SANAL GERÇEKLİKLE FOBİLERİNİZDEN KURTULABİLİRSİNİZ

Fobilerimizi yani korkularımızı yenmek için sanal gerçeklik kullanılabilir mi? Evet. Sanal gerçeklik uygulamasıyla fobilerle mücadele her geçen gün yaygınlaşıyor. Samsung ve Facebook, sanal gerçeklik konusunda işbirliği yapıyor.

Belçika’daki Van Gogh Hastanesi de bu uygulamayı kullanan merkezlerden biri: “Sanal gerçeklik egzersizi yapan kişi güvenli bir ortamda olduğunu bilir. Ancak beyin bunu gerçek olarak algılar ve insanların terapiye daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olur. Aslında sanal gerçeklik, video oyunlarında karşımıza çıkıyor. Bunu akrofobi ya da yükseklik korkusu veya travma sonrası stresi yenmek için kullanıyoruz.”

Her fobinin ve her hastanın bu uygulamayla tedavisi ise hiç şüphesiz ki farklılık gösteriyor. İsviçreli bilim adamları yeni yaklaşımlarla sanal gerçekliğin fobilerin tedavisindeki verimliliğini artırmaya çalışıyor: “Sanal gerçeklik makinemizi geliştirirken üç boyutlu görüntü içeriği oluşturmak yerine bu içeriği görüntüleme fikrinden yola çıktık. Bu tür bir kamera sayesinde, seslerle ve sanal gerçeklik uygulaması yardımıyla gerçek bir deneyim yaşatarak bir panoramik sekansı çekebileceğiz.”

Bu sanal gerçeklik cihazları Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da fobilerin tedavisi için yaygın olarak kullanılıyor.

SAMSUNG VE FACEBOOK’TAN SANAL GERÇEKLİK ORTAKLIĞI

Sosyal medya platformu Facebook’un kurucusu ve patronu Mark Zuckerberg sanal gerçeklik teknolojisini cep telefonları ve sosyal ağlarda yaygınlaştırmak için Samsung’la işbirliği yaptıklarını söyledi:

“Biliyorsunuz bilgisayarları programlamayı öğrenmeye 11 yaşımdayken başladım ve ortaokuldayken matematik dersinde oturup, defterime kodlar yazdığımı çünkü yanımda bilgisayarım yoktu. İki boyutlu internet sitelerinde gezinmek yerine kendinizi tamamen başka bir yere götürebileceğiniz ve gerçekten orada olduğunuzu hissedeceğiniz bir dünyanın skeçlerini çizdiğimi hala hatırlarım. O günden beri sanal gerçeklikle ilgileniyorum ve bu deneyimi sunabileceğim günün gelmesi bekliyordum. Şimdi bugün Samsung ve Facebook arasındaki bu ortaklık sayesinde bu artık mümkün ve o gün geldi.”

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un Gear adlı sanal gerçeklik sistemini tanıttı. Bu sistem 360 derece kamerası ve sanal gerçeklik gözlüklerinden oluşuyor.

Zuckerberg Samsung’un bu yeni teknolojisi sayesinde Facebook kullanıcılarına sanal gerçeklik deneyimi yaşatmayı amaçladığını belirtti:

“Bu yüzden geçtiğimiz yıl boyunca Facebook’u 360 videoları için en iyi platform haline getirmek amacıyla çalıştık ve çevrim içi olduğunuzda görebileceğiniz en ilgi çekici içerik videolar. Facebook’ta her gün 100 milyon saatten fazla video içerik izleniyor. Ancak 360 videoları daha da sürükleyici çünkü sadece pasif olarak izlemiyorsunuz, orada olduğunuzu hissediyorsunuz, aslında Tahiti’de sörf yapıyorsunuz ya da Mars’ın yüzeyini keşfediyorsunuz.”

Samsung Gear 360 derece kamerada çekilen görüntüler sanal gerçeklik gözlükleri ile izleniyor. Micro USB bağlantısı yapılarak hazırlanan cihazlardan, videolar, kolaylıkla Facebook 360 ve Youtube 360 platformlarına yüklenebiliyor.

Samsung Galaxy serisinin en yeni modeli S7 ve kenarları kavisli Samsung S7 Edge de görücüye çıktı. Bu yeni modellerde tasarım sadeleştirilirken, Galaxy S7 ve Galaxy S7 Edge’in üzerinde düşük ışıkta dahi daha aydınlık ve net kareler sağlayan, bir akıllı telefonda ilk kez yer alan Çift Piksel (Dual Pixel) kamera bulunuyor.

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinin yer aldığı ve yeni teknolojilerini tanıttığı Mobil Dünya Kongresi’nde LG de yeni ürünlerini sergiliyor. Fuar 25 Şubat’a kadar endüstriyi yakından takip edenleri ve teknoloji severleri bekliyor.

25.02.2016