PUTİN EN BÜYÜK TEHLİKEYİ AÇIKLADI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, radikal terör örgütlerinin uluslararası suç örgütleriyle birleşmesinin günümüzde en büyük tehlike olduğunu söyledi. Putin, mevcut tehditlere ancak sistemli çalışma ve işbirliği sayesinde karşı koyulabileceğini söyledi.

Yaroslavl kentinde düzenlenen 14. Uluslararası İstihbarat Kurumları, Güvenlik Birimleri ve Kolluk Güçleri Yöneticileri Toplantısı’na bir mesaj gönderen Putin, terörist eylemlerin artışta olmasından büyük tedirginlik duyduğunu belirterek, bugün için en kötü durumda bulunan bölgelerin Ortadoğu ve Kuzey Afrika olduğunu vurguladı.

Teröristlerin bu iki bölgeyi merkez gibi kullandığına dikkat çeken Rus lider, “Buralarda yeni destekçiler bularak onları eğitiyorlar. Eğittikleri kişiler, diğer devletlerin istikrarsız hale getirilmesi için kullanılabilir” dedi.

Rus lider Putin, mevcut tehditlere ancak sistemli çalışma ve işbirliği sayesinde karşı koyulabileceğini da belirterek Yaroslavl kentindeki toplantının farklı ülkelerdeki istihbarat kurumları, güvenlik birimleri ve kolluk güçleri arasındaki iletişimi arttırması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

IŞİD SAFLARINDA 100’DEN FAZLA ÜLKEDEN MİLİTAN VAR

Öte yandan Rusya İç Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov da, IŞİD saflarında 100’den fazla ülkeden militanın savaştığını açıkladı.

Toplantıda konuşan Bortnikov, bugün gelinen noktada IŞİD’in propaganda alanında inisiyatifi ele geçirdiğinin görüldüğünü ifade ederek uluslararası toplumun gerekli önlemleri alma konusunda biraz geç kaldığını belirtti.

29.07.2015