ABD, SURİYE’Yİ KAPTIRDI TÜRKİYE’Yİ İSTİYOR

“Gölge CIA” olarak da tanınan ABD düşünce kuruluşu Stratfor, gelecek yıla dair beklentilerin yer aldığı raporunda 2016’nın, Ankara’nın Suriye’ye askeri müdahalede bulunacağı yıl olacağı tahmininde bulundu. Rusya, Türkiye ile Suriye’de karşı karşıya gelmekten korkuyor. PKK’nın özerkli taleplerinin arkasında ABD bulunuyor. ABD, Suriye’nin rövanşını Türkiye’den alacak.

Celal ÇETİN

Raporda, “2016 Türkiye’nin önceki yıla göre daha gergin olacağı ama siyasi bakımdan tutarlı davranıp büyük ihtimalle kuzey Suriye’ye askeri bir hamle yapacağı ve Irak'taki ayak izini genişletmeye çalışacağı yıl olacak” denildi.

“Türkiye IŞİD’in elindeki toprakları temizlemesi ve koruması için Sünni Türkmenlere ve Arap isyancılara güvenecek” diye devam edilen raporda, “Ancak Ankara buraya kara gücü sevk etmek zorunda kalması ihtimaline karşı bir acil durum planını da hazırda tutacak” ifadelerine yer verildi.

OPERASYON HAZIRLIKLARI BAŞLADI

Diğer taraftan Stratfor’a göre, Ankara şimdiden Suriye’nin kuzeyindeki Fırat Nehri’nin batısında bir operasyona hazırlanıyor. Ancak gerçekleşmesi beklenen bu operasyonun ne zaman başlayacağına dair herhangi bir tahmine yer verilmiyor.

ABD, TÜRKİYE'NİN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK

Stratfor ayrıca Washington’ın da Türkiye’nin, Suriye’nin kuzeyindeki yoğun hava operasyonlarını “kolaylaştıracağı” tahmininde bulundu.

MOSKOVA İLE GERGİNLİK DERİNLEŞECEK

Bununla birlikte “Ankara’nın askeri hamlesinin” Suriye hükümetiyle ilişkilerinde daha fazla gerginliğe neden olacağı gibi Rusya ile arasındaki gerilimi de derinleştireceği tahminine yer verilen raporda, şu ifadeler yer aldı:

“Karadeniz ve Akdeniz’e geçişlerin kontrolünü elinde tutan Türkiye’yle karşı karşıya gelmek Rusya’nın en son isteyeceği şey olur. Ancak karşı karşıya gelmek Rusya’nın kaçınabileceği bir şey değil. Bu arada ne Türkiye ne de Rusya ilişkilerin tamamen kopmasını göze alabilir. Ancak iki ülkenin arasındaki ticari bağlar mutlaka zarar görecek, enerji projeleri ileride de ertelenecek gibi görünüyor.”

IŞİD TERÖR SALDIRILARINI ARTIRACAK

Stratfor’un yıllık raporuna göre, IŞİD 2016’da Rusya’nın Suriye’deki operasyonları ve Suriye ordusu karşısında zor bir döneme girecek, ancak örgüt kayıplarını telafi etmek için Ortadoğu ve Batı ülkelerinde terör saldırıları düzenleyecek. Örgüt, Suriye ve Irak’ta “güvenilir saha gücünde” büyük kayıp yaşasa da mutlak olarak yenilgiye uğramayacak.

Paris saldırılarında olduğu gibi, tespit edilmesi zor olan örgüte bağlı teröristler dünya için büyük tehlike oluşturmaya devam edecek. Ayrıca IŞİD ile diğer terör örgütleri arasında rekabetin artması, özellikle El Kaide’nin güçlü olduğu Mağrip, Arap Yarımadası ve Batı Afrika’da saldırıların artmasına yol açacak.

RUSYA İLE TÜRKİYE, SURİYE’DE KARŞIYA GELEBİLİR

Öte yandan Rusya, “AKP hükümetinin bir çılgınlık yapabileceği” olasılığını gözardı etmiyor. Rusya Bilimler Akademisi’nden Aleksey Fenenko, “kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir politikacı” olarak nitelediği Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’yle ilgili uçuşa yasak bölge planlarını hayata geçirebileceğini, bunun da Ankara ve Moskova’nın askeri anlamda karşı karşıya gelmesine neden olabileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki günlerde Suudi El Arabiya televizyonuna verdiği röportajda, Suriye’yle ilgili uçuşa yasak bölge planlarını yeniden gündeme getirdi. Nitekim Erdoğan, uçuşa yasak bölgenin Türkiye’de yaşayan ancak ülkelerine dönmek isteyen Suriyeliler için bir sığınak olabileceğini savundu.

