ARŞİVDE NELER VARMIŞ?

Geçmiş yılların arşivlerini karıştırmak hem bilgi tazelemesi, hem geçmişle gelecek arasında köprü kurmak açısından önemlidir. Bir kötü tarafı, bugünlerin göz göre göre geldiğini görmek can sıkıcı olabiliyor. 2012-2014 arasında yazılmış yazılardan kısa özetler.

Celal ÇETİN

KRİPTO TÜRK İSLAMCILAR / 2012

Erzurum Atatürk Üniversitesi'nde yeni bulunan böceklere Atatürk ile padişahların Latince'ye uyarlanmış isimlerinin verilmesi tartışma başlattı.

Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Başkanı Tansel Çölaşan "Karafatmaya Atatürk ismi konulamaz. Böcek Atatürk ile özdeşleştirilemez" derken, CHP İl Başkanı Şahin Cananoğlu "Ben o profesörün Türklüğünden şüphe duyarım" diye konuştu.

MHP İl Başkanı Zekai Kaya art niyet olduğunu belirtirken Erzurum Kalkınma Vakfı Başkanı Erdal Güzel ise "Kendi ismini versin" dedi.

Bu ülkede asıl milliyetlerini, inançlarını gizleyerek kendilerini Türk ve Müslüman olarak gösterenlerin sayısının tahminlerin çok üstünde olduğunu söylemişti birisi. Son 10 yılda yaşananlara bakıyorum da, çok haklıymış... (CÇ)

ATATÜRK’Ü SİLMEYİ KAFALARINA KOYMUŞLAR / 2012

Mardin-Kızıltepe yolu üzerinde yer alan Türkmen Dağı yamaçlarına 1980 askeri darbesi sonrası taşlarla yazılan "Ne Mutlu Türk'üm Diyene" yazısı kaldırıldı. Yerine Türk Bayrağı'nın ay-yıldız figürü çizildi.

Vali Ayvaz, ”Oradaki yazı silinmeye başlamıştı. 30 yıllık bir yazı, iyice eskimişti. Sadece güncellemek istedik. Ay yıldız çizildi. ’Ne mutlu Türküm’ yazısını sildirdik diye bir şey yok, sadece güncelledik” dedi.

Kızıltepe Kaymakamı Erkaya Yırık ise, "Bu dönemde yapılan politikalarla bu gelişmeler örtüşüyor. Bu görüş, bu çalışma, bizim gibi bürokratların her zaman kafasında olan bir hadisedir. Askeri olarak da bu şekilde bir politikanın ve tavrın belirlenmiş olması da ülkemiz açısından da son derece memnuniyet verici bir gelişmedir. 1980'li yıllara ait izlerin silinmesi olumludur. Ayrıca bu yıllarda yapılan askeri çalışmalarla ile geçmişte yapılan askeri çalışmalar arasında da bayağı farklılıklar var. Bu farklılık da onun göstergesidir" dedi.

MÜSLÜMAN GEÇİNENLER HİLAL KAPLAN’I DA HARCAMIŞ / 2012

CNN Türk'te Enver Aysever'in sunduğu Aykırı Sorular programında "zorunlu din dersinin insanları dinden soğuttuğunu" söyleyerek, bu uygulamaya karşı olduğunu açıklayan Yeni Şafak yazarı Hilal Kaplan Habervektim sitesinin hedefinde.

Kaplan'ın kilisede dua ederken çekilen fotoğrafı önce imanehli.com'da, ardından Yeni Akit gazetesi ile organik bağları olan Habervaktim sitesinde yayımlandı.

Twitter üzerinden hakkındaki haberlere yanıt veren Kaplan "Yurtdisindayken 1 grupla beraber kiliseye de gitmistik. mescid yoklugundan kilisede namaz kilmisligim var ama mum yakmisligim yok. bu iftirayi.. bu iftirayi yayanlar kadar inanip suizan edenler de hesap verecektir. Müslüman ahlâkına bu müfterileri örnek olarak görmeyin lütfen" dedi.

KOZMİK ODA İHANETİ / 2013

Başbakan Erdoğan: "Devletin ve kişilerin mahrem bilgilerini ifşa etmek vatana ihanettir..."

Peki Kozmik odadaki bilgileri ifşa etmek, Türk Ordusu'nun şerefli subaylarının kişisel bilgilerini, Türk Ordusu'nun kurumsal bilgilerini ifşa etmek vatana ihanet değil miydi?

Yandaş ve cemaat gazetelerinde yayınlanırken kimsenin sesi çıkmıyordu.

SURİYE’DE BATAĞA SAPLANAN AKP / 2013

AKP iktidarı ve Erdoğan, Suriye'de kendi yol açtıkları cehenneme düştüler. Hem U dönüşü çekip dediklerinin aksini uygulamaya başladılar hem kendi eseri olan İslami terör grupları ile Türkiye'nin başını derde soktular. Bu tehlikeyi bertaraf etmek çok zor. Esad Erdoğan'ı yendi...

