SEYMOUR HERSH: PUTİN AKILLI POLİTİKA İZLİYOR

ABD’li Pulitzer ödüllü ünlü gazeteci Seymour Hersh, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu’da akıllı bir politika izlediğine ve Suriye ordusunu savaşacak kapasiteye getirdiğini söyledi. Hers, ABD’lilerin Rus Ordusu’na büyük saygı duyduğunu savundu.

Alman Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN) gazetesine demeç veren Hersh, “ABD’liler bir şeyin farkına varamadı: Ilımlı Sünnilerin bulunduğu Suriye, Irak ve Libya Batı’nın müttefikiydi. Biz ise bu ülkelere müdahale ettik, hükümetlerini devirdik ve böylece en dişli düşmanımız olarak gördüğümüz IŞİD ve diğer aşırılık yanlısı Sünnilere yardımcı olduk” yorumunu yaptı.

ESAD’A DUYULAN NEFRET MANTIKSIZ

ABD’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a duyulan nefretin mantıklı bir gerekçesi bulunmadığını ifade eden Hersh, “Suriye lideri, sürekli ABD ile iyi ilişkiler kurmaya çalıştı. Suriye istihbaratı da Washington’a yüzlerce belge sunarak, cihatçıların ABD başta olmak üzere Batı’ya yönelik saldırıları hakkında uyarılarda bulundu” dedi.

ABD’LİLER RUS ORDUSUNA BÜYÜK SAYGI DUYUYOR

Seymour Hersh’e göre, Washington, 11 Eylül saldırılarının ardından Moskova ile işbirliğini artırmalıydı. Bu görüşünü, “Ruslar, cihatçı tehdidin tam olarak nerede olduğunu biliyor” sözüyle destekleyen ABD’li gazeteci, “ABD ordusu, Rusya’nın Suriye'deki başarısının farkına vardı. ABD’liler, Rus Ordusu’na ve özellik Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’a büyük saygı duyuyor” diye konuştu.

Diğer taraftan Hersh, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ortadoğu’da akıllı bir politika izlediğine ve Suriye ordusunu savaşacak kapasiteye getirdiğine işaret etti.

RUS İSTİHBARATI DÜNYANIN EN İYİSİ

ABD basınının Rusya’dan yapılan her açıklamaya “yalan” muamelesi yapmasını da eleştiren Hersh, “Rus gizli servisleri dünyanın en iyisi ve bölge hakkında bizden daha fazla bilgiye sahipler. IŞİD ve Bağdadi hakkında daha fazla şey biliyorlar ve ABD ile işbirliğine hazır olduklarını her zaman dile getirdiler. Ancak Başkan Obama sert bir tutum sergiliyor ve ben, bunun neden kaynaklandığını bilmiyorum” dedi.

15.01.2016