Rusya Bilimler Akademisi’nden güvenlik uzmanı Aleksey Fenenko da, Sovobodnaya Pressa haber sitesine verdiği mülakatta Erdoğan’ın uçuşa yasak bölge planını değerlendirdi.

SON İKİ AY ERDOĞAN İÇİN KOLAY OLMADI

“Erdoğan’ın dış politikada büyük bir başarı elde etmeye gereksinimi var. Zira son iki ay Erdoğan için kolay olmadı” diyen Fenenko, şöyle devam etti: “Ankara ve Moskova arasındaki kavga Türkiye’nin turizm ve tekstil sektöründe krize neden oldu. Bununla birlikte Erdoğan’ın Irak’ı işgal etme girişimi de başarısız oldu. Tüm bunlar Erdoğan’ı uçuşa yasak bölge konusunda kararlı adımlar atmaya itiyor.”

KAYBEDECEK HİÇBİR ŞEYİ OLMAYAN BİR POLİTİKACIDAN DAHA KORKUSUZU YOKTUR

Nitekim böyle bir senaryonun gerçekleşebileceğine inandığını belirten Fenenko, “Kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir politikacıdan daha korkusuzu yoktur. Bir dizi başarısızlığın ardından Erdoğan gibi bir politikacı kötü bir darbe indirebilir” ifadelerini kullandı.

RUSYA SURİYE’DEKİ S-400 SİSTEMİNE BAŞVURABİLİR

“Türkiye’nin uçuşa yasak bölge oluşturmak için Suriye'nin bir bölümünü işgal etmeye çalışmasına da ihtimal veriyorum” diye devam eden Fenenko, şunları da ekledi: “Ancak Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya bağlı olduğu için Rusya böyle bir senaryoya karşı çıkar. Bu nedenle Rusya’nın, Suriye’nin toprakbütünlüğünü korumaya hazır olduğunu bir kez daha doğrulaması gerek. Bu noktada Rusya, Hmeymim hava üssüne konuşlandırdığı S-400 füze savunma sistemlerine güvenebilir. Bu da, Rusya ve Türkiye’nin askeri anlamda karşı karşıya gelmesinin hala ihtimal dahilinde olduğu anlamına geliyor.”

ABD, RUSYA’DAN SURİYE RÖVANŞINI TÜRKİYE’DE ALACAK

PKK’nın saldırılarını artırması, Cizre, Sur gibi stratejik ilçelerde direnmeye çalışması ve HDP’nin güçlü biçimde özerklik taleplerini dile getirmesi ABD’nin yeni stratejisi olarak yorumlanıyor.

PKK’nın resmen savaş konumuna geçmesini ABD’nin Rusya’dan rövanş alma girişimi olarak kabul etmek gerekiyor. Rusya, Suriye’de hakimiyeti ele geçirdi ve ABD’nin tüm planlarını bozdu. Özellikle Suriye’de “ABD’nin planladığı Kürt koridoru projesi Rusya tarafından kabul edilemez bulunuyor.” Rusya ve Suriye rejimi, PYD’nin IŞİD’e karşı kullanıldığını, ancak barış sürecinde gerek PKK’nın gerekse PYD’nin yerinin olmayacağını açıkladı. Bu durum, ABD için arayıp bulamadığı fırsat oldu ve PKK/PYD’yi yeniden kontrolüne aldı.

ABD, Suriye’de kaybettiği Kürt koridorunu Türkiye üzerinden gerçekleştirmek üzere harekete geçti. Türkiye, ABD-Rusya savaşının cephe ülkesi haline geldi ve siyasal Kürtçülük hareketi, ABD’nin bölgedeki en önemli silahı haline geldi.

AKP hükümetinin, Rusya ile olan kavgada ABD’nin yanında yer aldığı biliniyor. Bu nedenle Özerklik planlarına karşı çıkması beklenmiyor. Rusya tarafından dışlanan AKP’nin, ABD’ye karşı çıkma gücü ve iradesi bulunmuyor.

29.12.2015