IŞİD TÜRKİYE’DE EKONOMİK HEDEFLERE YÖNELDİ

ABD merkezli düşünce kuruluşu Atlantic Council’ın Türkiye ve Ortadoğu uzmanı Aaron Stein, Sultanahmet saldırısının ardından kaleme aldığı analizde, IŞİD’in Türkiye’de taktik değiştirerek ekonomi hedeflere yöneldiğini belirtti. Uzman saldırıların yeni başlamış olabileceğini de iddia ediyor.

Celal ÇETİN

Stein’ın Atlantic Council’ın internet sitesinde yayınlanan “IŞİD Türkiye’de taktik değiştiriyor” başlıklı yazında, Sultanahmet saldırısını IŞİD’in Türkiye’de daha önce gerçekleştirdiği Adana/Mersin, Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırılarıyla kıyasladı.

Stein, IŞİD’in 2015’teki saldırılarda Kürt ve sol grupları hedef aldığını ve böylece Türkiye ile PKK arasındaki gerilimi tırmandırmayı amaçladığını kaydetti.

‘DAHA BÜTÜNLÜKLÜ SALDIRILARIN BAŞLANGICI OLABİLİR’

Sultanahmet saldırısının önceki bombalı saldırılara kıyasla daha farklı bir nedenle yapılmış gibi göründüğünü belirten yazar, şunları yazdı:

“Son yaşananlar, IŞİD’in iki başlı bir stratejiye sahip olduğunu gösteriyor. Buna göre örgüt, bir yandan Türk-Kürt gerilimini daha da alevlendirirken diğer yandan Türk ekonomisine de saldırıyor. Dolayısıyla şimdi yaşanan kaygı şu: IŞİD’in Türkiye’deki ekonomik hedeflere yönelik saldırısı daha yeni başlamış olabilir. Ayrıca bu, Türk hedeflerine yönelik çok daha bütünlüklü saldırı çabalarının başlangıcı da olabilir.”

DURUM NE KADAR CİDDİ?

IŞİD’in Türkiye’de taktik değiştirerek ekonomik hedeflere saldıracağı iddiası, ciddi sonuçları da beraberinde getiriyor. Küresel ekonomik krizin etkilerini ağır biçimde yaşayan Türkiye, aynı zamanda AKP’nin yanlış ekonomik politikalarının sonuçlarını da yaşıyor.

2002’den itibaren rant ekonomisi ve inşaata dayalı ekonomi politikası izleyen AKP hükümetleri, yapısal reformları gerçekleştirmedi. Bütçe açıkları, yüksek faiz oranları, özel sektörün yüzlerce milyar doları bulan dış borçları, yüksek enflasyon, işsizlik gibi faktörler nedeniyle kırılgan bir ekonomiye sahip.

Bunun yanısıra Türkiye’nin güvenlik zaayifeti içinde olduğu, son patlamalarla ortaya çıktı. Türkiye’de ne kadar IŞİD teröriste, canlı bomba bulunduğu bile bilinmiyor. Güneydoğu’da devlete isyan eden ve AKP sayesinde güçlenen PKK, büyük kentlerde de hendekler kazmaya başladı.

Bu şartlar altında Türkiye’nin tamamen savunmasız bırakıldığını söylemek mümkün.

Özellikle ekonomiye çok önemli katkı sağlayan sektörlerin hedef alınması, çok ciddi sorunlara yol açabilir.

AKP hükümetinin etnik, mezhep ve din ayrımcılığı temeline dayalı politikaları Türkiye’yi çok tehlikeli bir noktaya getirdi. Bu noktadan geri dönüş mümkün. Ama öncelikle devletin milli bekasını, güvenliği ve bütünlüğü ilk sıraya alan; kişisel hırslarının, nefretlerinin esiri olmayan siyasi otoriteye ihtiyaç bulunuyor.

13.01.2016