WASHINGTON POST: RUSYA ABD’NİN PLANLARINI BOZDU

The Washington Post, Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonunun önemli sonuçlar vermeye başladığını, Suriye Devlet Başkanı Esad’a bağlı ordunun üstünlüğü ele geçirdiğini, ABD’nin çatışmaları önlemeye yönelik yöntem çabalarının ise sonuçsuz kaldığını yazdı.

Celal ÇETİN

The Washington Post gazetesinin yazısında, “Üç buçuk aylık acımasız hava saldırıları, Esad’ın yaklaşık 5 yıldır süren isyanın ardından görevden uzaklaştırılmayacağı yönündeki şüpheleri ortadan kaldırmak için yeterli oldu” dendi.

CENEVRE GÖRÜŞMELERİ ŞÜPHELİ

Rus savaş uçaklarının desteğini alan Suriye ordusunun başarıları, ABD’nin uzun vadede Beşar Esad’ı görevden uzaklaştırma planını bozdu. Gazete, önümüzdeki hafta Cenevre’de yapılması planlanan barış görüşmelerinin şimdiden şüphe altında olduğunu ileri sürdü. Nedeni, görüşmeye katılacak gruplar konusunda ABD ve Rusya arasında yaşanan anlaşmazlık.

The Washington Post’taki yazıda, “Cenevre süreci hiçbir zaman Esad’ın mutlaka iktidardan vazgeçmesi gerektiğini net bir şekilde öngörmedi, ancak ona karşı savaşan muhalifler ve ABD hep bunun amaçlandığını dile getirdi” değerlendirmesinde bulunuldu.

ESAD’IN İSTİFASINI TALEP İÇİN BİR NEDEN KALMADI

Suriye ordusunun, Rus savaş uçaklarının desteğini alarak ülkenin kuzeyinde, güneyinde ve merkezinde birkaç cephede birden başarı elde ettiğini kaydeden gazete, “Esad’ın istifasını talep etmek için bir neden kalmadı ve bu yüzden ABD ısrar etmeyi kesti” dedi.

Yazıda, “Eğer müzakereler yakın zamanda başlamazsa bu, Obama yönetimi için büyük bir dış politika darbesi olacak” dendi.

ABD IRAK’TAKİ ASKER SAYISINI ARTIRIYOR

Öte yandan ABD, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak’a “eğitim amacıyla” gönderdikleri asker sayısını artıracaklarını ve verilen eğitimleri çeşitlendireceklerini açıkladı.

Fransa’ya giderken uçakta gazetecilere IŞİD’le mücadele kapsamında bilgi veren Carter, “Irak’a eğitim amaçlı daha fazla asker göndermeyi ve eğitimleri çeşitlendirmeyi umuyoruz” dedi.

Carter, Irak güçlerinin Musul’u IŞİD’den geri alabilmesi için daha fazla kara gücüne ve güvenlik için daha fazla polise ihtiyaç olacağını ifade etti.

Carter’ın açıklamalarına müteakip “Doğal Kararlılık Operasyonu”nun Sözcüsü Steve Warren da Bağdat’tan katıldığı video konferansta, “Musul’u özgür kılmak için gerekli savaşçı gücüne ulaşmak amacıyla bu adımın atılması gerekliydi” dedi.

Warren, yeni gönderilecek askerlerin sayısının henüz net olmadığını ancak ‘yüzlerle’ ifade edilebileceğini ifade etti.

Askerlerin Bağdat yakınındaki Besmaya ve Taji üsleri dışında Anbar bölgesindeki üsse gönderileceği belirtildi.

21.01.2016