ÇOCUKLAR, CUMHURİYET SİZLERE EMANET

23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türk Milleti’nin geleceği olan çocuklarımıza kutlu olsun. Bu bayramın, diğer milli ve dini bayramlarda olmayan öylesine bir özelliği var ki; insanlık tarihine “ilk kez” kaydıyla düşüldü.

Dünyada hiçbir millete ve hiçbir çocuğa verilmemiş bir hak, görev ve yetki Mustafa Kemal Atatürk tarafından kendisini Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne bağlı hisseden bu milletin çocuklarına verildi.

Bu hak, görev ve yetki; bir medeniyetin, geleceğin teminatıydı o günlerde.

Çanakkale’de Yarbay Mustafa Kemal’in, Kocatepe’de “Başkomutan” Mustafa Kemal’in etrafında birleşerek emperyalizmin ölümcül pençesinden kutulmasını bilen Türk Milleti, “Gerçek lider, devlet adamı” Mustafa Kemal Atatürk’ün mirası olan Cumhuriyet Türkiyesi, TBMM’ye ve cocuklara emanet edildi. TBMM, “cumhuriyetin kurucu iradesi olan gerçek milli iradenin” tecelli ettiği en yüce makam, demokrasi ise o makamın korumakla görevli olduğu özgürlüktü.

Çocuklar ise; o özgürlükleri kullanma “hakkına” sahip, o özgürlükleri korumakla “görevli” ve gerekirse görevini her şekilde yerine getirmekle “yetkili” en önemli güvencedir.

Bu nedenledir ki; 23 Nisan 1920 taihi, hepimizin özgürlüğü ve geleceği için bir dönüm noktasıdır. Ve 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı sadece Türk Milleti’nin ve çocuklarının değil, dünkü emperyallizmin bugünkü torunlarının pençesinde kıvranan tüm mazlum milletlerin ve çocuklarının da hakkı olmalıdır. Tıpkı Milli İstiklal Savaşımı’nın örnek olması gibi.

Milli bayramımız kutlu olsun… 

23.04.2016