ELN: RUSYA VE NATO SAVAŞA HAZIRLANIYOR

İngiltere merkezli Avrupa Liderlik Ağı (ELN) adlı think-tank kuruluşunun hazırladığı raporda, Rusya ile NATO’nun birbirlerine karşı savaş hazırlığında olduğu öne sürüldü.

Raporda Rusya ve NATO’nun son dönemde birbirine yakın bölgelerde gerçekleştirdiği tatbikatlara dikkat çekilerek, tarafların sıcak çatışma hazırlığında olduğu iddia edildi.  Avrupa’da Soğuk Savaş’ın ardından askeri gerilimin hiç olmadığı kadar tırmandığı vurgulanan raporda, tarafları sıcak çatışmaya en fazla yaklaştıran gelişmenin Ukrayna krizi olduğu öne sürüldü.

Ukrayna krizi ve Baltık Denizi’ndeki askeri hareketlilikler üzerine taraflar arasında oluşan gerilimin son 6 ayda son derece yükseldiğini tespit eden ELN, engellenmezse bu durumun yeni bir savaşa kadar gidebileceğinin altını çizdi.

NATO’DAN RAPORA TEPKİ

Öte yandan NATO’dan rapora tepki gecikmedi. Sözcü Carmen Romero, İttifak’ın düzenlediği tatbikatların Avrupa’yı daha güvenli hale getirdiğini, bu sayede bölgede istikrarın arttığını kaydetti. Romero, NATO tatbikatlarının savaş olasılığını artırmadığını öne sürdü.

13.08.2015