillerinin basına sızdığı ancak Cumhuriyetçilerin emaillerinin basına sızmadığı belirtiliyor.

Trump’ın CIA raporuna eleşrilerinden önce Trump’ın geçiş ekibi de CIA’yi kınadı ve “Saddam Hüseyin’in kitle imha silahları olduğunu da söyleyen aynı insanlardı” ifadelerini kullandı.

OBAMA İNCELEME EMRİ VERDİ

Başkanlık makamındaki son günlerini geçiren Barack Obama, giderayak istihbarat yetkililerine seçim sürecinde gündeme gelen siber saldırıları yeniden incelemeleri için emir verdi. Obama’nın isteği üzerine 2016 seçim sürecinde elektronik yazışmalar dahil tüm siber saldırılar tekrar incelenecek. Siber saldırılar Rusya’nın Amerika seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı endişelerine yol açmıştı.

Beyaz Saray sözcüsü Eric Shultz, istihbarat daireleri tarafından yürütülecek yeniden gözden geçirme ve incelemenin derinlemesine olacağını söyledi. Schultz, Başkan Obama’nın bu hafta başında bu emri verdiğini ve kendisi Beyaz Saray’dan ayrılmadan konuyla ilgili soruşturma ve raporun tamamlanmasını istediğini belirtti.

Araştırma son siber saldırıların taktiklerini, hedeflerini, kilit aktörlerini ve Amerikan yönetiminin aldığı önlemleri inceleyecek. Son seçimlere ilişkin olarak yapılan şikayetler de incelenecek.

Amerikalı istihbarat yetkilileri, Başkanlık seçimlerine müdahalede bulunmak amacıyla Rusya’yı Demokrat Partili yetkililerin e-mail hesaplarını hack’lemekle suçluyor. Seçimler öncesinde Demokrat Parti yetkililerinin elektronik yazışmaları Wikileaks’e sızmış, özel yazışmalar internette yayınlanmıştı.

Birçok Demokrat siber saldırıların Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’a yaradığına inanıyor.

Schultz, Başkan’ın Trump’ın zaferini sorgulamadığını, bunu Amerika’nın siber saldırılara karşı savunmasını güçlendirmek amacıyla yaptığını kaydetti.

OBAMA CLİNTON’A DESTEK VERMİŞTİ

8 Kasım seçimleri öncesi Demokrat Partili Başkan Obama, Demokrat Başkan Adayı Hillary Clinton’ı desteklemişti. Kendi partisinden bir adayı desteklemesi normal karşılanabilir. Ancak bu desteğin Clinton’ın aleyhine olduğunu savunanlar da var.

2008 yılında Obama finansal krize girmiş bir sistemi “değiştirerek iyileştirme” vaadiyle seçimleri kazandı. Ancak bu vaadlerine karşın içeride sermaye gruplarının talepleri doğrultusunda ekonomi programı izlerken, dışarıda da askeri güç kullanarak emperyalist politikalara devam etti. Bu politkaların uygulayıcısı ise; dönemin Oışişleri Bakanı, seçimlerde ise Trump’ın karşısındaki aday Hillary Clinton’dı.

Siyahların durumunda bir iyileşme olmadı. Polis sokaklarda siyahları katletmeye devam etti. Nüfusun sadece yüzde 15’ini oluşturan siyahlar hapishane nüfusunun yarısı olmaya devam etti. Obamacare denilen sağlık sigorta sistemi sadece 11 milyon kişi sigortalayabildi. On milyonlarca insan sigortasız olmaya devam etti. Özel sigorta şirketleri ve sağlık şirketlerine dokunulmadı.

Trump ise, kendisi çok zengin olmasına rağmen, bu politik elit dışında, halkın günlük yaşamını iyileştirmeye aday görünüyordu.

Obama’nın politikalarından rahatsız olan ABD halkı, Obama’nın desteklediği Clinton’dan, daha doğrusu gerilip politikalarından rahatsız oldu.

PUTİN’İN DOSTU, ABD DIŞİŞLERİ BAKANI MI OLUYOR?

Öte yandan Trump’ın oluşturduğu kabinede yer alacak olası isimler tartışılmaya devam ediyor.

Başkan seçilen Donald Trump, ExxonMobil’in Başkanı Rex Tillerson’u ülkenin yeni Dışişleri Bakanı olacağının sinyallerini verdi. Trump, buna gerekçe olarak dünya genelindeki bağlantılarını ve Rusya ile yaptığı petrol anlaşmalarını gösteriyor. Ancak Senatörler John McCain ve Lindsey Graham 64 yaşındaki Tillerson’un Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile olan bağlantısına dikkat çekiyor.

Donald Trump’ın yardımcıları resmen açıklanmasa da Trump’ın Tillerson’u Dışişleri Bakanlığı’na aday göstereceğini belirtiyor. Trump, Tillerson’un birçok dünya liderini bildiğini ve onları çok iyi tanıdığını kaydetti.

Fakat, Tillerson’un serbest ticarete ve Amerika’nın Ortadoğu’da genişlemesine verdiği destek Trump’ın seçim kampanyasındaki söylemleriyle çelişiyor.

McCain, Tillerson’un seçiminin kendisi için endişe kaynağı olduğunu belirtiyor.

McCain, “Vladimir Putin haydut, kabadayı ve katil, ve herhangi biri onu başka şekilde tanımlarsa yalan söyler” dedi.

Tillerson’un Rusya ile imzaladığı petrol anlaşmasırının ardından Kremlin onu 2013’te yabancılara verilen“Dostluk ödülü” ile ödüllendirdi. Tillerson’un Senato tarafından onaylanması gerekiyor ve Graham, Rusya’dan aldığı ödül nedeniyle “bazı sorularımız var” ifadesini kullanıyor.

Tillerson’un yeineticisi olduğu şirket 50’den fazla ülkede ticaret yapıyor. ExxonMobil, 2011’de Rus petrol şirketi Rosneft ile üretim anlaşması imzalamıştı.

11.12.2016