RUS DONANMASI ABD’Yİ YAKALADI

ABD eski Savunma Bakan Yardımcısı Seth Cropsey, ABD Donanması’nın mevcut haliyle yükselen küresel tehditlere karşılık verme imkanına sahip olmadığını belirtti. ABD Donanma İstihbarat Ofisi’nin raporuna göre ise Rusya nicelikten çok niteliğe önem veriyor.

Celal ÇETİN

Cropsey, “Rusya, Çin ve İran’ın Akdeniz’deki varlığını artırması ve Libya’nın kıyı kenti Sirte’nin kuşatılması, Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi bölgede ABD amfibik gemilerine olan ihtiyacı ortaya koydu” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Donanması, bugün itibarıyla 272 gemiye sahip. 30 yıl önce iki kat daha fazla gemiye sahip olan donanmanın, mevcut rakamı 308’e yükseltme planının gerçekleştirmesi çok olası görünmüyor. Keza Pentagon, gelecekte filoya dahil edilecek gemilerin sayısının azaltılması, bunun yerine mevcut gemilerin modernize edilmesi yönünde talimat verdi.

ABD’NİN 350 GEMİYE İHTİYACI VAR

Hudson Enstitüsü ABD Deniz Gücü Merkezi’nin başkanlığını yürüten Seth Cropsey, Washington Times için kaleme aldığı analizde, gemi sayısının caydırıcılık açısından kilit unsur olduğunu belirterek, ABD’nin yükselen küresel tehlikelere karşı koyması için 350 gemiye ihtiyacı olduğunu vurguladı.

ABD’li analist, “Örneğin, uçak gemilerinin sayısı 11’den 16’ya çıkarılmalı. Uçak gemilerini korumak içinse, toplam 100 suüstü gemisi, muhrip ve kruz gemisi gerekiyor. İkmal gemilerinin sayısı yarıya indirilmeli ve 58 olmalı” değerlendirmesinde bulundu.

Pentagon’un planladığı gibi küçük savaş gemilerinin sayısının 52’den 40’a indirilmemesi gerektiğini kaydeden Cropsey, aksine 30 geminin daha filoya dahil edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Pentagon’un tahminlerine göre, ABD ve Çin’in 2020’de 70’şer denizaltıya sahip olacağını ifade eden Cropsey, ABD’nin, sayısal üstünlüğe rağmen nükleer caydırıcılık sağlayabilmek için 90 denizaltıya ihtiyacı olacağını vurguladı.

RUSYA AKDENİZ’DEKİ VARLIĞINI ARTIRDI

“Rusya, Çin ve İran’ın Akdeniz’deki varlığını artırması ve Libya’nın kıyı kenti Sirte’nin kuşatılması, Soğuk Savaş döneminde olduğu gibi bölgede ABD amfibik gemilerine olan ihtiyacı ortaya koydu” diye yazan Cropsey, şu değerlendirmelerde bulundu:

“ABD Donanması’nı geliştirmek için her yıl 24 milyar dolarlık yatırım, yani bütçede yüzde 45’lik bir artış yapılması gerekiyor. Bu pahalı olabilir ancak ABD’nin denizdeki hakimiyetini kaybetmesinden daha pahalı değil. Çin donanmasındaki gelişmeleri göz önüne alırsak, gerçek bir tehdit söz konusu.”

RUS DONANMASI ABD’NIN TAKİBİNDE

ABD Savunma Bakanlığı, Rusya’nın askeri gücünü artırmaya yönelik adımlarını yakından takip ediyor. ABD Donanması’na bağlı İstihbarat Ofisi, Rusya’nın önümüzdeki 10-15 yıllık süreçte deniz filosunu geliştirmek için hazırladığı planların ayrıntılarına ilişkin bir rapor yayınladı. Rapora göre Rusya, donanma alanında nicelikten çok niteliğe önem veriyor.

Rusya’nın “Lider” adlı yeni nükleer destroyeri, yeni nükleer denizaltı serisi, nükleer olmayan denizaltıları, raylı top ve lazer teknolojisi alanlarına yatırım yapılması ve personel reformu, ABD’nin raporunda öne çıkan gelişmeler olarak dikkat çekti.

Rapora göre, Rusya ayrıca uydu savar ve seyir füzesiyle savunma kapasitesine sahip yüksek enerjili lazer silahı geliştirmeyi ve lazer enerji sistemlerini silah haline getirmeyi planlıyor.

ELEKTRO-DİNAMİK SİLAH SİSTEMLERİ GELİŞTİRİLİYOR

Rusya, lazer silahlarının yanı sıra saniyede 2 bin metre namlu çıkış hızına sahip elektrik enerjisi kullanan elektro-dinamik silah sistemleri de geliştiriyor. Kısa ve orta vadede geliştirilecek yanma teknolojileri, raylı top üretilmesi için bir geçiş adımı olacak.

Rusya Deniz Kuvvetleri’nin 6’sı Kuzey Filosu ve 6’sı Pasifik Filosu için olmak üzere 12 adet Lider destroyeri sipariş verme planı, geçen yıl basına yansımıştı. Destroyerlerin 2023-2025 yılları arasında kullanıma hazır olması bekleniyor.

ABD istihbaratı, Rusya’nın donanma üretim ve modernizasyon programının nicelikten ziyade niteliğe odaklandığını belirtiyor. Buna göre, Rusya’nın bugüne kıyasla daha fazla silaha sahip olmayacağı, ancak daha güçlü bir filoya sahip olacağı ifade ediliyor.

Raporda nükleer olmayan denizaltılarla ilgili çalışmalara da dikkat çekiliyor ve “Kalina adı verilen denizaltıyı geliştirme çalışmaları, Aralık 2014’te Rubin Tasarım Bürosu tarafından tamamlandı ve ilk denizaltının 2020’den sonra hazır olması bekleniyor” değerlendirmesi yapılıyor.

Ocak 2013’te Dolgorukiy sınıfı nükleer balistik denizaltı sınıfının ilk parçası olan Yuriy Dolgorukiy, Rus Filosu’nda devreye alınmıştı. Aralık 2013’te ise Aleksandr Nevskiy hizmete girmişti. Üç parça üzerinde daha çalışmalar devam ederken, 2020 yılına kadar 8 denizaltının daha teslim edileceği öngörülüyor.

14.01.2016