TUNCAY GÜNEY BUGÜNLERİ HAZIRLAMIŞ / 2013

Yatak odasında asılı duran İsrail bayrağı altında uyuyan Toronto’da Beth Israil Center adlı bir Yahudi okulunda haham olarak Tevrat dersleri veriyormuş. Yani, MOSSAD’ın “Underground haham”larının yetiştiği bir istihbarat okulunda…

Allah’a inanıyormuş. Hangi dine mensup olduğu sorulduğunda “Elhamdülillah Müslüman değilim. Ben Tanrı’nın İsrail’i için çalışıyorum. Ruhta Yahudiyim” diye cevap veriyor.

Yani; İsrail bayrağı altında uyumaktan onur duyan ve “Elhamdülillah Müslüman değilim. Ben Tanrı’nın İsrail’i için çalışıyorum. Ruhta Yahudiyim” diyen bir şahsın evinde bulunduğu söylenen altı çuval belgeye dayanarak başlatılan bir dava ile Türk Ordusu darmadağın edildi. Vatanseverler esir alındı.

EKONOMİK KRİZ “GELİYORUM” DEMİŞ / 2013

Dolar yükseliyor, akaryakıt fiyatları yükseliyor, enflasyon yükseliyor. Durum kötü yani...

İSLAM’A YAPILABİLECEK EN BÜYÜK KÖTÜLÜK / 2014

AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, "Recep Tayyip Erdoğan, Hazreti İbrahim’e kadar uzanan bir yolun, bir davanın en son neferlerindedir. Allah bize sağlık ve ömür verdikçe bizler onun yanında arkasındayız" dedi.

Biz de diyoruz ki; Allah sizin gibileri insanlığa ibret olsunlar diye yaratmış. "Ey kullarım, bakın görün eğer size bahşettiğim aklı kullanmazsanız bunlar gibi yoldan çıkarsınız, sapıklaşırsınız" diyor...

İSLAM COĞRAFYASININ SORUNU: EĞİTİMSİZLİK / 2014

Pakistan İslamabat’ta yaşayan araştırmacı, öğretim üyesi Dr. Faruk Saleem’in araştırması İslam ülkelerindeki rezaletin, cehaletin, zilliyetin, aşağılık yaşam tarzının sebeplerini araştırmış. Sonuç aslında bizi şaşırtmıyor. Eğitimsizliğin doğal bir sonucu.

HUZURUN ŞİFRESİ: BİR BÖLEN OLMAYACAK! / 2014

Hindistan'daki Hindular dünyada 300 milyondan fazla tanrının varlığına inanıyor. Hatta inanışa göre her köy ve kasabanın kendine özel tanrıları mevcut...

Ama öyle büyük çaplı din ve mezhep kavgaları çıkmıyor. Bölen, parçalayan birileri olmayınca huzurları da bozulmuyor...

UZAY ÇALIŞMASI MI, DEVASA SARAY MI BÜYÜKLÜKTÜR? / 2014

Hindistan Başbakanı'nın 2013 yılındaki maaşı yalnızca 2400 dolardı...

Uzaya mekik gönderebildi, nükleer güce sahip, ekonomik açıdan sayılı ülkeler arasında ama başbakanlarına, cumhurbaşkanlarına devasa saraylar yaptırmayı düşünmemişler. Salak bunlar ya...

SON KOZU RUSYA KALDI / 2014

AKP artık köşeye sıkışmış durumda.

ABD ile kavgalı,

AB ile kavgalı,

Ortadoğu'da Mısır, Suudi Arabistan, Suriye, Irak, Katar gibi etkin ülkelerle kavgalı,

İçeride halkın büyük kesimi ile kavgalı,

Askerle kavgalı,

Yargıyla kavgalı,

Her türlü cemaatle kavgalı,

Alevi kesimle kavgalı,

Kürt kesimle kavgalı (bakmayın çözüm sürecine, geri dönüşü olmadığı için sürdürüyor ama, Kürtler istediklerini alınca paspas gibi çiğneyecekler AKP'yi)

Anayasa Mahkemesi ile kavgalı.

Bütün bu kavgalar Türkiye'nin tüm dengesini bozdu. Ortadoğu'yu bile etkilemeye başladı.

AKP'nin bilgisizce, cahilce, etkin-mezhepsel ayrımcılığı politikaları, bölgedeki barış arayışlarına da zarar vermeye başladı.

Bu kadar kavgacı bir yapıya daha fazla tahammül edilemez, edilmeyecek.

AKP ve Erdoğan da bunun farkında. Son çare olarak Rusya kozunu oynamaya başladı ayakta kalabilmek için.

Ama yetmeyecek.

Siyaset yeniden dizayn edilecek...

07.12.2016