BOZÜYÜK ÇEVRESİNDE TANIMLANAMAYAN İZLER

Bozüyük çevresinde görülen dev boyutlu ayak izleri “dev canlılar” tartışmasını yeniden gündeme getiriyor. Naci Mercan’ın araştırması gizemi çözmeye yetecek mi belli değil ama, en azından kapıyı aralayacak gibi görünüyor. Resim ve videolarda görülen ayak izleri Elmalı köyü ile Atatürk köşkü denen yer arasında yer alan Kuru Göller mevkiinde. Bu yer yaklaşık 1600 rakımda olduğu için 2 nisan 2016 tarihinde kar bulunuyordu.

Naci MERCAN

http://www.kulturelkaos.com/gunumuzde-dev-yaratiklar/

Ayak izlerinin bulunduğu yer incelemesinde, krater benzeri yahut yaklaşık 40 metre çaplı bir nesnenin kuzey istikametinden güney istikametine doğru, yere sert bir şekilde çarpıp belli bir mesafe sürüklenmesini andıran, çukur ve sulak bir yerdir. İlginç olan, bu yer geyik ve diğer yaban hayvanlarının yoğun olarak toplandığı bir bölgedir.

Ayak izleri, güneşi direk görmeyen doğu yamacındadır. Birinci iz doğuya doğru dik giden, diğer iz ise birinci izin yaklaşık 10 metre uzağında güney doğuya gitmektedir.

İzlerin tuhaflığı, boyu yaklaşık 90 cm ve tek sıra oluşudur. İzleri ayak izi olarak nitelendirirsek, sağ ve sol ayak farkı yoktur. İzlerin gidiş istikametleri incelendiğinde, ağaçlık alanda aynı istikamete doğru köklerinden sökülerek yere yatmış ağaçlar görülmektedir.

İzlerin geliş istikametinde bulunan su birikintilerinde ise yağ benzeri atıklar mevcut. Yağ benzeri diyorum çünkü, bir gün önceden yağmur yağmasına rağmen o atıklar su yüzeyinde dağılma göstermemiş.

İzleri 3 ayrı veterinere incelemeye verdik. Veterinerlerin ortak kararı; bu izler bilinen hiç bir canlıya ait değildir.

Ayrıca bu bahsettiğim Kuru Göller mevkiinde,orman işletme şefliği ağaç tepelerine yabani hayvanları gözetlemek için yaklaşık 250 adet güneş enerjisi ile şarj olan kameralar yerleştirdi. Başka alanlara kamera koymaması tabiki dikkat çekmektedir. Kuru Göller mevkiindeki çukur alana, bu izler olmadan önce yerden yaklaşık 40 cm yükseğe, vadiyi izleyebilecek kamera koymuşlardı fakat izlerden hemen sonra bu kamera oradan kaldırılmıştır. Büyük ihtimalle bu canlılara ait görüntüler ellerinde mevcuttur.

Gariplik demişken, Bozüyük ilçesinde geçen seneden itibaren Amerikalı ve İngiliz kökenli vatandaşların görülmesi çok tuhaf. Özellikle Bozüyük’e yakın olan Pazaryeri ilçesinde köylülerin ağaç keserken görüp kaçtıkları olaydan sonra buralarda gezinmeleri pek mantıklı değil. Köylüler gördüklerini “cin” olarak tabir edebilmektedir.

kuru göller mevkiinin, Bursa yolu istikametinde yaşanan bir olay ve görülen canlının gidiş istikameti olayın gerçekliğini anlatmaktadır. Bursa – Bozüyük karayolunda Mezitler denilen mevkiinde araçlarıyla seyir halinde giden aile bireylerinden hamile olan bayan, ormana doğru ilerleyen örümcek benzeri tüylü dev bir canlının ağaçları yatırarak ilerlediğini görür ve eşine söyler. Eşi aracı sağa çeker ve eşinin söylediği istikamete bakar, canlıyı göremez fakat ormandaki bütün ağaçlar kıpırdamadan dururken eşinin gösterdiği istikametteki ağaçlar fırtınaya kapılmışcasına sallanmaktaymış.

Bölge üzerinde araştırmalarım devam etmektedir. Detaylı araştırma maddiyat gerektirmektedir…

10.06.2016