RUSYA VE ÇİN, ABD’YE REKABETİ YENİDEN ÖĞRETİYOR

ABD Deniz Kuvvetleri Muharebe Başkanı Amiral John Richardson, ülkesinin Soğuk Savaş bittikten sonra ilk kez Rus ve Çin donanmalarının rekabetiyle karşılaştığını açıkladı. Ulusal Basın Kulübü’nde konuşan Richardson, “ABD, son 25 yılda ilk kez büyük güçler arasında rekabet dönemine geri döndü” dedi. ABD’nin Rusya’nın baskısı nedeniyle Suriyeli smuhaliflere ilgisinin azaldığı iddia ediliyor.

Celal ÇETİN

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana ABD Deniz Kuvvetleri’ne “kimsenin meydan okumadığını” belirten komutan, “Zamanı geldi. Bugün Rusya ve Çin, yine küresel güç olarak hareket edebilmek için askeri olanaklarını artırıyor ve bu amaca ulaşmak için modern silah cephaneliklerini büyütüyor” şeklinde konuştu.

Rus donanmasının düzenlediği operasyon hızı ile sıklığının son 20 yılın zirvesinde olduğunu belirten Richardson, Rus donanmasının uzun vadeli gelişme stratejisine sahip olduğuna dikkat çekerek, “buna gereken yanıt verilmeli” dedi. Çin Deniz Kuvvetleri’nin dünya genelinde hareket alanını genişlettiğini ifade eden Amiral, “Bu, büyük güçlerin rekabetidir” diye vurguladı.

Öte yandan Rusya ve Çin’in eylemlerini tehditten çok meydan okuma olarak gördüklerini kaydeden Richardson, ABD’nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturan ülkelerin İran ve Kuzey Kore olduğunu savundu.

ABD’NİN SURİYELİ MUHALİFLERE İLGİSİ AZALDI MI?

Öte yandan Suriyeli muhalifler, ABD’nin kendilerine olan ilgi ve desteğinin giderek azalmasından duydukları rahatsızlığı dile getirmeye başladı.

Reuters’in haberine göre, geçen ay Suudi Arabistan’da düzenlenen ve muhaliflerin yanı sıra bazı silahlı örgütlerin de katıldığı konferansta oluşturulan komisyonun lideri seçilen eski Suriye Başbakanı Riyad Hicab, Washington’un Moskova’nın baskısına boyun eğerek Suriye muhalefetine daha az ilgi göstermeye başladığını söyledi.

“ABD’nin açık şekilde geri çekildiğini gözlemliyoruz. Bu konuda tarihin Barack Obama’yı bağışlayacağını sanmıyorum” diyen Hicab, muhalefetin henüz Suriye hükümetiyle görüşmelere katılıp katılmayacağına karar vermediğini de belirtti.

13.01.2016