ABD, KÜRTLERE İHANET EDECEK

ABD Dışişleri Bakanlığı eski çalışanı James Carden, Suriyeli Kürtlerin ABD’nin ihanetine hazırlıklı olmaları gerektiğini belirtti. Carden, “Kürtler, IŞİD’e karşı en etkili güç. Ancak ABD ve Batı’daki müttefikleri yakın zamanda muhtemelen onlardan vazgeçecek” dedi.

The National dergisi için kaleme aldığı yazıda Suriye’de çatışan tarafların Cenevre’deki barış görüşmeleri kapsamında herhangi bir anlaşmaya varması durumunda ABD ve batı ülkelerinin Kürtleri bırakacağını savunan uzman, ilgili sinyalin gözardı edilemeyecek kadar açık olduğunu kaydetti.

ABD, TÜRKİYE’YE BAĞLILIĞINI SERGİLEDİ

Washington’un Kürtlerden vazgeçeceğine iki işaretin olduğunu söyleyen Carden, “İlk işaret, ABD’nin, Suriyeli Kürtleri terörist olarak gören Türkiye’ye bağlılığını sergilemesi” dedi. Yazar, ABD Başkanı Barack Obama’nın Ankara lehine olan son açıklamalarına işaret etti. Şubat ortalarında, Suriyeli Kürtlerin mevcut durumu yeni toprakları ele geçirmek için kullanmamaları gerektiğini söyleyen Obama, ayrıca NATO müttefiki olarak Türkiye’yi desteklediklerini de söylemişti. Carden, bu açıklamalara eş zamanlı olarak Türkiye Başbakanı Ahmet Davutoğlu’nun Suriye’nin kuzeyini bombalamaya devam edeceklerini açıkladığını hatırlattı.

ABD’DEN, KÜRTLERE SAVAŞ SUÇU İDDİASI

İkinci işaret olarak, ABD’nin, Suriye’de Rusya’ya destek veren Halk Savunma Güçleri’ne (YPG) yönelik tutumunu gösteren eski diplomat, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

“ABD, Kürtleri Rusya’yla işbirliği yapmasının yanı sıra savaş suçu işlemekle de suçluyor. ABD’nin eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford, Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komisyonu toplantısında, Kürt birliklerin toprak iddialarını tatmin etmek için savaş suçu işlediğini söyledi.”

BATI, TÜRKİYE’NİN YANINDA KALMAYA ÇALIŞIYOR

Ford’un Amnesty International raporuna dayandığını belirten Carden, raporda yer alan verilere şüpheyle baktığını söyledi. Yazar, Amnesty International çalışanlarının rapor hazırlarken, milyonlarca kişinin evlerini terk ettiği topraklarda sadece “100’den fazla tanığın” ifadelerine dayandığına dikkat çekti.

Carden, “Kürtler tüm suçlamaları reddetse de basın buna ilgi göstermedi. Batı’da son birkaç aydır, Türkiye’nin lehine olan açıklamalara bağlı kalmaya çalışıyor” diye vurguladı.

15.03.2016