NEDEN TRUMP?

Afganistan’dan başlayan yeni dünya düzeni planları tüm dünyayı yordu. Kanlı bir süreç yaşayan yerkürede bu süreçten etkilenmeye ülke kalmadı. ABD, İngiltere, AB,Rusya gibi ülkeler ekonomik kayıplara uğrarken Irak, Suriye, Yemen, Afganistan gibi ülkelerde ölüm, yıkım eksik olmadı. ABD-Rusya anlaşması ile yıkım süreci bitti, yapım süreci başlıyor.

Celal ÇETİN

ABD İran’la anlaştı. ABD ve Ruya Suriye konusunda unlaşmaya vardı. Irak Ordusu Musul’u IŞİD’den geri almak üzere operasyona başladı. Kuzey Irak Kürt yönetimi arasındaki yönetim krizi aşılamıyor. PYD’nin lideri Salih Müslim, “özerk Kürdistan gibi bir düşüncelerinin olmadığını” açıkladı. Bu olaylar olurkan ABD’de emlak kralı, inşaatçı Donald Trump başkan adayı oldu ve şansı hızla artıyor. Tüm bu gelişmeler birlikte değerlendirildiği zaman Ortadoğu’nun yeni süreci ortaya çıkıyor.

ABD,İsrail ve İngiltere 13 yıl önce Irak işgal etti, Saddam’ı devirdi ve idam edilmesini sağladı. ABD,israil ve İngiltere 5 yıl önce Esad’ı devirmek üsere Suriye’de  içsavaş başlattı. ABD ve İngiltere Libya’da içsavaş başlattı.  Fransa liderliğindeki uluslararası güçler Libya’da müdahale etti, Libyalılar Kaddafi’yi linç ederek öldürdü. Yemen’de içsavaş kışkırtıldı. Bu sürede İran’ı ciddi ambargo uygulandı.

Tablo korkunçtu: Tüm bu ülkelere taş üstünde taş kalmadı. Şehirler yerle bir edildi. Ekonomileri çöktü. Milyonlarca insan öldü, milyonlarca insan göç etti. Yüzbinlerce kadın, kız tecavüze uğradı. Yüzbinlerce bebek öldü.

Süreçte silah ve ilaç şirketleri, uyuşturucu kartelleri milyarlarca dolar kazandı. Derken ABD, Avrupa, Rusya, Türkiye dahil hemen hemen dünyanın geneli ölümlerden, çatışmalardan yoruldu. Bir süre ara verme zamanı geldi. Peki bu ara nasıl değerlendirilecek?

DÜNYA YORULDU

İşte bu noktada “neden Trump?” sorusu gündeme geliyor.

Verilecek arada Batı dünyası biraz dinlenirken, kendi eliyle yakıp yıktığı, ölüm getirdiği  bu bölgeyi yine kendisi imar edecek, insanları yaşatacak.  ABD’nin ve Avrupa’nın başta inşaat olmak üzere uluslararası şirketleri hazır bekliyor.

ABD ve Batı tabii bunları bedavaya yapmayacak. Her ne kadar Irak. Suriye, Yemen gibi ülkelerin petrolü olsa da bu petrolün çıkarılması için de Batı’nın teknolojisine, sermayesine muhtaç. Yani Batı’nın finans sektörü de hazır bekliyor.

Özellikle Avrupa için yapım süreci kritik önem taşıyor. Ekonomik krizle sarsılan Avrupa için Ortadoğu’nun potansiyeli iştahları kabartıyor.

Ateşkes, barış ve istikrar sağlandığı zaman Batı, masum, insani maskesini takıp bu ülkelere girecek. Önce krediler açılacak yüzlerce milyar dolarlık. Ardından bu kredileri kullanacak olan ülkeler, yine Batılı ülkelerin inşaat, teknoloji, ilaç, eğitim ve akla gelebilecek tüm sektörleri ile anlaşmalar yapacaklar. Yani Batı, faizle verdiği kredileri yine kendi şirketlerinin cebine aktaracak. Sözkonusu ülkelere kredilerin faiz borçları kalacak.

Donald Trump ABD ekonomi dünyasının adayı olarak ortaya çıktı. Cumhuriyetçi Parti’den aday olmasına bakmayın, Demokrat Parti’den de aday olabilirdi. Uluslararası sermayenin temsilcisi konumunda bulunan Trump dünyaya siyasi gözlükle deği, ekonomi gözlüğüyle bakıyor.

Amerikan ekonomik ve finans dünyasının kalbi sayılan Wall Street’in temelini, Trump’ın temsil ettiği şirketler oluşturuyor. Bu nedenle Trump’ı ABD ve uluslararası sermayenin desteklediğini söylemek yanlış olmaz.

Sonuç olarak Ortadoğu’nun yeniden imarı için 8-10 sene gerekiyor. ABD yönetim sisteminde “iki dönem Demokratlar-iki dönem cumhuriyetçiler” geleneğine bakarsak, Demokratlar iki dönemini doldurdu. Şimdi Trump’lı Cumhuriyetçilerin iki dönemi başlayacak. Bu da 8 sene yapar.

Bu sürede ABD başta olmak üzere küresel güçler dinlenecek, yaralarını saracak, ekonomilerini toparlayacak ve ordularını güçlendirerek yeni savaşlara hazırlanacak…

24.02.2016