K. IRAK SINIRLARI, BAŞİKA SALDIRISI, ABD GEN. KUR. BŞK ZİYARETİ

K.Irak yönetimi, IŞİD’le sınırı olan bölgelerde hendek kazıyor. Yetkililer hendeklerin güvenlik amacıyla kazıldığını söylerken, Iraklılar K. Irak’ın sınırları belirlediğini savunuyor. Öte yandan Irak, Türk üssü Başika’ya IŞİD militanlarının saldırdığı haberinin gerçek dışı olduğunu öne açıkladı. Bu açıklama, Başika saldırısı ile ABD Genelkurmay Başkanı’nın Ankara ziyareti arasında bağ olup olmadığı sorusuna yol açtı.

Celal ÇETİN

Kazılması planlanan hendek bin km uzunlukta, 3 metre derinlikte ve genişlikte. Hendek Musul’un kuzeyinden, güneydeki Diyala’ya kadar uzanıyor. Kerkük’teki Peşmerge komutanı General Murad Muhammed, IŞİD’den yeni geri alınmış bölgelerin savunmasını güçlendirmek gerektiğini söyledi.

Muhammed, “Bu hendek bölgeyi, Kürdistan’ı işgal etmek isteyen DAEŞ’ten koruyacak” diye konuştu.

Yarbay Şirvan Muhammed, hendeklerin, IŞİD’in en tehlikeli silahı olarak görülen bomba yüklü araçların bölgeye girişine engel oluşturacağını söyledi.

Ancak herkes bu gerekçeleri gerçek kabul etmiyor. Irak Meclisi’nin Savunma Komisyonu Başkanı Hakim El Zamili, hükümetin, Peşmerge’nin eylemlerine kuşkuyla baktığını söyledi. Zamili, hendeğin güvenlik için zorunlu olmadığını, asıl amacın Kürt bölgesini Irak’ın geri kalanından ayırmak olduğunu ifade etti.

Çatışma bölgesinde ağırlıklı olarak Türkmenler’in yaşadığı Tuzhurmatu’nun belediye başkanı sözcüsü de aynı yönde görüş belirtti. Muhammed Faik, “Bu hendek Kürdistan’ın sınırını oluşturacak” diye konuştu.

Ancak Peşmerge güçlerinin komutanı bu iddiaları reddediyor ve hendeğin tartışmalı Kürt sınırlarından 60 kilometre uzakta olduğuna dikkat çekiyor.

IRAK, BAŞİKA SALDIRISINI YALANLADI

Öte yandan Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı, IŞİD’in Musul’da Türk askerlerinin bulunduğu Başika kampına saldırı düzenlediği haberlerinin asılsız olduğu duyurdu.

Açıklamada “Komutanlık, Başika’da Türk güçlerine IŞİD’li teröristler tarafından saldırı düzenlendiğini yalanlamaktadır” denildi.

Haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada, “Başika veya Irak’ın herhangi bir yerinde Türk birliği ile IŞİD mensupları arasında çatışma yaşanmamıştır” denildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP hükümeti ve askeri yetkililer, 7 Ocak akşamı İŞİD saldırısında 18 militanının öldürüldüğünü açıklarken,  kamptaki Türk askerlerinin ise zarar görmediğini söylemişti.

ABD’NİN TSK’YA UYARISI MI?

ABD Genelkurmay Başkanı General Joseph F. Dunford’un Ankara ziyaretinin hemen arkasından gerçekleştiği iddia edilen Başika saldırısı ile Irak’ın bu saldırıyı yalanlaması kafaları karıştırdı.

ABD Genelkurmay Başkanı’nın Ankara ziyareti sırasında AKP’den ve TSK’dan “bazı taleplerde bulunduğu,” bu taleplerin AKP hükümeti tarafından kabul edilirken TSK tarafından reddedildiği iddia ediliyor. İddialara göre ABD Kuzey Irak’ın bağımsızlığı konusunda TSK’nın desteğini istedi, ancak bu istek reddedildi. Bunun üzerine Başika kampına saldırı gerçekleşti.

Dikkatlerden kaçan bir konu var: Irak açıklamasında “Başika kampına saldırı yapılmadı” denmiyor, “IŞİD saldırmadı” deniyor.

Sorulan soru şu: Başika’ya saldırı gerçekleştiyse, Irak’ın açıkladığı gibi bu saldırıyı IŞİD yapmadıysa kim yaptı? 

10.01.2016