COLLİNS: ABD’YE MEYDAN OKUYAN ERDOĞAN’IN GÜNLERİ SAYILI

OpEdNews.com’daki yazısında, Erdoğan’ın YPG konusunda ABD Başkanı Barack Obama’ya açıkça şantaj yapmasını ‘büyük bir hata’ olarak tanımlayan ABD’li yazar ve araştırmacı Michael Collins, Türkiye’nin YPG konusundaki ısrarının terörizmle yakından uzaktan alakasının olmadığını iddia ediyor. Öte yandan yazının ABD’nin Erdoğan’a yönelik şantajı olduğu iddiaları da dile getiriliyor.

Celal ÇETİN

“Türkiye hükümeti neden YPG’yi bir takıntı haline getirdi” diye soran Collins, bunun birçok sebebi olduğunu ancak bu sebeplerden hiçbirisinin terörizmle alakalı olmadığını ifade ettti.

ERDOĞAN HAPSE GİRMEKTEN KORKUYOR

“Sebeplerin hepsi, inanılmaz derecede yozlaşmış Erdoğan, ailesi ve AKP’deki dostlarıyla alakalı” diyen ABD’li yazar, Erdoğan ve dostlarının asıl korktukları şeyin ‘hapse girmek’ olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı’nın ve yakınlarının, kendileri tarafından yönetilmeyen bir hükümet başa geçtiği anca yargılanacaklarını ve büyük ihtimalle de uzun süreli hapis cezasına çarptırılacaklarını ifade eden Collins, Erdoğan’ın cezaevine girmekten daha çok korktuğu şeyin ise ABD Başkanı Obama olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

“Erdoğan, Obama için çalışıyor ve ancak Obama onu kovabilir. Türkiye, Suriye hükümetini devirmek için cihatçıları destekleyen NATO’nun bir parçası. Daha açık olmak gerekirse Erdoğan, Türkiye’nin yabancı cihatçıları eğitmek, donatmak ve yerleştirmek, aynı zamanda da yerli cihatçıları desteklemek konusundaki kilit rolü yoluyla Beyaz Saray’ın gönüllü bir hizmetkarı oldu.”

ERDOĞAN BÜYÜK RİSK ALDI

Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’la yakın diplomatik ilişkiler yürüttüğünü hatırlatan Collins, dönemin ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Esad karşıtı politikayı açıklamasının ardından bu durumun değiştiğini belirtti.

‘Esad gitmeli’ politikasının başarısızlığa uğradığını ve Batı’nın olabildiğince sessiz bir şekilde geri çekilmeye çalıştığını ifade eden ABD’li yazar, Obama’ya karşı tavır alan Erdoğan’ın ise büyük bir risk aldığının altını çizerek şunları söyledi:

“İşbirliği yapmayan ve Obama’ya gülünç bir şekilde meydan okuyan Türkiye kirli ilişkileriyle ilgili daha detaylı bir inceleme yapılmasıyla ilgili büyük bir risk aldı. Suriye’de 250 bin kişinin ölmesinin, daha önce olmayan bir sığınmacı krizinin başlamasının ve Suriye’deki bütün azınlıkları katleden cihatçılara yönelik güçlü desteğin sebebi olan kirli ilişkilerine…”

Böyle bir durumda Erdoğan’ın büyün sorumlulukla başa çıkması gerekeceğini ifade eden Collins, bunun da yönetimdeki günlerinin sayılı olduğu anlamına geldiğini ifade etti.

www.opednews.com/articles/Et-tu-Barack-The-End-of-T-by-Michael-Collins-Assad_Isis_Kurds_Obama-Administration-160224-215.html

ABD’NİN ERDOĞAN’A ŞANTAJI MI?

OpEdNews sitesi savaş karşıtı olmakla tanınıyor. Ancak ABD’li yazar ve araştırmacı Michael Collins’in bu yazısının arka planında farklı amaçlar olabileceğine dair iddialar da bulunuyor. İddiaların başında, yazının ABD yönetiminin Erdoğan’ı kontrol altında tutma çabasına destek olduğu şeklinde. ABD yönetimi, şantaj yoluyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı elinde tutmaya çalışıyor.

Diplomasi savaşlarında ülkelerin menfaatleri kadar, yönetimlerin zaafları da etkili olabiliyor. Bu anlamda yönetimler ne kadar şeffaf, temiz ve güvenilir ise, şantaja maruz kalma oranları düşüyor. Ulusal ve uluslararası hukuka, genel kabul görmüş değer yargılarına uyumlu yönetim sistemlerini ehdit etmek zor olduğu için, küresel güçler kendilerine yakın yönetimlerle çalışmayı tercih ediyod. Bu tercihin sebepleri, tercih edilen yönetimleri zaman içinde tercih edenin kontrolüne sokuyor.

03.03.2016