SURİYE’DE MUHALİF BİRBİRLERİNE DE MUHALİF

Suriye’de iç savaş başladığı günden bu yana gözler Suriyeli Muhaliflerde. Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine karşı mücadele veren muhalifler, ılımlı ve radikal islamcı grupların yanı sıra, Kürt, Türkmen, Süryani gibi bir çok farklı azınlık gruptan oluşuyor.

Celal ÇETİN

Suriyeli Muhalif Gruplar, ülkedeki iç savaşta muhalefeti bir araya getirebilmek ve Esad rejimiyle olası barış müzakerelerinin yapılması halinde nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini görüşmek üzere, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da toplandı. Beşar Esad rejimine alternatif olarak 2011’de kurulan Suriye Ulusal Konseyi’ne bağlı bir çok etnik, dini ve politik grup konferansta temsil edilirken, El Nusra Cephesi ve Kürt Gruplara davet gönderilmedi.

Suriye’deki iç savaşta aktif faaliyet gösteren ve Esad Rejimi’ne karşı savaşan muhalif gruplardan en çok öne çıkan Özgür Suriye Ordusu ve Ceyşul İslam.

Suriye Ulusal Konseyi’ne bağlı Özgür Suriye Ordusu 2011 yılında Riyad el-Esad liderliğinde kurulan, Suriye’deki iç savaşın ilk askeri yapılanması. Radikal İslamcı Gruplar karşısında gücü 2012’den itibaren zayıflamaya başlayan Özgür Suriye Ordusu’nun bugün bölgede sınırlı bir kontrol alanı bulunuyor. Grup, Suriye’nin Türkiye ve Ürdün sınırını kontrol altında tutuyor.

2013 yılında Zaran Alluş liderliğinde kurulan Ceyşul İslam, Suriye topraklarında etkin olan islamcı bir koalisyon. Suudi Arabistan tarafından desteklenen grubun ideolojik temelini Selefilik mezhebi oluşturuyor. Ceyşul İslam, başkent Şam’da stratejik banliyölerde kontrolü elinde tutuyor. Fransa’nın başkenti Paris’te, 13 kasım’da meydana gelen terör saldırılarından bu grup sorumlu gösteriliyor.

Suriyeli bazı muhalif gruplar, Riyad’daki konferansta terörist grupların bulunduğunu gerekçe gösterek, toplantıya katılmadı. Muhalifler, El Nusra bağlantılı Ahrar’uş Şam örgütünün konferansta yer almasına tepkili.

ABD’YE GÜVENSİZLİK BÜYÜYOR

Öte yandan Suriyeli muhalifler birbirleri yanısıra ABD’ye yönelik güvensizlikleri de artıyor. Özellikle ABD’nin tanıdığı ve muhatap aldığı Suriye Ulusal Konseyi bile güvensizliğini saklamıyor.

Suriye Ulusal Koalisyonu, ABD için, “İki-üç sene önce bütün muhalif gruplar birlik olmalı bahanesini öne sundular. Ama esas onlar birlik içinde değil. Suriye’nin Dostları grubunun her bir üyesinin farklı görüşleri, farklı stratejileri var. Ve şimdi de Amerika’nın bu gruptan da farklı davrandığını görüyoruz” diyecek noktaya geldi.

Amerikan askeri yetkilileri YPG’nin, IŞİD karşıtı koalisyonun sahadaki en etkili ortağı olduğunu söylüyor. Ancak ÖSO ve İslamcı muhalif gruplar Kürtlere karşı derin bir şüphe içinde. Bu gruplar Kürtlerin yarı özerk ya da bağımsız bir Kürt devleti kurma amaçları olduğuna inanıyor.

Rusya’nın bu kadar kısa sürede Suriye konusunda siyasi alanda da etkili olmasının sebebi, muhaliflerin bölünmüşlüğü ve ABD’ye olan güvensizlik yatıyor.

11.12.2015