SRİ LANKA’NIN TERÖRLE MÜCADELESİ VE TÜRKİYE / 1 Aralık 2012

Sri Lanka, 1983-2009 yılları arasında “Tamil Kaplanları” adındaki bir terör örgütü tarafından kana bulandı. 26 yıllık terör olaylarında 70 bin insan öldü. Sri Lanka’nın kararlı mücadelesi sonunda Tamil Kaplanları silahlarını bırakarak teslim olmak zorunda kaldı. Sri Lanka ile Türkiye’nin terör belasında benzerlikler olmakla birlikte, çok önemli ve hayati bir fark var.

Celal ÇETİN

BENZERLİĞİ

Sri Lanka’da yaşayan Tamiller arasında birileri Tamil Kaplanları adıyla terör örgütü kurdular (kurduruldu) ve Sri Lanka’da bölücü terör saldırılarına başladılar.

(Tıpkı Türkiye’deki PKK terör örgütü gibi…)

Bu örgütün merkezi neresiydi, biliyor musunuz?

İngiltere’nin başkenti Londra.

(Tıpkı PKK’nın merkezinin, ABD’nin bir eyaleti olan Kuzey Irak’ta olması gibi...)

İngiltere tarafından kurdurulan Tamil Kaplanları, yine İngiltere tarafından savaş uçağı dahil her türlü silahla donatıldı.

(Tıpkı PKK’nın ABD, İngiltere, Fransa, İsrail vb ülkeler tarafından desteklenmesi gibi…)

İngiltere, Tamil Kaplanları ile Srilanka arasında arabuluculuk yapmaya başladı. Sözde barışı sağlamaya çalışıyordu. Ama arabulucu olduğu dönemde Tamiller’in saldırıları zirve yaptı ve günde onlarca insan ölmeye başladı.

(Tıpkı İngiltere’nin Oslo Türkiye ile PKK arasındaki görüşmelerde hakemlik yapması gibi…)

Ve Sri Lanka İngiltere’nin arabuluculuğuna noktayı koydu, “ben teröre teslim olmayacağım” diyerek Tamil Kaplanları ile ölümüne bir savaşa girdi. Tamil Kaplanları 17 Nisan’da ateşkes çağrısı yaptı, ama bu çağrı hükümet tarafından kabul edilmedi. 2009’da hükümet örgüte 24 saat içinde koşulsuz silah bırakma ve teslim olma çağrısında bulundu. Tamil Kaplanları tek taraflı ateşkes ilan etti, ama hükümet güçleri operasyona devam etti ve 16 Mayıs 2009’da ülkenin tüm kontrolünü ele aldığını ilan etti. Son operasyon sırasında örgütün lideri Parabhakaran ölü ele geçirildi.

Yoğun bir bir mücadelenin ardından Tamil Kaplanları’nın kökü kazındı. Sri Lanka, bölünmenin eşiğinden döndü.

FARKI

Türkiye ise PKK terör örgütüne teslim oldu. Bırakın mücadale etmeyi, BDP-PKK ikilisinin tüm talepleri adım adım kabul ediliyor.

Son olarak “anadilde eğitim, anadilde savunma ve Öcalan’a özgürlük” taleplerinin yasal ve toplumsal altyapısı hazırlanmaya başladı...

Türkiye başkanlık sistemi ile birlikte federal bir yapıya doğru gidiyor.

Bir ülkenin intiharını canlı yayınla izliyoruz…

01.12.2016