GÜN, DEMOKRASİNİN YANINDA OLMA GÜNÜDÜR

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ve Türk Milleti’ne geçmiş olsun. Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırısı ile karşı karşıya kaldık. Ucu dışarıda olan, din görünümlü bir cemaat yapılanmasının, Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kullanarak devlet yönetimini ele geçirme teşebbüsünü yaşadık.

Geçmişteki askeri müdahalelerde bile demokrasinin kalesi, milli iradenin tecelli ettiği Gazi Meclis itinayla korunurken, bu yapılanma direk Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temeline saldırdı, bombaladı.

İlk sırada sorgulamamız ve kabul etmemiz gereken bir sonuç var; Türkiye Cumhuriyeti Devleti cumhuriyetin kurucu iradesinden, Mustafa Kemal’in izinden çıktığı zaman nelerle karşı karşıya kalabileceğimizi gösterdi. “Laik, demokratik, hukuk devleti” yerine “ümmetçilik” kavramını koyarsanız, gün gelir “ümmetçi kardeşlerinizin ihanetine uğrarsınız…”

Ergenekon, Balyoz gibi davalarla Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tasfiyesi, farklı saiklerle devlet refleksinin felç edilmesi, cumhuriyetin temel ilkelerinin değiştirilme girişimleri, bu coğrafyada yaşayanları farklı kamplara bölmek uluslararası emperyalizmin bölgesel ve küresel hedeflerine hizmet etmek anlamına geliyor. “Hizmet hareketi” tanımı sadece malum cemaat grubunu tanımlamak için kullanılmıyor. Cumhuriyet Türkiyesi’nin temel ilkelerinden kim uzaklaşıyorsa, bu ülkenin birleştirici unsuru yerine “ümmetçilik” kavramını kim koyuyorsa küresel emperyalizm için “hizmet hareketi” olarak kabul edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Anayasa’nın ilk 3 maddesinde vücut bulan ilkelere bağlı kalarak “muassır medeniyet yolunda” ilerleyecektir.

15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişimi sırasında Gazi Meclis’i terketmeyeceklerini haykıran siyasi partiler; Yunan birlikleri Ankara’nın sınırlarına dayandığı günlerde halkın Meclisi’ni kapatmayan Atatürk’e düşman olmanın sonuçlarını yaşayarak öğrendiler.

Etnik, dini, ideolojik mensubiyetlerimiz ne olursa olsun laik, demokratik, hukuk devleti ilkelerini savunmakla yükümlüyüz.

Bu cümleden olmak üzere; kimden gelirse gelsin, amacı ne olursa olsun her türlü asker-sivil darbelerin karşısında; Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik, hukuk devletinin yanında olduğumuzu bir kez daha ilan ediyoruz. Aynı zamanda 15 Temmuz girişiminin farklı saiklerle kullanılarak fırsatçılık yapılmasına da karşıyız. Bu girişim kullanılarak Türk Milleti’nin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “yeniden” itibarsızlaştırılmasının da bir “hizmet hareketi” olacağı konusunda uyarıda bulunmayı görev kabul ediyoruz.

22.07.2016