GAZİYE ABB ŞOFÖRÜNDEN HAKARET

Milliyetçiliğe soyunan AKP’nin Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir otobüs şoförünün Kıbrıs ve Güneydoğu gazimize yaptıkları, Türkiye’de bir kesimin gerçek yüzünü göstermesi açısından çok önemlidir. Nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuz artık ortada.

Celal ÇETİN

Olay, geçtiğimiz günlerde gazi albayımızın başına geldi. Piyade komando gazi albayımız, genç bir subayken 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’na katıldı. Bir Rum kurşunu karnının sağ tarafından girdi, arkadan çıktı. O haliyle takımını bırakmadı ve çatışmaya devam etti.

Ve aradan yıllar geçti. 90’lı yıllarda, PKK terörü ile en yoğun mücadelenin verildiği yıllarda gazimiz Kuzey Irak’ta PKK terör örgütü ile gögüs göğüse çatışmalara girdi.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti komando albayımıza Kıbrıs Gazisi Madalyası ve gazi kartı verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 31 yıl hizmet ettikten sonra 1993 yılında emekli oldu ve Ege’de küçük bir kasabada sakin hayat yaşamaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde eşiyle birlikte Arkara’ya geldi albayımız. Ankarakart çıkartmamıştı henüz, yeni geldiği için. Bir iş için Kızılay’a indiler. İşlerini bitirdiler ve saat 18.30 gibi Çankaya’ya gitmek üzere Bakanlıklar durağından şoförlüğünü Mete Demircan’ın yaptığı EGO 413 nolu Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüse bindiler. Albayımız gazi kartını gösterdi. Çünkü devletin verdiği gazi kartı ile her kentte şehiriçi ulaşımdan ücretsiz yararlandığını düşünüyordu ve haklıydı. Kızılay’a inerken bindiği otobüsün şoförüne kartını göstermiş ve sorunsuz seyahat etmişti.

Ancak Mete Demircan’ın yaklaşımı, ülkemizin sürüklendiği durumun göstergesiydi.

Şoför Demircan, “bu kartlar artık geçersiz, bununla binemezsin” dedi önce.

Gazi albayımız, “evladım, ben gaziyim ve bu kartı devlet verdi, her yerde geçerli” cevabını verdi.

İşte b cevap, belediye otobüs şoförü kılığındaki sözkonusu zihniyetin içindeki tüm nefreti kusmasına yol açtı.

“Sen gazi filan değilsin. Sen provokatörsün. Sen siyaset yapıyorsun…”

Gazimiz otobüsten inmek zorunda kaldı, yanındaki eşi ile birlikte.

Gazimiz, asker olmanın getirdiği olgunlukla, vakarla olayı büyütmedi, Beyaz Masa’ya 02.12.2015 tarih, 982106 takip numarası ile şikayette bulundu.

Bu şikayetten bir sonuç çıkmayacak.

Bu zihniyetin beyninin arkasında Türt Ordusu’na, Türk Milleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne olan düşmanlık artık biliniyor.

Karşımızda kimlerin olduğunu, kimlere karşı mücadele ettiğimizi bilelim. “Dindar, kindar” nesil projesinin sonuçlarını yaşıyoruz. 

11.12.2015