ABD SURİYE VE IRAK’TA RUSYA'YI BLOKE EDİYOR

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD ile mücadele kapsamında Amerikalı Özel Sefer Gücü’nün şu anda Irak’ta bulunduğunu ve Iraklı güvenlik güçleriyle çalışmaya hazırlandığını açıkladı. ABD’nin asker gönderme kararı Rusya’ya karşı bir adım olarak yorumlanırken Putin’in cevabı bekleniyor.

Celal ÇETİN

Carter, IŞİD ile mücadele hakkında bilgi verirken, “Aralık ayında gideceğini duyurduğum Özel Sefer Gücü şu anda yerini almış durumda ve IŞİD savaşçıları ile komandolarını buldukları yerde yakalamak ya da öldürmek için Iraklılarla çalışmaya başlamak için hazırlanıyorlar” dedi.

Carter, ekim ayında yaklaşık 50 kişiden oluşacağı açıklanan bu grubun istihbarat toplama, yerel güçlere danışmanlık ve yardım sağladığını belirterek, bu kuvvetin ABD’nin amaçlarını paylaşan sahadaki yeni güçlerle temas sağladığını bildirdi.

Irak’ta halen yaklaşık 3.400 ABD askeri bulunuyor. 200 ABD askerinin ülkenin batısında yer alan Ramadi’deki Aynu’l Esed üssüne ulaştığı bildiriliyor.

Ayrıca Suriye’de de IŞİD karşıtı Arap, Kürt ve Türkmen grupların son aylarda Tışrin Barajı’nın ele geçirilmesi gibi önemli kazanımlar elde ettiğini vurgulayan Carter, bu çabaları desteklemek için Barack Obama’nın ABD’nin en elit özel kuvvetler birliklerinden bir grubun Suriye’ye gönderilmesi emri verdiğini hatırlattı.

HEDEF RUSYA MI?

ABD’nin Irak ve Suriye’ye IŞİD’le mücadele gerekçesiyle ve “danışman” adıyla askeri birlik gönderme kararı, Rusya’ya karşı bir taktik olarak değerlendiriliyor.

ABD’li siyaset uzmanı Phil Butler, online yayın yapan New Eastern Outlook dergisinde yayınladığı makalede, Washington yönetiminin Irak ve Suriye’ye Özel Kuvvet askeri konuşlandırma kararının arkasında yatan “asıl nedeni” yazdı.

 Butler, “Anlaşılan o ki şimdi ‘think tank’ kurumları ve Pentagon insanların hayatlarıyla daha fazla ‘akıl oyunu’ oynamak istiyor. Obama, ABD Özel Kuvvetleri’ni devreye sokuyor, ama sizin düşündüğünüz nedenlerden dolayı değil” değerlendirmesinde bulunuyor.

Alman uzman Holger Eekhof’un tezlerine atıfta bulunan yazar, ABD Özel Kuvvetleri’nin zaten bölgede bulunduğunu ileri sürerek Washington’ın asıl amacının Rusya’yı hedef almak olduğunu belirtti:

“ABD Özel Kuvvetleri, bölgeye ilişkin diğer projelerde kullanılabilmeleri için, kilit cihatçı unsurları Rusya-Suriye ve İran cephesinin saldırılarından çekip çıkaracak. Irak’ın kuzeyi ve doğusunda Kürtlerle işbirliği yapacak olan ABD birlikleri, Nazizm sonrası Almanya’sında çalışan ABD Özel Kuvvetleri’nden daha kolay bir göreve sahip. Bu kez sadece tek bir soru soracaklar: ‘Daha önce fotoğrafın çekildi mi ya da genelde maskeyle mi çalışıyorsun? Amaç ise çok açık. Obama’nın yeni misyonun ikili bir amacı var: Suriye’deki ABD ve CIA varlığına dair tüm kanıtları silmek ve ABD’lileri Rus silahlarının altına atmak. İşte tam da bu nedenle ABD Özel Kuvvetleri’nin zaten orada bulunduğunu itiraf etmek yerine, alınan kararı basına duyurdular. ABD Özel Kuvvetleri, görevlerini tamamlamadıkça asla açığa vurulmaz.”

RUSYA SESSİZ Mİ KALACAK?

“ABD’nin Rusya’nın etrafını kuşatması karşısında ne yapacak?” sorusu soruluyor. Washington’un akıllıca taktik izlediğini kaydeden uzmanlar, ABD’nin Irak ve Suriye’ye muharip güç yerine “danışmanlar” göndererek askeri varlığını gizlediğini belirtiyor.

Uzmanlara göre ABD işbirliği yaptığı/yapacağı muhalif grupların Rusya tarafından hedef alınmasını önlemeye çalışıyor. İleride Rusya ile ters düşebilecek muhalif grupların Putin’in gazabına uğramaması için yanlarına üçer-beşerli sözde danışman grupları yerleştiriyor. Böylece Rusya’nın saldırı kaabiliyeti sınırlandırılmaya çalışılıyor.

Ayrıca uzun yıllardır açık-gizli bölgede bulunan ABD, CIA ve askeri danışmanlar yoluyla tüm gruplarla iletişim halinde ve etkileme gücü daha fazla. Bu açıdan Rusya’ya göre avantajlı konumda. Rusya ise askeri varlığı dışında bölge dinamikleri ile iletişim kurmadı ve bunun sıkıntısını şimdi çekiyor.

İran’ın ABD’ye ait iki botu içindeki 10 askerle birlikte alıkoyması, elleri başlarında diz çöktürülmüş ABD askerlerinin medyaya servis edilmesi, Rusya’nın bir uyarısı olarak kabul edilebilir.

Bundan sonra da buna benzer uyarılar gelebilir. Rusya Devlet Başkanı Putin’in sessiz kalmayacağı belirtiliyor. Karşılıklı restleşmelerin savaşa yol açması beklenmiyor. Rusya ve ABD’nin anlaşma sürecini kısaltabileceği belirtiliyor.

14.01.2016