RUSYA, ÜNLÜ ORDUSUNU YENİDEN KURDU

Rusya Silahlı Kuvvetleri, NATO sınırındaki bölgelerde faaliyet gösteren Batı Askeri Bölgesi’nde efsanevi “6. Leningrad Kızıl Sancak Ordusu”nu yeniden kurdu. ABD’nin kontrolündeki NATO’nun Rusya’yı kuşatma politikasına Moskova karşqı hamlelerle cevap veriyor.

Celal ÇETİN

“6. Leningrad Kızıl Sancak Ordusu”nda Hava Kuvvetleri ile Hava Savunma Kuvvetleri’ne bağlı birlikler yer alıyor. Batı Askeri Bölgesi Sözcüsü Oleg Koçetkov’un yaptığı açıklamaya göre, ordunun yeniden kuruluş amacı, söz konusu kuvvetlerin, NATO’ya sınır bölgelerde Kara Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri ile yürüttüğü işbirliğini geliştirmesini sağlamak.

Ordu, 1942’de 2. Dünya Savaşı sırasında kurulmuş, 1949’da lağvedilmişti. 1998’de yeniden kurulan ordu, 2009’da bir kez daha dağıtılmış, yerine 1. Hava ve Hava Savunma Kuvvetleri Komutanlığı kurulmuştu.

Öte yandan Moskova, Batı Askeri Bölgesi’nde yeni bir tank ordusu kurma kararı aldı. Ükenin en batısındaki Kaliningrad Bölgesi’ni de kapsayan bu bölgede 1 Aralık’a kadar kurulması planlanan yeni tank ordusunda, Rusya’nın ünlü Tamanskaya ve Kantemirovskaya tümenleri ile Sevastopol motorize ve tank tugayları da yer alacak.

RUSYA MEYDAN OKUYOR

ABD’nin kontrolündeki NATO, Rusya’yı kuşatma planları çerçevesinde bölgeye yayılmaya devam ediyor. Çeçenistan, Gürcistan ve son olarak Ukrayna üzerinden Rusya’yı zayıflatma politikası izleyen Washington’un, son seçenek olarak askeri bir hesaplaşmaya girebileceği ihtimali bulunuyor. Bu ihtimali değerlendiren Moskova, askeri gücünü modernize ediyor.

10.08.2015