ABD’Lİ UZMANLAR: RUSYA VE ÇİN OYUN KURUCU OLDU

Amerikan uluslararası politika dergisi ‘National Interest’ için ortak bir makale kaleme alan politika uzmanları Mathew Burrows ve Robert A. Manning, Rusya ile Çin’in giderek yakınlaştığını ve küresel düzeni şekillendirme şansı yakaladığını, ABD’nin oyun dışına itildiğini iddia ediyor.

Celal ÇETİN

Politika uzmanları Mathew Burrows ve Robert A. Manning, ABD’nin Rusya ile yaşadığı gerilim yüzünden küresel siyasette risklerle karşı karşıya geldiğine dikkat çekerek, “Çin ve Rusya ilişkileri, son elli yıldır hiç olmadığı kadar birbirine yakınlaşıyor. Bu da iki ülkeye küresel düzeni istedikleri yönde şekillendirme şansı veriyor” tespitini yaptı.

Burrows ve Manning, “Henry Kissenger’ın strateji mantığı, hem Moskova hem de Pekin ile ayrı ayrı iyi ilişkilere sahip olmak ve bu ilişkilerin seviyesini iki ülke arasındaki ittifaktan daha iyi konumda tutmaktı. Şimdi ise Moskova ile Washington’ın arasının bozulmasıyla, Çin ‘kazanan’ olacakmış gibi görünüyor” değerlendirmesinde bulunuyor.

RUSYA’NIN GELECEĞİ ASYA’DA

ABD’nin Ukrayna krizini gerekçe göstererek Rusya’ya uyguladığı yaptırımları uzmanlar, yaptırımların Rusya’yı Doğu’ya özellikle de Çin’e yönelttiğini belirtti ve ekledi: “Rusya'nın uzun vadede enerji geleceği Asya’da. Çin ile imzaladığı yaklaşık 500 milyar dolarlık doğalgaz ve petrol anlaşmaları, beli bükülen Rus ekonomisini güçlendirecek. Çin de Avrasya’yı istikrarlı halde getiren ve modernleştiren ‘değerli bir ortak’ kazanacak.”

WASHINGTON TEK KUTUPLU DÜNYA EĞİLİMİNİ TERK ETMELİ

ABD’nin avantajlı konuma geçmek için tek kutuplu dünya eğilimlerine ve ‘eşitler arasında birinciymişçesine’ davranmaya son vermesi gerektiğini belirten uzmanlar, ancak 2016 yılında yapılacak ABD başkanlık seçimleri için aday olan tüm isimlerin siyasi söylemlerini Rusya ve Çin karşıtlığı üzerine kurduğuna dikkat çekti.

Mathew Burrows ve Robert A. Manning makalesini, "Evet, yeni bir ‘Büyük Oyun’ oynanıyor, ama biz ciddi anlamda oyun dışı bırakılıyoruz” cümlesiyle sonlandırıyor.

30.08.2015