SİLAH DÖNEMİ BİTTİ, YATIRIM DÖNEMİ BAŞLIYOR

Tüm dünya için tehdit oluşturan ve “her ülkenin yerel IŞİD’inin oluşmasına” yol açan güçlü yapılanma ile mücadele için öncelikle IŞİD’in militan kaynağını oluşturan iç karışıklıkların ve istikrarsızlıkların ortadan kaldırılması gerekiyor. Silah sektörü yerine özel sektör kazanacak.

Celal ÇETİN

Bu gerçek, IŞİD’in doğup büyümesini sağlayan ortamı hazırlayan ülkeler başta olmak üzere, tüm ülkelerce kabul edilmiş durumda. Bu nedenle özellikle Suriye’den başlayan bir uzlaşma döneminin başlayacağı söylenebilir.

Sözkonusu uzlaşmanın ekonomik boyutu, böyle bir uzlaşmayı gerekli kılıyor. Irak’tan Suriye’ye, Yemen’den Libya’ya kadar “demokrasiyi getirme” çabasının kurbanı olan, yakılıp yıkılan geniş bir coğrafyanın yeniden kalkındırılması, imar edilmesi ve “bir kez daha demokrasinin getirilmesi” gerekiyor. İkinci demokrasi hamlesinin maliyeti de birincisi kadar yüksek olacak. Tabii Batı’lı ülkeler için.

Birinci demokrasi çabaları silahla sağlanmak istenmiş, bölgedeki devrik, devrilmek üzere olan rejimlere, bu rejimlerle çatışan muhalif gruplara aynı merkezler tarafından silah satılmıştı. Silah sektörünün kasası yüzlerce milyar dolarla dolmuştu.

Sırada ikinci demokrasi çabası var.

Bu kez inşaat şirketlerinden ilaç sektörüne, telekomünikasyon sektöründen sağlık sistemine, devlet mekanizmalarının yeniden kurulmasından güvenlik birimlerinin yeniden oluşturulmasına, gıdadan giyime, çocuk bezinden eğlence sektörüne ve aklınıza gelebilecek, bir insanın ihtiyacı olan tüm alanlarda bir kalkınma/yatırım hamlesi başlayacak. Bunun maliyeti de yüzlerce milyar dolarları bulacak.

Peki bu yakılmış yıkılmış ülkelerin kalkınma/yatırım için parası var mı? Yok tabii.

Batı’nın finans sektörü ne güne duruyor. Krediler açılacak. Tabii uygun ve uzun vadeli faizlerle. Batı’nın finans sektöründen alınan krediler, yine Batı’nın şirketlerine ödenecek.

Sonuç olarak; Batı dünyası öldürürken de, kalkındırıken de kazanıyor. Nedense pazarları hep geri kalmış İslam coğrafyası ile Afrika coğrafyası oluyor…

31.07.2016