RUSYA KÜRESEL ETKİ GÜCÜNÜ ARTIRIYOR

Rusya, Suriye’de kalıcı donanma üssü kuruyor. Yeni üs Sovyetler Birliği dönemindeki Vietnam ve Küba’da açılan üsler gibi olacak. Rusya Suriye’deki konumunu güçlendirirken dünyanın değişik ülkelerinde de üsler kurmak üzere görüşmelerini sürdürüyor.

Celal ÇETİN

Konuyla ilgili açıklamayı Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Nikolai Pankov yaptı. Suriye’de yeni kurulacak üs, Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını ve Esat’a yardımı artırması anlamına geliyor.

Parlamento’nun üst kanadı Uluslararası İlişkiler Komisyonu Üyelerinden Igor Morozov, “Rusya bunu yaparak sadece Suriye’deki askeri gücünü artırmıyor, Ortadoğu’da da artırıyor” dedi.

Reuters’da yayınlanan bir analiz, Suriye’de ateşkesin çökmesinden bu yana Rusya’nın Suriye’deki güçlerini artırdığına dikkat çekiyor.

Tartus Limanı’ndaki donanmanın geliştirilmesini sağlayacak üs planı Moskova’nın ülke dışında yeni bir askeri varlık oluşturma çabasının parçası.

BAŞKA ÜLKELERDE DE RUS ÜSLERİ OLACAK

Izvestia gazetesi Moskova’nın Mısır’da hava üssü kurmak için görüşmeler yürüttüğünü kaydederken, resmi yayın kuruluşu Rossiskaya Gazeta da Rusya’nın Venezuela, Nikaragua, Seyşeller ve Singapur’da da üsler kurmak istediğini belirtti.

Suriye ve Ukrayna konularında Washington ile anlaşmazlık içinde olan Rusya son günlerde S-300 füzelerini Tartus’a yerleştirdi, nükleer kapasiteli füzelerini Kaliningrad’a konuşlandırdı.

Rusya Savunma Bakanlığı Rus paraşütçülerin ilk defa Mısır topraklarında Mısırlı paraşütçülerle ortak tatbikat yapacağını da açıkladı.

Pankov, Tartus’taki donanma üssünün çok gelişmiş olacağını belirtiyor. Pankov, “Gerekli belgeler hazır ve diğer bakanlıklar tarafından da onaylanma sürecinde,” dedi.

Moskova’nın Suriye’de halen bir hava üssü bulunuyor. Bu üsten Esat karşıtlarına yönelik hava saldırıları düzenleniyor. Üste ayrıca Suriye güçlerini eğitmek için askeri eğitimciler, özel birlikler bulunuyor.

Senatör Morozov, kalıcı bir donanma üssünün Rusya’ya Akdeniz’de daha fazla gemi bulundurma olanağı vereceğini, gemilerin bu üste yakıt alabileceklerini kaydetti.

Tartus’taki tesis Moskova’ya 1991’de Sovyetler Birliği’nin çökmesi üzerine miras kaldı. Tartus şu anda Rusya’nın Akdeniz’deki tek üssü. Modernizasyona rağmen limana büyük gemiler yanaşamıyor.

Parlamento üyesi Leonid Slutsky, RIA’ya yaptığı açıklamada, üssün kapasitesinin büyütüleceğini, denizaltı savunma sistemleri ile donatılacağını ve yeni elektronik sistemlerin yerleştirileceğini kaydetti.

RUS GÜÇLERİ 48 SAATTE NATO’YU DAĞITABİLİR

NATO Ortak Kuvvetlerİ eski komutanı İngiliz General Richard Barrons, İngiltere ve NATO’daki müttefiklerinin Rusya’dan gelecek olası bir saldırı karşısında etkili bir plana sahip olmadığını söyledi.

The Times gazetesine demeç veren Barrons, Rusya’nın 48 saat içinde hava ve deniz kuvvetlerinin desteğiyle on binlerce askerini NATO ülkelerinin topraklarına intikal ettirebileceğini iddia etti.

NATO’nun ise aynı hamleyi gerçekleştirmek için birkaç aya ihtiyacı olduğunu kaydeden Barrons, “Rusya, iki gün içinde NATO ülkelerinin burnunun dibinde bitebilir. Eğer bu gerçekleşirse, 28 üye ülke harekete geçmek için anlaşmaya varıncaya kadar NATO, topraklarının bir kısmını kaybeder, hava ve denizdeki kontrolünü de yitirir” dedi.

NATO’nun önceden muhtemel saldırılara karşı plan ve hazırlık yaptığını ancak Soğuk Savaş’ın sonlanmasıyla birlikte bu pratiğin terk edildiğini hatırlatan Barrons, “Ukrayna’daki olaylara ve Rusya’nın askeri teknolojiye yaptığı yatırımlara rağmen NATO’da bu planları yeniden hayata geçirme arzusu görülmüyor” değerlendirmesinde bulundu.

SIĞINMACI KRİZİ VE TERÖR KISKACI

Öte yandan Barrons, Fransa, İtalya, Yunanistan, Macaristan ve az da olsa Almanya’nın Rusya’yı kızdırmak istemediklerini belirtti. İngiliz general, bu ülkelerin sığınmacı kriziyle ve terör tehdidiyle çok meşgul olduğu için “Rus saldırganlığı” üzerine düşünecek zamanı olmadığını da vurguladı.

11.10.2016