IŞİD TÜRK DEVLETİNE SIZDI MI?

AKP’nin IŞİD terör örgütüne ekonomik, askeri ve siyasi destek sağladığı iddiaları gündemdeki yerini korurken uluslararası alanda tanına İngiliz gazeteciden ilginç bir iddia geldi. Ortadoğu uzmanı İngiliz gazeteci-yazar Robert Fisk, IŞİD’in Türk devlet aygıtına sızdığını ileri sürdü. Paris görüşmeleri, Cenevre’de yapılacak Suriye barış görüşmeleri için belirleyici olacak.

Celal ÇETİN

Robert Fisk, “Independent” gazetesindeki son yazısında, Pakistan ile Türkiye arasında benzerlikler kurdu. Peşavar’de bir üniversiteye düzenlenen terör saldırısını hatırlatan Fisk, Pakistan Başbakanı Navaz Şerif’in “terörizmi fethettik” iddiasının gerçeği yansıtmadığını ve benzer durumun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de söz konusu olacağını öne sürdü. Robert Fisk, Pakistan’ın, sınırlarını Sovyet işgali atındaki Afganistan’a mücahit geçişleri için kullanması gibi, Türkiye’nin Suriye’ye IŞİD’in yabancı cihatçılarının ve kaçakçıların geçişlerine olanak sağladığını belirtti. Fisk, “Pakistan gibi, Türkiye de şimdi kendi halkına karşı şiddet eylemlerine tanık oluyor” dedi. 20’den fazla kişinin can verdiği Peşaver’deki üniversite saldırısını Pakistan Talibanı içindeki bir grup üstlenmişti.

KÖTÜYE İŞARET

İngiliz gazeteci, “Erdoğan hükümetinin de ‘İslami’ kimliğini aynen eski Pakistan Devlet Başkanı Ziya ül-Hak’ın 1970’li yıllarda yaptığı biçimde öne çıkardığını, ancak IŞİD’in şimdi Ankara ile İstanbul’u vurduğunu kaydetti. Fisk, Pakistan istihbarat servisi ISI’nın Sovyetler’e karşı savaşan mücahitlere silah vermesi ve Taliban ile işbirliği yapması gibi, göründüğü kadarıyla, IŞİD’in şimdi Türk devlet yapılanması içine sızdığı görüşünü savundu. Fisk, bu durumun Erdoğan için ‘kötüye işaret’ oldğunu da iddia etti.

Robert Fisk, Ankara’nın hem IŞİD ile hem PKK ile aynı anda mücadele etme kararını ise “düşüncesizce” diyerek yorumladı.

Ankara, PKK, PYD, YPG ve IŞİD arasında bir fark bulunmadığı ve hepsinin “terör örgütü” olduğunu savunuyor. Öte yandan, Washington, IŞİD’le savaşmasına rağmen “terörist” diye nitelediği PKK ile bağlantılı olan YPG ile IŞİD’e karşı işbirliği yapıyor ve Suriye’deki bu gruba silah veriyor.

ABD VE AVRUPA TÜRKİYE’Yİ PARİS’E ÇAĞIRMADI

Türkiye, bölgesel gelişmelerden dışlanmaya devam ediyor. Fransa’nın başkenti Paris’te, ABD ve Avrupalı ülkelerin savunma bakanlarının IŞİD ile mücadeleyi ele aldığı toplantıya, Suriye ile 877 kilometre sınır bulunan Türkiye davet edilmedi. Sünni İslamcı terör örgütü IŞİD, Suriye ve Irak’ta, İngiltere’den daha büyük bir toprak parçasını kontrolü altına tutuyor.

Türkiye’nin Paris toplantısına davet edilmemesini değerlendiren Türk ve yabancı uzmanlar, AKP hükümetinin etnik ve mezhep temelli politikaları nedeniyle modern zamanlarda Türkiye’nin kendi bölgesinde hiç bu kadar izole olmadığının altını çiziyor. Uzmanlar, Sünni eksenli politikaların AKP’yi IŞİD çizgisine yaklaştırdığını, AKP hükümetinin uluslararası baskılar nedeniyle IŞİD’le mücadele ediyormuş gibi göründüğünü, ama bu mücadelenin kuşkuyla karşılandığını iddia ediyor.

“ŞAM YÖNETİMİ KÜRTLERLE GÖRÜŞTÜ” İDDİASI

Öte yandan Şam’dan bir heyetin Kürtlerle gizlice görüştüğü ve bu talebi ele aldığı öne sürüldü.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan muhaliflerin toplandığı konferanstan dışlanmalarının ardından kendi ittifaklarını kuran ve İsviçre’nin Cenevre kentinde 25 Ocak’ta başlaması planlanan Suriye görüşmelerinde söz sahibi olmak isteyen Kürtler ile Şam’dan bir heyetin gizlice görüştüğü iddia edildi.

Irak merkezli BasNews sitesine göre İçişleri Bakanı Muhammed el Şear’ın önderlik ettiği ve üst düzey askeri yetkililerden oluşan Şam heyeti, kısa süre önce PYD, YPG ve PKK ile Suriye’nin Haseke vilayetindeki Kamışlı’da bir araya geldi.

MUHALİFLER BÖLÜNDÜ

Suriye muhalefeti, Suriye sorununa çözüm bulmak amacıyla 25 Ocak’ta İsviçre’nin Cenevre kentinde toplanacak konferans konusunda bölündü.

Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı savaşan muhalefet içinde, Arap, Hıristiyan ve Kürtleri bir araya getiren yeni bir bölünme yaşandı. Suriye Demokratik Güçleri’nin siyasal uzantısı olarak nitelendirilen Demokratik Suriye Kongresi, Cenevre’deki Suriye görüşmelerine katılmak istediğini duyurdu.

Suriye’deki muhalif gruplar arasına Aralık 2015’te katılan ama Suriye Demokratik Güçleri’yle (SDF) bağlantısı sebebiyle kısa sürede ön plana çıkan Demokratik Suriye Konseyi (SDC), Cenevre’deki görüşmelere katılmak istediğini açıkladı.

Kürtler, Araplar ve Hıristiyan gruplardan oluşan ve YPG önderliğindeki SDC’nin eş başkanı Heysem Menna, AFP ajansına verdiği demeçte, “Suriye muhalefetinin tüm unsurlarının gelecekteki görüşmelere katılım konusunda eşit haklara sahip olması bizim için önemli. BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura’nın şemsiyesi altındaki her türlü görüşmeye hazırız” dedi.

Öte yandan PYD, Süryani Birlik Partisi ve Suriye Kürdistan Demokratik Partisi (PKD-S) kendilerini ‘vatan haini’ ve ‘terörist’ ilan eden ve Suriye görüşmelerine katılmayı reddeden Demokratik Değişim İçin Ulusal Koordinasyon Komitesi’ndeki (NCC) üyeliklerini askıya aldı. Üst düzey PYD temsilcisi Sihanouk Dibo, “NCC’deki üyeliğimizi dondurmamızın birden fazla sebebi var. En önemli neden çoğu üyenin YPG’yi terörist sınıfına sokması” dedi.

21.01.2016