ABD VE TÜRKİYE “BAŞARISIZ BİR STRATEJİ” PEŞİNDE

ABD yönetimi ve askeri yetkililer, Suriye ve Irak’ta IŞİD’le yapılan savaşın çıkmaza girdiğini kabullenmek zorunda kaldı. ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey ve NATO komutanları, savaşın uzun yıllar sürebileceği uyarısında bulunuyor. AKP, “genetik yapısı gereği” IŞİD’le mücadelede hala gönülsüz durumda olsa da, “Sonuçta başarısızlığı tartışmasız ispatlanan bir stratejiyi yürütme konusunda iyi geçiniyorlar…”

Celal ÇETİN

Amerika’ya göre IŞİD’le mücadeleyi yavaşlatan en önemli iki unsur, Irak’ta yaşanan liderlik krizi, Suriye’de de sahada yeterli ortak bulunmaması. Aralarında Amerika Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey de bulunduğu bazı Amerikalı komutanlar IŞİD’le mücadelenin “stratejik açmaza” girdiğini söylüyor. Onlara göre bu savaş daha yıllarca devam edebilir.

Öte yandan bazı “uzmanlar”, Türkiye ve Amerika arasında yaşanan anlaşmazlıkların IŞİD’in nüfuzunu güçlendirmeye yaradığını savunuyor. Sözkonusu uzmanlara göre “Türkiye’nin IŞİD’e sağladığı kolaylıklar” anlaşmazlıklarını temelini oluşturuyor. Uzmanlar, AKP hükümeti İncirlik Üssü’nü açarak IŞİD’e karşı oluşturulan koalisyona katıldığını göstermeye çalışsa da, “genetik yapısı gereği” bu mücadeleye gönülsüz katılıyor. Tabii bu gönülsüzlük, mücadelenin Türkiye ayağını etkisizleştiriyor.

Washington’daki Brookings Enstitüsü’nde savunma ve terörizm uzmanı Michael O’Hanlon, “Eğer yazılı ya da yazısız açıklanacaksa, Suriye’de bu kadar boğuşmamızın asıl sebebi ABD-Türkiye ilişkilerindeki anlaşmazlıklardır” dedi. O’Hanlon “Kara Muharebesinin Geleceği” adlı yeni kitabında Türkiye’nin “idealin altında bazı koşullara” olanak sağladığını savunuyor. O’Hanlon’a göre, bu koşullar içinde Türkiye’nin IŞİD savaşçılarına ve teçhizatlarına sınırdan geçiş imkanı tanıması ya da Ankara’nın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın devrilmesini istemesi bulunuyor. Aslında hem Amerika, Esat’ın devlet başkanlığından alınması konusunda Türkiye’yle aynı görüşte olsa da, O’Hanlon’a göre Obama yönetiminin bu konuda neredeyse hiçbir adım atmamış olması, Türkiye’yi hayal kırıklığına uğrattı.

Amerika bir süre Suriye’deki ılımlı Esat-karşıtı muhalif güçleri IŞİD’le mücadele amacıyla aşamalı olarak eğitme ve silahlandırma çabasına girişse de, bu çabalar yeterli hıza ulaşmadığı gibi eğitim gören unsurlar da hızla cephede kayıplar verdi ya da tutsak alındı.

“Bazı hedefleri bombalayıp, sonucunun en iyisi olmasını umuyoruz” diyen Michael O’Hanlon, yine de bu stratejiyi ciddi bulmuyor. Türkiye ve Amerika’nın son dönemde daha iyi geçindiğinin altını çizen O’Hanlon, “Sonuçta başarısızlığı tartışmasız ispatlanan bir stratejiyi yürütme konusunda iyi geçiniyorlar” diye ekliyor.

NATO KARMAŞIK TEHDİTLERLE KARŞI KARŞIYA

Amerika Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey, NATO üyelerinin çok sayıda ve karmaşık yapıya sahip tehditlerle karşı karşıya olduğunu kabul etmesi gerektiğini söyledi.

İttifakın Afganistan misyonu, NATO’nun doğu kanadındaki Rusya tehdidi ve IŞİD’le mücadele konularının ele alındığı İstanbul’daki NATO Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı’na katılan Orgeneral Dempsey, “Bir tehdidin diğerinden daha kötü olduğu konusunda kimseyi ikna etmeye çalışmadım. Tek istediğim ittifak üyelerinin birden fazla tehdidin varlığını kabullenmesi” şeklinde konuştu.

Dempsey, konferansın ev sahibi Türkiye’nin NATO’nun karşı karşıya kaldığı sorunları algılamasında kritik yardım rolüne sahip olduğunu sözlerine ekledi.

14.09.2015