ABD’NİN İZİNİ KAYBETTİ “EĞİT-DONATÇILAR” BULUNDU

ABD’nin IŞİD’le savaşması için “eğit-donat” programı çerçevesinde Türkiye ve Ürdün’de eğitip IŞİD’le savaşması için Suriye’ye gönderdiği son muhalif grubun izini kaybetmişti. ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook da, Suriyeli muhaliflerinin nerede olduğunu bilmediklerini açıklamıştı. Muhaliflerin El Nusra korkusu nedeniyle ÖSO’ya sığındıkları açıklandı.

Celal ÇETİN

Eğit donat ekibinin Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ve Afrin bölgesinde oldukları öğrenildi. Ekip Halep’in Azez ile Afrin bölgesinde Özgür Suriye Ordusu ve Devrim Ordusu adı altında savaşıyor. Sebep ise El Nusra örgütüne yönelik duyulan korku.

Azez ve Afrin bölgesine etkin olan IŞİD ve Suriye ordusuna karşı savaşan Devrim Ordusu (Ceyşul Suwar) örgütünün sözcüsü Ahmed Hisso, eğit donat ekibinin El Nusra örgütünden korktuğu için kendilerine sığındığını belirterek," Eğit donat ekibinden bir kısmı El Nusra tarafından tutuklanınca bazıları kaçarak bize sığındı. Bize ‘Bizi koruyun’ dediler. Biz de kabul ettik. Bize 7 kişi sığındı. Şimdi beraber IŞİD’e karşı savaşıyoruz" dedi.

EĞİT DONATÇILAR IŞİD’E KARŞI SAVAŞMADI

ÖSO'ya bağlı Şam Cephesi grubunun komutanı Zekeriya Karslı ise Mare ve çatışma bölgesinde eğit donat ekibinin hiçbir üyesinin hiçbir zaman IŞİD’e karşı savaşmadığını ve korkudan savaşa gelmediğini ifade etti. Karslı, eğit donat ekibi üyelerinin hem Nusra’dan hem de IŞİD’den çok korktuğu için bölgede sahaya inmediğini ve saklandığını ifade etti.

Güvenlik gerekçesiyle ismini vermek istemeyen bir ÖSO komutanı da eğit donat ekibinin Afrin ile Azez arasındaki bir bölgede bekleyiş içerisinde olduğunu kaydetti.

ABD, EĞİT DONAT EKİBİNİ YEM OLARAK BÜYÜK ÖRGÜTLERE  VERDİ

ÖSO komutanı da ekibin IŞİD ile hiç savaşmadığını vurgulayıp şöyle konuştu: “Eğit donat projesinin başarısız olacağı baştan belliydi. 54 kişilik bir ekibi savaşın yoğun olduğu ve her bir örgütün binlerce üyesinin olduğu alanlara göndermek, küçük balığı büyük balığa vermek anlamına geliyor. Eğit donat ekibini ABD yem olarak büyük örgütlere verdi. IŞİD’in binlerce savaşçısı var. 54 kişilik eğit donat ekibinin örgütle mücadele etmesi imkansızdı ve bu baştan belliydi. Ayrıca bölgede ABD’ye karşı ciddi bir tepki var ve eğit donat ekibi de bir ABD projesi kapsamında savaşmaya geldi. El Nusra bu ekipten 18 kişiyi yakaladı. Diğerleri de sayıca az oldukları için ve ABD tarafından yalnız bırakıldıkları için savaşmaktan korkuyor.”

Nusra Cephesi, 29 Temmuz’da ABD ile işbirliği yaptıkları gerekçesiyle eğit-donat eğitiminden geçen 18 kişiyi Türkiye’den Suriye’nin Azez kentine girerken yakalayıp tutuklamıştı. Yakalananlar casusluk faaliyetleriyle suçlanıyorlardı. Nusra Cephesi, daha sonra 18 kişiden 7 kişiyi 16 Ağustos’ta serbest bırakmıştı. Örgütün elinde halen 11 kişi bulunuyor.

12.09.2015