MUTANTLAR ARAMIZDA MI?

Biliminsanlarına göre genetik mutasyona uğramış “süper insanlar” aramızda dolaşıyor olabilir. Çok sayıda bilim insanının 589 bin 306 genomda yürüttüğü incelemeler neticesinde, araştırmaya dahil olan 13 kişide genetik mutasyon görüldü. Öte yandan yaşlanmayı geciktirerek hap üzerine yapılan çalışmalar devam ediyor.

Yayınlanan bir makalede, üzerinde genom araştırmaları yürütülen söz konusu kişilerin kendilerini kötü hastalıklardan koruyan genetik mutasyonlara uğradığı bilgisi verildi.

Makaleye göre, normal şartlarda çok uzun süre önce hayatını kaybetmesi gereken kişiler, DNA’larındaki mutasyonlar nedeniyle yalnızca hayatlarına devam etmekle kalmıyor aynı zamanda sağlıklı bir yaşamda da sürüyor.

Araştırmalar hastalık semptomlarını adeta ‘umursamayan’ vücutlara sahip bu süper insanların genetik yapılarında bir farklılık olabileceğini ortaya koyuyor. Bu süper insanların genetik özelliklerinin keşfininse ölümcül hastalıkların önlenmesinin önünü açabileceği düşünülüyor.

ÖMRÜ UZATAN HAP GELİYOR

Öte yandan yaşlanmayı geciktirerek insan ömrünü on yıl daha uzatabilecek hapın bulunmasına bir adım daha yaklaşıldı. GSK-3 olarak bilinen ve ömrün kısalmasına sebep olan protein moleküllerinin devreden çıkarılmasına yönelik çalışmalarda başarı sağlandı.

Independent’ın haberine göre, konuya ilişkin GSK-3’e sahip sirkesinekleri üzerinde deney yapıldı. Deneyde düşük seviyede verilen lityumla bu moleküllerin devreden çıktığı ve sineklerin ömrünün yüzde 16 oranında uzadığı gözlendi.

ALZHEIMER, DİYABET VE KANSER ENGELLENEBİLİR

İngiltere’nin başkenti Londra’da süren çalışmanın yürütücüsü doktor Jorge Ivan Castillo-Quan, bu yolla alzheimer, diyabet, kanser ve parkinson gibi bu protein moleküllerinin çalışmasına bağlı olarak gelişen hastalıkların da engellenebileceğini söylüyor.

Castillo-Quan, “Yakın gelecekte, orta yaşların başlarında yapılacak tedavilerle, birbiriyle ilişkili bu hastalıkların ortaya çıkmasını önleyebiliriz. Bana göre, bu ömrü uzatma düşüncesinden daha heyecan verici” dedi.

Araştırmacılar, GSK-3 konusundaki çalışmalara fare gibi daha karmaşık yapıya sahip hayvanlar üzerinde devam edecek.

13.04.2016