FİLİSTİNLİLER VE MAVİ MARMARA’DA ÖLENLER SATILDI

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNCTAD), İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze şeridinin 2020 yılında “yaşanılmaz” bir bölgeye dönüşeceği uyarısını yaptı. Tespitin başlıca nedenleri İsrail ablukası ve bölgenin altı yılda yaşadığı üç savaş. AKP’nin israil’le yaptığı anlaşma, Filistinilerin yanısıra Mavi armara’da ölenlerin de satılması anlamına geliyor.

Celal ÇETİN

UNCTAD’nin yıllık raporuna göre, bu sonucun en önemli nedenleri yüksek nüfus artışına bağlı olarak meydana gelecek sosyal, sağlık ve güvenlik sorunları.

Kuruluşun ekonomik uzmanları yüksek nüfusun, 2006 yılından bu yana İsrail’in ablukasının altındaki Gazze için yeni bir sorun olmadığına dikkat çekerek şeridin altı yılda yaşadığı üç savaşın bu sorunu ayrı bir boyuta taşıdığını belirtiyor.

UNCTAD, İsrail ablukasının zaten çok zayıf bir biçimde yürüyen yeniden inşa çalışmalarını sabote ettiğini, üretime mahal vermediğini, anlamlı bir ekonomi canlanması için yeterli zaman sağlamadığını ve Gazze’dekileri fakirleştirdiğini ortaya koydu.

Rapor, savaşların ardından bölgede meydana gelen yıkımı telafi etmek için yeniden inşa çalışmalarının çok yavaş yürümesi ve ekonomik kriz nedeniyle Gazze Şeridi’nde sosyo-ekonomik şartlarının İsrail’in bölgeyi işgal ettiği 1976 yılından bu yana en kötü seviyesine geldiği sonucuna varıyor.

DÜNYANIN EN KALABALIK YERLERİNDEN BİRİ

Akdeniz’in doğu kıyısında yer alan Gazze Şeridi, dünyanın en büyük ‘açık cezaevi’ olarak tanımlanıyor. İsrail, Mısır ve Akdeniz’le çevrili Şerit, İsrail’in uyguladığı abluka nedeni ile dış dünyayla bağlantısı yok denilecek kadar az. Yeryüzü ölçümü 362 kilometre karelik alanda yaklaşık 1,8 milyon kişi yaşıyor. Bu rakam Gazze Şeridi’ni dünyanın en kalabalık alanları listesinin üst sıralarına taşıyor.

İsrail'in 2014'te 51 gün boyunca Gazze'ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda 2 bin 100’den fazla Filistinli ölmüştü. Okul ve hastaneler dahil çok sayıda tesis ve yerleşim alanları yerle bir oldu. Savaşın bitmesinin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen verilen yardım sözlerinin yerine getirilmediği ve İsrail’in ablukası nedeni ile yeniden inşa çalışmalarında ilerleme kaydedilmedi. Evi yıkılan Gazzelilerin büyük kısmı hala evsiz.

İSRAİL ANLAŞMASI MI, FİLİSTİN İHANETİ Mİ?

AKP hükümetinin Mavi Marmara saldırısı sonucu izlediği farklı politikalar, Filistinlilere ve Filistin davasına ihanet olarak yorumlanıyor.

Davos’ta “one minut”le başlayan ve İsrail’in Mavi Marmara gemisine saldırısıyla tırmanan gerilim, AKP için İslami bir ranta dönüştü. AKP Mavi Marmara’da ölen 10 kişinin haklarının sonuna kadar sorunacağını savunurken, mahkemelerde İsrailli askerler hakkında davalar açılırken, ne olduysa birden İsrail’li barışma süreci başladı.

Din sömürüsünden azami fayda sağlayan AKP, israil ve Rusya ile barışma zorunluluğuna daha fazla direnemedi. Her iki ülkenin şartlarını kabul ederek yeni bir sayfa açtı. Bu sayfa, eski söylem ve değerlerini terketmesini gerektiriyordu, AKP tereddütsüz terketti.

Ölenlerin hakları 20 milyon dolara satıldı

Anlaşmaya göre İsrail, 31 Mayıs 2010 tarihinde yaşanan Mavi Marmara olayında yakınlarını kaybeden ailelere tazminat olarak 20 milyon dolar ödeme yaptı.

Ayrıca Türkiye ve İsrail, diğer tarafa veya diğer taraf adına hareket edenlere hukuki veya başka bir sorumluluk yüklemeyecekleri ve bu anlayışın, taraflardan herhangi birinin veya taraflar adına hareket edenlerin cezai veya hukuki sorumluluğu kabul ettiği veya üstlendiği şeklinde yorumlanmayacağı hususlarında mutabık kaldı.

Bu anlaşma, İsrail'in, İsrail adına hareket edenlerin ve İsrail vatandaşlarının, Türkiye Cumhuriyeti veya Türk gerçek veya tüzel kişileri tarafından Mavi Marmara hadisesiyle ilgili olarak kendilerine yönelik doğrudan ya da dolaylı olarak Türkiye'de yapılmış veya yapılacak her türlü hukuki ya da cezai talebe ilişkin her türlü sorumluluktan tamamen muaf tutulmalarını sağlıyor.

Herhangi bir Türk gerçek veya tüzel kişisi tarafından veya bu kişiler adına, İsrail Hükümeti veya gerçek veya tüzel kişilerine karşı herhangi bir para talebi öne sürülmesi veya taleplerin sürdürülmesi halinde, yukarıdaki hükümlere bakılmaksızın, İsrail Hükümeti, onun adına hareket edenler veya İsrail vatandaşlarının tüm kayıpları, masrafları, hasarları ve harcamaları Türk Hükümeti tarafından karşılanacak.

Savcılık, İsrail askerlerinin aleyhine açılan davaların düşürülmesi talebinde bulundu. Yani 20 milyon dolar karşılığı Mavi Marmara’da ölen 10 vatandaşın hakları İsrail’e satıldı.

Anlaşma metninde Gazze’ye yönelik ambargonun kaldırılması veya hafifletilmesine dair bir ibare ise bulunmuyor.

Bu arada, Türkiye ile israil arasındaki kriz döneminde ticari ilişkilerin hiç kesilmediği, yıl yıl ticaret hacminin arttığı biliniyor. 

08.12.2016