YENİMAHALLE VE BB BELEDİYESİ’NİN İNSANİ BOYUTU

Tedavi amacıyla Ankara dışından başkente gelenlerin konaklaması amacıyla Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin konukevleri var. Bu konukevlerinde bile belediyelerin siyasi, dini farklılıkları, insana bakış açıları hissedilebiliyor. Biri insan olarak görürken diğeri cinsiyet ayrımcılığı ile yaklaşıyor.

Celal ÇETİN

Yenimahalle Belediyesi’nin, Ankara Onkoloji Hastanesi’nde kanser tedavisi gören hasta ve hasta yakınları için açtığı “konukevi”, benzerleri içinde farklı. Otel konseptinde yapılan konukevinde hasta ve hasta yakını, içinde banyosu bulunan odalarda kalıyor. Hastalara ve hasta yakınlarına yaklaşımlarına bakılınca personelin özel seçildiği belli. İnsan psikolojisinden anlayan, hastalığın yol açtığı agresif tepkilere bile sabırla, güleryüzle yaklaşıyorlar.

Konukevinde Türkiye’nin her köşesinden hasta bulunuyor. Diyarbakır’dan Muğla’ya, Trabzon’dan Mersin’e. Ölümün elinden kurtulmaya çalışan bir hastanın dini, etnik, mezhep kökenlerine bakılmaz.

Benzer amaçlarla Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin açtığı konukevlerinde ise, haremlik-selamlık uygulanıyor. Kadınlar ve erkekler ayrı “koğuşlarda” kalıyor.

Konukevleri arasındaki fark, iki zihniyet arasındaki uçurumu gösteriyor.

Kanser gibi tedavi imkanları kısıtlı bir hastalıkta bile eşleri birbirinden ayırmak, hangi dinde, insani kriterde veya vicdanda vardır anlamak mümkün değil. 4. evreye gelmiş (en ileri düzey, geri dönüşü olmayan yol) bir hastanın refakatçisi ya eşidir, ya çocuğu veya akrabası.

Refakatçi eşini hastadan ayırarak ayrı koğuşa koymak, hastayı yalnızlığa terketmektir. Gece wc ihtiyacı, ilaç ihtiyacı veya en önemlisi, sevdiği birinin sıcaklığına duyulan ihtiyaç gözardı ediliyor. Kalabalık koğuşlarda üçerli, beşerli gruplar halinde, tanımadığınız insanlarla birlikte kalmak, zaten ölümü bekleyen hastanın psikolojini sıfırlamak demektir.

Kanser hastasının yaşama tutunmaktan başka bir beklentisi olmaz. Ölüme adım adım yaklaşırken cinsiyetlerinden uzaklaşır kanser hastası ve bir süre sonra sadece yürüyen birer yıkıntı haline dönüşür. Veya yatağa bağlı, son dakikalarını bekler.

O insanı sevdiğinden, eşinden sırf cinsiyeti nedeniyle ayırmak, bırakın İslamiyet’i insanlıkta yeri yoktur.

Kömür, makarna dağıtmakla sosyal belediye olunmuyor. İnsanı anlamakla, insanı insan olarak kabul etmekle olunuyor. 

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın belediyecilik anlayışı; bu ülkenin ihtiyacı olan çağdaş, insan odaklı ve insana, inançlara, siyasi fikirlere saygının yansımasıdır. Ya diğeri?

Artık bölmeyin bu milleti. İslam’ı menfaatlerinize alet etmeyin. Ülkeyi yeteri kadar böldünüz, birbirinden ayırdınız. Bari kanser hastalarını son günlerinde rahat bırakın.

Yeter artık…

10.01.2016